Trwa ładowanie...

USG ślinianek - wskazania, przebieg badania, leczenie

Jeżeli męczy nas ból w okolicach uszu lub gardła prawdopodobnie należy przeprowadzić badanie USG ślinianek. To badanie ma za zadanie wykluczyć albo potwierdzić występowanie chorób ślinianek. USG ślinianek pomoże również w leczeniu konkretnej choroby. Kiedy należy wykonać USG ślinianek? Czy USG jest badaniem bolesnym?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. USG ślinianek – wskazania

Jeżeli pacjent odczuwa długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo nieco poniżej, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz w celu zdiagnozowania możliwej do wystąpienia choroby może skierować pacjenta na badanie USG ślinianek.

Objawy raka gardła i krtani
Objawy raka gardła i krtani [7 zdjęć]

Guzki na szyi mogą być jednym z objawów rozwijającego się raka krtani. Istnieje duże prawdopodobieństwo,...

zobacz galerię

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG ślinianek są:

  • schorzenia gruczołów ślinowych – w ostrym zapaleniu ślinianek na badaniu ultrasonograficznym widoczne są zmiany, które są ciężkie do zdiagnozowania bez przeprowadzenia USG. Istnieje także możliwość zdiagnozowania nowotworów.

  • powiększone węzły chłonne – przez pacjentów są mylone z nowotworami. Dzięki badaniu USG można dokładnie rozpoznać typ powiększającej się zmiany. Powiększone węzły chłonne są częstymi objawami chorobowymi;

  • twardość gruczołów ślinowych;

  • powiększenie obwody szyi;

  • trudności w przełykaniu śliny.

Podczas badania USG ślinianek ocenie podlegają: budowa, wielkość i zmiany ogniskowe ślinianek. Badanie USG ślinianek kosztuje 100 złotych.

2. USG ślinianek – przebieg badania

Pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać do wykonania badania USG ślinianek. Przed wykonaniem badania USG ślinianek lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, który ma na celu poznanie dolegliwości, na którą uskarża się i cierpi pacjent. Następnie pacjent musi położyć się na plecach i odsłonić szyję.

Lekarz specjalną głowicą porusza po szyi pacjenta, sprawdzając wielkość gruczołów oraz obecność zmian zapalnych. Na koniec badania USG ślinianek pacjent otrzymuje zdjęcie z printera, aby lekarz prowadzący również miał na nie wgląd. Diagnosta tłumaczy pacjentowi występujące zmiany i prosi o kontakt z lekarzem pacjenta.

Podczas wykonywania badania USG ślinianek lekarz może poprosić pacjenta o przełknięcie śliny albo o powiedzenie czegoś nagłos. Dzięki temu wykluczy albo potwierdzi swoje przypuszczenia.

Lekarz prowadzący pacjenta będzie mógł ustalić odpowiednie leczenie. USG ślinianek w razie konieczności może być powtórzone, ponieważ jest to badanie całkowicie bezpieczne. Badanie może być przeprowadzone u osób w każdym wieku. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do wykonania badania USG ślinianek. Badanie jest bardzo krótkie i trwa około 15 minut.

Musisz to wiedzieć

3. USG ślinianek – leczenie

W celu ustalenia dalszego leczenia pacjent tuż po badaniu USG ślinianek powinien udać się do laryngologa. Jeżeli zmiany na USG ślinianek będą wskazywały na stan zapalny, to laryngolog może zlecić wykonanie innych badań (badanie krwi, badania rezonansu magnetycznego).

Jeżeli zmiany są łagodne to najprawdopodobniej lekarz zleci leczenie farmakologiczne. Objawy powinny zniknąć po stosowaniu się do zaleceń lekarza. Po tym czasie należy ponownie zgłosić się do laryngologa w celu skontrolowania stanu zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.