Trwa ładowanie...

Szukasz idealnych prezentów świątecznych? Lepiej kupić coś mniej efektownego, ale bardziej użytecznego w przyszłości

Avatar placeholder
13.12.2016 10:34
Szukasz idealnych prezentów świątecznych? Lepiej kupić coś mniej efektownego, ale bardziej użytecznego w przyszłości
Szukasz idealnych prezentów świątecznych? Lepiej kupić coś mniej efektownego, ale bardziej użytecznego w przyszłości

Boże Narodzenie tuż za rogiem, wszyscy jesteśmy zajęci polowaniem na idealne prezenty dla rodziny i przyjaciół. Ale według nowego badania, warto przemyśleć swój proces selekcji podarków. Wielu z nas robi to źle.

1. Typowe prezenty nie są takie złe

Choć wielu z nas będzie starało się omijać typowe prezenty, takie jak obowiązkowa para skarpet dla taty lub kosmetyki dla babci, nowe badanie sugeruje, że te "banalne" dary mogą nie być takim złym pomysłem.

Naukowcy wskazują, że wiele z nas opiera wybór prezentu na tym, jak według nas odbiorca zareaguje po rozpakowaniu podarku, a nie na tym, jak praktyczny jest prezent czy  będzie przydatny w dłuższej perspektywie czasu.

Dobry prezent nie musi być efektowny
Dobry prezent nie musi być efektowny (Shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Badanie przeprowadził  Jeff Galak, ze Szkoły Biznesu Tepper na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu, a  niedawno opublikowano je w czasopiśmie „Current Directions in Psychological Science”.

2. Odbiorcy wolą prezenty, które zyskują wartość z czasem

W czasie ostatnich badań dotyczących prezentów, zespół zidentyfikował rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami odbiorcy odnośnie prezentu i motywacją dawcy. To może powadzić  do rozczarowania obdarowanego.

Najlepsze świąteczne prezenty, dzięki którym poczujesz się lepiej w swoim domu
Najlepsze świąteczne prezenty, dzięki którym poczujesz się lepiej w swoim domu [7 zdjęć]

Święta już prawie za pasem. Pogoda za oknem przestaje nas rozpieszczać, jest nieprzyjemnie i buro, warto

zobacz galerię

"Odkryliśmy, że dawcą chce zaskoczyć i zachwycić odbiorcę i dać prezent, który można zjeść od razu, w momencie, gdy odbiorca jest bardziej zainteresowany darem, który zyskuje wartość z czasem" - wyjaśnia Galak.

"Obserwujemy niedopasowanie pomiędzy procesami myślowymi i motywacjami dawców i biorców prezentów. Ujmując to w inny sposób, może się zdarzyć, że odkurzacz, dar, który raczej nie zaskoczy ani nie zachwyci  większości odbiorców po otwarciu go na Boże Narodzenie, naprawdę powinien być na szczycie listy zakupów, jeżeli będzie dobrze stosowany i lubiany przez długi czas" - dodaje Galak.

Zobacz także

Badacze wskazują na wiele przypadków błędnych prezentów napędzanych przez owo "niedopasowanie", z których niektóre mogą brzmieć znajomo:

  • próba "zaskoczenia" odbiorcy, dajemy mu niezamówiony prezent, ignorując wszelkie listy z życzeniami, jakie zrobił;
  • skupianie się  na materialnych prezentach, które będą początkowo dobrze przyjęte, jednak odbiorca dostanie więcej przyjemności później z empirycznego daru, takiego jak masaż;
  • dawanie datków w imieniu odbiorcy i inne "odpowiedzialne społecznie" dary. Te mogą być docenione na początku, ale to mało prawdopodobne, aby były pamiętane przez odbiorcę później.

3. Jak wybrać doskonały prezent?

Więc co możemy zrobić, aby upewnić się, że dajemy naszym bliskim idealny prezent na Boże Narodzenie?

W skrócie, naukowcy zalecają empatyzację z odbiorcą i skupienie się na prezentach, które zostaną docenione w późniejszym czasie.

"Wymieniamy prezenty z ludźmi i zależy nam, w części, na tym by byli zadowoleni i by to wzmocniło nasze relacje z nimi.

Rozważając, że prezenty z biegiem czasu mogą zwiększyć swoją wartość, a nie jak wiele uśmiechu mogą wywołać na twarzach odbiorców, gdy są one otwarte, możemy osiągnąć te cele i dostarczyć użyteczne, dobrze dopasowane podarunki" – mówi  Jeff Galak.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze