Transwestyta - kto to jest, typy transwestytyzmu, transwestyta a transseksualista

Transwestyta czy transseksualista? Często używa się tych pojęć zamiennie w stosunku do mężczyzn, którzy przebierają się w ubrania przeznaczone dla kobiet. Czy takie nazewnictwo jest jednak poprawne? Przeczytaj artykuł i poznaj różnice między transwestytyzmem a transseksualizmem.

spis treści

Zobacz film: "Drag Queen"

1. Transwestyta – kto to jest

Transwestyta to osoba, która stara się ubiorem, makijażem, a także poprzez naśladownictwo zachowania jak najbardziej upodobnić do płci przeciwnej. Inaczej transwestytyzm określa się jako eonizm, cross-dressing czy metatropizm. Transwestyta upodobania się do płci przeciwnej, chcąc osiągnąć spełnienie emocjonalne lub seksualne.

2. Transwestyta – typu transwestytyzmu

Rozróżnienie rodzajów transwestytyzmu oparte jest o kryterium celu działań transwestyty. Jak zostało wspomniane wcześniej – transwestyta upodabnia się do płci przeciwnej w celach emocjonalnych albo seksualnych. W oparciu o to właśnie dzieli się transwestytyzm na transwestytyzm fetyszystyczny i transwestytyzm o podwójnej roli.

2.1. Transwestytyzm fetyszystyczny

jest to pewnego rodzaju zaburzenie preferencji seksualnych – osoba taka, do spełnienia seksualnego potrzebuje przebierania się w ubrania płci przeciwnej. Przebieranie się jest warunkiem i zarazem źródłem podniecenia seksualnego. Nie ma reguły – transwestyta tego typu może chcieć przebierać się całkiem za płeć przeciwną, a może jedynie zadowalać się ubieraniem jej bielizny.

Czym jest transwestytyzm? (WIDEO)
Czym jest transwestytyzm? (WIDEO)

Transwestytą jest osoba, która zakłada stroje płci przeciwnej. Robi to po to, aby choć przez chwilę poczuć...

zobacz galerię

Najczęściej transwestytyzm fetyszystyczny dotyczy mężczyzn. Co charakterystyczne dla tego rodzaju transwestytyzmu, transwestyta po osiągnięciu spełnienie seksualnego zwykle czuje obrzydzenie do siebie i swoich preferencji seksualnych. Czym innym jest natomiast transwestytyzm o typie podwójnej roli. Transwestyta w tym przypadku nie czuje podniecenia seksualnego w związku z przebieraniem się za płeć przeciwną.

2.2. Transwestytyzm podwójnej roli

Transwestyta o typie podwójnej roli ma zaburzenia związane z przynależnością do płaci, ale w przeciwieństwie do transseksualisty nie chce jej zmieniać. Przebieranie się daje takiej osobie satysfakcję emocjonalną poprzez poczucie przynależności do określonej płci.

3. Transwestyta a transseksualista

Problem transseksualności został ostatnio poruszony w pięknym filmie reżyserii Toma Hoopera „Dziewczyna z portretu”. Film pokazuje historie młodego malarza Einara i jego małżonki – ich małżeństwo zostaje poddane próbie w momencie kiedy Einar zaczyna myśleć o zmianie płci.

Warto wiedzieć:

Transwestyta i transseksualista to nie to samo - podstawową kwestią, jaką różni się transwestyta od transseksualisty jest kwestia akceptacji płci. Transwestyta nie odczuwa potrzeby zmiany płci – w przypadku zaburzenia na tle fetyszystycznym transwestyta zresztą często podejmuje leczenie, nie akceptując tego, że ma takie a nie inne preferencje seksualne.

Zupełnie inaczej jest w przypadku transseksualisty, który całkowicie nie akceptuje płci z jaką się urodził. Z brakiem poczucia przynależności do danej płci zazwyczaj człowiek się rodzi - zmiana płci jest dla transseksualisty powrotem do normalnego stanu rzeczy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy