Nerki są narządem, który zapewnia prawidłową równowagę wewnątrzustrojową, czynność wewnątrzwydzielniczą oraz metaboliczną. Jeśli zatem ulegną one uszkodzeniu, skutki takiego stanu rzeczy odczuwa cały organizm. Jednym z efektów ich zaburzonej pracy może być ich przewlekła niewydolność.
Choroba taka jest spowodowana znacznym zmniejszeniem się liczby czynnych nefronów. Niestety jest to proces nieodwracalny i postępujący, co w efekcie skutkuje całkowitą niewydolnością nerek. Jeśli chodzi o przyczyny powstawania takiej dolegliwości, to najczęściej wymienia się: cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek, nefropatię cukrzycową, nefropatię nadciśnieniową oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.
Niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, że niewydolność nerek może przebiegać bezobjawowo i być wykryta dopiero w bardzo zaawansowanym stadium. Jak zatem ratować nerki? Czy możliwe jest uniknięcie powikłań? Na ten temat wypowie się profesor dr hab. Bolesław Rutkowski, krajowy konsultant ds. nefrologii.
Komentarze