Anemia a choroby nerek

Anemia (inaczej niedokrwistość) jest stanem, w którym dochodzi do obniżenia poziomu hemoglobiny (białko przenoszące tlen) lub hematokrytu (procentowa zawartość czerwonych krwinek we krwi). Przyczyny anemii mogą być różne, a objawy uzależnione od stopnia nasilenia.

Przyczyny anemii w chorobach nerek

Ryzyko pojawienia się anemii zwiększa się wraz z pogorszeniem czynności nerek. Okazuje się, że problem niedokrwistości dotyczy blisko 30% czyli jednej trzeciej chorych z łagodną niewydolnością nerek oraz aż 90% z ciężką niewydolnością nerek.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Nerki produkują specyficzny hormon, zwany erytropoetyną, który reguluje produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. W przewlekłej niewydolności nerek dochodzi zazwyczaj do zmniejszenia wydzielania tego hormonu. Mniejsza ilość erytropoetyny oznacza obniżenie wytwarzania czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, prowadząc do powstania anemii. Innymi czynnikami sprzyjającymi niedokrwistości w przypadku chorób nerek to: niedobór żelaza (spowodowany niedostateczną podażą lub ukrytymi krwawieniami), niedobory niektórych witamin (kwasu foliowego i witaminy B12), zły stan odżywienia oraz przewlekły stan zapalny.

Czasami jednak anemia może wystąpić wtórnie do schorzeń innych niż przewlekła niewydolność nerek takich jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, zatrucie glinem, hemoliza, nacieczenie szpiku kostnego (choroba nowotworowa).

Skutki nieleczonej anemii u osób z chorobami nerek

U osób z przewlekłą chorobą nerek oraz anemią istnieje zwiększone ryzyko zgonu, udaru mózgu oraz niewydolności serca. Tacy pacjenci (szczególnie dzieci) częściej wymagają pobytu w szpitalu. Okazuje się, że anemia jest dodatkowym czynnikiem obciążającym u pacjentów z chorobami nerek z towarzyszącą niewydolnością nerek i/lub cukrzycą. Niedobór tlenu w organizmie może skutkować pogrubieniem mięśnia lewej komory, zwanym fachowo przerostem. Przerost lewej komory jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym, ponieważ powoduje zwiększenie ryzyka zawału mięśnia sercowego, a nawet śmierci.

Objawy anemii

Objawy zwykle pojawiają się w przypadku umiarkowanej lub ciężkiej anemii i mogą obejmować:

 • zasłabnięcia,
 • bladość skóry,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zawroty głowy, drażliwość,
 • uczucie zimnych rąk i stóp,
 • problemy z oddychaniem,
 • przyspieszone bicie serca,
 • bóle głowy.

U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, anemia może pojawić się już w bardzo wczesnym stadium i nasilać się w miarę postępu niewydolności. Dlatego też, bardzo istotna jest regularna kontrola u lekarza z oznaczeniem morfologii krwi, co pozwoli wcześnie wychwycić zmiany dotyczące poziomu hemoglobiny i wartości hematokrytu.

Diagnostyka powinna obejmować nie tylko rozpoznanie i ocenę stopnia ciężkości anemii, ale także funkcji nerek, ewentualnych powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz innych narządów.

 • ocena funkcji nerek (kreatynina, mocznik), ocena GFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej) oraz elektrolitów,
 • morfologia krwi wraz z rozmazem, poziom żelaza, ferrytyny, TIBC, witaminy B12 oraz kwasu foliowego,
 • inne badania w kierunku różnicowania możliwych przyczyn anemii oraz oceny powikłań: ocena hormonów tarczycy, USG nerek, USG serca (badanie echokardiograficzne), badania w kierunku wykrycia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Leczenie anemii

W przypadku niedoborów żelaza lub witamin, konieczne jest uzupełnienie za pomocą diety, ale także leków. W przypadku anemii spowodowanej stricte chorobą nerek, lekarz może zalecić podanie leku , który stymuluje produkcję czerwonych krwinek w szpiku, będącego analogiem hormonu naturalnie produkowanego przez nerki. Przeciwwskazaniem do zastosowania takiej terapii jest źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze.

Istotne jest to, że u pacjentów z chorobami nerek nie dąży się do pełnej korekty anemii – zawartość hemoglobiny powinna być utrzymywana w granicach 10,5 do 12,5 g/dl (w przypadku dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia) oraz 10 do 12 g/dl (dzieci poniżej 2 roku życia).

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anemia - typy choroby i ich przyczyny
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Anemia - typy choroby i ich przyczyny
Urologia i nefrologia

W taki sposób organizm sygnalizuje o chorobach nerek

W taki sposób organizm sygnalizuje o chorobach nerek

Objawy chorób nerek W Polsce już prawie 4,5 miliona osób zmaga się z chorobami nerek. Coraz częściej skarżymy się także na ich ból - a ten pojawia (...) sobie sprawy z faktu, że dana...

Anemia (niedokrwistość) - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Cała prawda na temat anemii (WIDEO)

Cała prawda na temat anemii (WIDEO) Odtwórz wideo

Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności pomiędzy masą ciała a niedokrwistością (...) . Oczywiście, są także przypadki szczupłych anemików. Nie znaczy to jednak, że to anemia...

Anoreksja

8 faktów na temat anoreksji

8 faktów na temat anoreksji

lub komplikacjami, np. zawałem serca lub niewydolnością nerek. Wpływ anoreksji na zdrowie to m.in.: anemia, nieregularne miesiączki, odwodnienie, skoki (...) ciśnienia, choroby nerek...

Ciąża i dziecko

Choroby, które powodują problemy skórne

Choroby, które powodują problemy skórne

z wątrobą. Jeśli swędzą łydki i przedramiona, można podejrzewać zapalenie wątroby. Choroba przez wiele lat nie daje symptomów, a świąd pojawia się zwykle (...) także: Anemia i jej przyczyny Choroba...

Choroby i dolegliwości

Toczeń - złośliwa choroba, o której wciąż mało wiemy

Toczeń - złośliwa choroba, o której wciąż mało wiemy

Niebezpieczny wróg Toczeń to tajemnicza choroba, o której wiedza jest stosunkowo mała zarówno wśród specjalistów, jaki i społeczeństwa. Według (...) nie wie nic na temat tocznia. A to właśnie ta grupa jest objęta największym...

Zapalenie nerek - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie nerek - objawy, leczenie

. Jednak nefrolog nie decyduje o zabiegu chirurgicznym, a jedynie zajmuje się problemami czynnościowymi. Leczy zapalenie nerek zachowawczo. Trzeba pamiętać (...) wodnej, potasowej, sodowej i wapniowo - fosforanowej....