Trwa ładowanie...

Tesco wycofuje wszystkie produkty zawierające mikrogranulki ze sprzedaży

Avatar placeholder
28.11.2016 11:58
Tesco wycofuje wszystkie produkty zawierające mikrogranulki ze sprzedaży
Tesco wycofuje wszystkie produkty zawierające mikrogranulki ze sprzedaży

Według ostatnich doniesień dotyczących szkodliwości granulek polietylenowych zawartych w wielu produktach dostępnych na rynku, sieć handlowa supermarketów Tesco postanowiła wprowadzić zakaz sprzedaży wszystkich produktów gospodarstwa domowego i kosmetyków, które zawierają w swoim składzie szkodliwe dla środowiska mikrokulki syntetyczne.

Organizacje ekologiczne rozpoczęły manifestacje dotycząca szkodliwości dla środowiska naturalnego tych granulek, które dostają się wraz ze ściekami do mórz i oceanów, po czym zjadane są przez zwierzęta morskie, ponieważ materiał, z jakiego są wykonane nie jest biodegradowalny.

W supermarketach Tesco wszystkie produkty kosmetyczne i chemiczne zostaną usunięte z półek sklepowych do końca 2016 roku.

Dyrektor kontroli jakości Tesco Tim Smith powiedział również, że firma kontaktuje się z markami sprzedającymi te produkty z pytaniem, jakie są ich plany, aby je usunąć i czym można te mikrogranulki zastąpić.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Sieć Tesco wycofuje ze sprzedaży produkty zawierające mikrogranulki polietylenowe
Sieć Tesco wycofuje ze sprzedaży produkty zawierające mikrogranulki polietylenowe (Shutterstock)

Mikrokulki, które są dodawane do produktów, takich jak peelingi do twarzy czy pasty do czyszczenia kuchni, spływają do wód, takich jak morza i oceany, gdzie mogą zostać połknięte przez ryby i skorupiaki, co jest dla nich bardzo szkodliwe.

Rząd ogłosił plany zakazania wprowadzania mikrogranulek do produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Pomysł ten popiera wiele organizacji zajmujących się ochroną środowiska, takich jak Greenpeace. Chcą one definitywnego zakazu wszystkich małych tworzyw sztucznych z receptur produktów, bez dolnego limitu wielkości.

Decyzja ta powinna obejmować wszystkie produkty, w tym środki czyszczące oraz produkty do pielęgnacji ciała. Tworzywa sztuczne powinny być zastępowane tworzywami biodegradowalnymi.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzone przepisy na domowy peeling

Jeden z badaczy, dr Erik van Sebille z Uniwersytetu w Londynie, stwierdził, że małe kawałki plastiku stwarzają bardzo duże zagrożenie, ponieważ mogą one dostać się w głąb tkanek.

Duże odpady z tworzyw sztucznych mogą rozbić się na drobne kawałki, które w większości trafiają na wybrzeża mórz i oceanów.

Mikrokulki są szczególnie szkodliwe, ponieważ jako małe cząsteczki docierają do ścieków. Po dotarciu do mórz, mogą zaszkodzić wielu różnym zwierzętom.

"Spośród wszystkich tworzyw sztucznych, małe cząsteczki plastiku, które płyną przez nasze oczyszczalnie ścieków są prawdopodobnie najbardziej szkodliwe, co jest jednym z powodów zakazu mikrokulek w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych ze sprzedaży" - powiedział naukowiec.

Dr David Santillo z Greenpeace powiedział, ze badania wykazały, ze większość mikrokulek składa się z polietylenu, który jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska.

Dostanie się maleńkich cząstek do oceanów w tak dużych ilościach (jeden peeling do twarzy zawiera setki tysięcy mikrogranulek) stwarza zagrożenie nie tylko samo w sobie, ale też przez wychwytywanie innych szkodliwych chemikaliów.

Smith powiedział, ze sieć Tesco poprosiła swoich dostawców, aby zupełnie usunęło te tworzywa z produktów, które można skutecznie zastąpić naturalnymi materiałami ściernymi, takimi jak np. zmielone łupiny orzechów.

Przegląd produktów nie znalazł żadnego produktu gospodarstwa domowego marki własnej, który zawierałby szkodliwe mikrogranulki.

"Czuliśmy, że klienci naszych sklepów czuliby się lepiej i bezpieczniej wiedząc, że zwracamy uwagę na tak istotne sprawy" - mówi dyrektor kontroli jakości Tesco.

"Życie morskie nie rozróżnia rodzajów maleńkich cząstek tworzyw sztucznych. Rząd musi zapewnić, że wprowadzi zakaz stosowania szkodliwych granulek w recepturach kosmetyków i innych produktach gospodarstwa domowego" - powiedziała Elisabeth Whitebread, działaczka Greenpeace.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze