Uderzenia gorąca
Jest to najczęstszy objaw zgłaszany przez kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Polega na nagłym uczuciu gorąca, któremu niejednokrotnie towarzyszy zaczerwienienie twarzy i szyi. Nie poznano przyczyny tego zjawiska, ale prawdopodobnie odpowiadają za to zaburzenia krążenia. Objawy naczynioruchowe mogą także występować w nocy (nocne poty), wybudzając ze snu.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
To musisz wiedzieć
Okres, kiedy powyższe objawy występują, jest zmienny, może trwać zarówno kilka tygodni, jak i kilka lat, ale zazwyczaj z miesiąca na miesiąc dolegliwości są mniej nasilone.
- stresu,
- kawy,
- alkoholu,
- ostrych przypraw,
- grubego ubrania,
- gorąca (sauna nie jest w tym okresie wskazana),
- palenia tytoniu.
Dodatkowo zadbaj o odpowiednią temperaturę w swoim domu, zwłaszcza w sypialni. Nie noś ubrań ze sztucznych materiałów, dobieraj garderobę z naturalnych włókien: lnu i lekkiej bawełny. Uderzenia gorąca często współistnieją z uczuciem kołatania serca oraz przyspieszonym oddechem. Zazwyczaj nie ma to nic wspólnego z zaburzeniami rytmu, a wynika z pobudzenia układu współczulnego (tzw. układ walki). W takiej sytuacji należy starać się powoli (6-8 oddechów na minutę), głęboko i rytmicznie oddychać, używając do tego mięśni brzucha. Codziennie rano i wieczorem oraz w czasie uderzeń gorąca, przez 15 minut ćwicz taki oddech.
Ćwiczenia oddechowe powinny iść w parze z codzienną gimnastyką. Regularne spacery, pływanie, jazda na rowerze czy aerobik mają korzystny wpływ na nasze ciało w każdym wieku.
Hormonalna terapia zastępcza likwiduje dolegliwości okresu menopauzy. Dochodzi do wyrównania stężenia hormonów, co pomaga przejść przez okres klimakterium.
Jeśli nie chcesz stosować hormonów, możesz spróbować leków bez recepty: witaminy z grupy B, magnezu, witaminy E oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ale tylko przez krótki okres, kilku dni).
1. Wpływ stresu na uderzenia gorąca
W jednym z przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców badań analizowano wpływ zdenerwowania na nasilenie objawów napadów gorąca. W badaniu wzięło udział ponad 400 kobiet między 37. a 47. rokiem życia, które wciąż regularnie miesiączkowały. Przez okres 6 lat prowadzono obserwację i okazało się, że nasilenie objawów naczynioruchowych ściśle koreluje z nasileniem zdenerwowania i irytacji. Naukowcy wnioskują, że odpowiednia kontrola stresu oraz zmiana stylu życia może w znaczący sposób ograniczyć objawy menopauzy.
Komentarze