"Wasze zdrowie" - odc. 3. Ginekologiczne 59+ (WIDEO)
Cykl #waszeZdrowie to spotkania i rozmowy na tematy, które dotyczą nas wszystkich - wstydliwe, niewygodne, czasami kontrowersyjne, jednak wciąż ludzkie. W trzecim odcinku zapraszamy na dyskusję z ginekolożką Agatą Fleming oraz Agnieszką Boryś (Gedeon Richter Polska) dotyczącą kobiet, które ukończyły 59. rok życia. Jak często chodzą do ginekologa? Czy system ochrony zdrowia o nich zapomniał?
Ginekologiczne 59+
W tym roku, po raz piąty, w ramach kampanii "W kobiecym interesie" wyjechał w Polskę Mobilny Gabinet Ginekologiczny, w którym kobiety mogły skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji . Start akcji został poprzedzony badaniem opinii, którego wyniki nie napawają optymizmem - 40 proc. kobiet po 59. roku życia nie chodzi regularnie do ginekologa.
- Jeśli pacjentki zgłaszają się do lekarza to najczęściej z jakimś problemem, np. z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych, przy czym z definicji każde krwawienie po menopauzie jest nieprawidłowym symptomem. Jeżeli mają nasilone objawy nietrzymania moczu to wtedy zazwyczaj też jest to na tyle uciążliwe, że wymaga leczenia zabiegowego - tłumaczy lek. Agata Fleming.
Czy istnieje granica wieku, po której kobieta staje się niewidzialna w społeczeństwie? Ekspertki co do tej kwestii są zgodne i mówią wprost: tak, i jest to 59. rok życia. Dlaczego i skąd to niepokojące zjawisko?
Dowiesz się, oglądając WIDEO.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.