Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie i anemię zostały wycofane z obrotu

 Ewa Rycerz
24.02.2017 15:15
GIF wycofał z rynku dwa leki.
GIF wycofał z rynku dwa leki. (123RF)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju dwa leki: Tezeo HCT oraz CosmoFer. Pierwszy stosowany jest w kardiologii, drugi – w leczeniu anemii.

1. Lek na serce wycofany

Tezeo HCT to preparat obniżający ciśnienie i moczopędny, stosuje się go u pacjentów z problemami z nadciśnieniem tętniczym.

GIF zdecydował o wycofaniu jednej partii leku o numerze: 2040416 i dacie ważności: 31.03.2018. Chodzi o opakowania, w których znajduje sę 28 tabletek oraz 56 tabletek o zawartości substancji czynnych 40 mg + 12,5 mg. Powodem wycofania leku było prewencyjne działanie producenta.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W decyzji GIF czytamy również, że zaistniało ryzyko, że stabilność jednej z substancji czynnych preparatu ulegnie zmianie.

2. Seria żelaza znika z aptek

Z rynku wycofano również CosmoFer, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, który stosowany jest w przypadku, gdy tradycyjne leki uzupełniające poziom żelaza w organizmie przestają działać lub gdy pacjent jest uczulony na którąś z substancji pomocniczych. Z rynku wycofano zestaw CosmoFer zawierający 3 ampułki po 2 ml o numerze serii: 41204D-4 i dacie ważności 06.2017 r.

GIF uzasadnia, że powodem wycofania serii CosmoFeru z rynku była niezgodność ze specyfikacją stwierdzona w badaniach stabilności. Na szkle niektórych ampułek znaleziono tzw. strąty. Decyzji również nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze