Trwa ładowanie...

Wczesna diagnoza osteoporozy poprawia rokowanie

 Agnieszka Gotówka
12.07.2022 16:32
(Adobe Stock)

Osteoporoza to choroba kości, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności w podeszłym wieku. U kobiet jest diagnozowana znaczenie częściej niż u mężczyzn. W Polsce zmaga się z nią blisko 2 mln osób po 50. roku życia. To jednak niepełne dane, gdyż wiele osób jest jeszcze niezdiagnozowanych.

Materiał powstał we współpracy z marką Kalcikinon

Osteoporoza to nie tylko choroba szkieletu. To też dolegliwość, która niesie ze sobą poważne następstwa. Znacząco zwiększa ryzyko niepełnosprawność, pogarsza jakość życia chorego i jest przyczyną przewlekłego bólu. Znajduje się na podium przyczyn zgonów, tuż za chorobami układu krążenia i nowotworami [2].

W przebiegu tej choroby dochodzi do znacznego pogorszenia jakości kości, które stają się kruche i podatne na złamania niskoenergetyczne (spontaniczne). Proces ten zachodzi „po cichu”, bez charakterystycznych objawów w początkowej fazie choroby [1].

W wyniku osteoporozy najczęściej dochodzi do złamania: kręgosłupa, bliższego odcinka kości przedramienia, bliższego końca kości udowej, bliższego końca kości ramiennej, żeber, miednicy lub bliższego końca kości piszczelowej [2]. Taki uraz w przypadku osób starszych ma zdecydowanie gorsze rokowanie. Wielu chorych już nigdy nie wróci do pełnej sprawności.

Osteoporoza czterokrotnie częściej dotyka kobiety, gdyż w ciągu ich całego życia ilość masy kostnej ulega zmniejszeniu nawet o 45–50%. Na jej wystąpienie narażone są też osoby chorujące na nadczynność tarczycy, cukrzycę, zaburzenia czynnościowe nerek, zaburzenia trawienia czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Jak rozpoznać osteoporozę?

Osteoporoza to choroba niezwykle podstępna. Może zacząć się rozwijać już ok. 40 roku życia, ale zdarza się, że upłyną lata nim choroba zostanie rozpoznana. Najczęściej dzieje się to w sytuacji, gdy chory trafia do szpitala, np. ze złamaną ręką lub biodrem. I wcale nie musi to być konsekwencja poważnego urazu. Zaatakowana przez osteoporozę kość jest tak krucha, że wystarczy z pozoru błahy upadek, by doszło do kontuzji.

Jeśli w najbliższej rodzinie występowała osteoporoza lub jesteśmy w wieku pomenopauzalnym warto, by lekarz POZ lub reumatolog ocenił ryzyko złamania bliższego końca kości udowej albo innego złamania niskoenergetycznego, mogącego wystąpić w okresie 10 najbliższych lat [2,3].

Służy do tego kalkulator ryzyka złamania (FRAX), w którym ryzyko bezwzględne złamania w perspektywie dekady określane jest jako:

  1. niskie (wartość poniżej 5 proc.),

  2. średnie (wartość 5-10 proc.),

  3. wysokie (wartość powyżej 10 proc.).

Ostateczne rozpoznanie opiera się na wyniku badania densytometrycznego, które pozwala ocenić gęstość kości.

Profilaktyka osteoporozy

Skuteczna profilaktyka osteoporozy zaczyna się już w życiu płodowym i trwa przez całe dzieciństwo. W tym okresie kluczowe jest dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości budulca, zwłaszcza wapnia, białka i witaminy D3.

Znaczącym elementem profilaktyki osteoporozy u osób po 50. roku życia jest również dieta. W ich jadłospisie powinny pojawiać się produkty mleczne (kefiry, sery twarogowe, mleko), jak również świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste (pieczywo, chleb). Ograniczyć należy spożycie przetworów mięsnych konserwowanych fosforanami, źródeł szczawianów (szczawiu, szpinaku, rabarbaru i botwiny), jak również tłuszczów zwierzęcych, które zwiększają wydalanie wapnia z organizmu i obniżają jego przyswajanie z przewodu pokarmowego.

Bardzo ważna jest również suplementacja, zwłaszcza witaminy D, która stymuluje wytwarzanie nośników wapnia. To jednak za mało, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, które potrzebują też odpowiednich dawek wapnia i witaminy K. Wszystkie te cenne dla kości składniki można znaleźć w preparacie Kalcikinon, który dba o utrzymanie zdrowych kości i pomaga w prawidłowym wchłanianiu oraz wykorzystywaniu wapnia i fosforu.

Kalcikinon to suplement diety z odpowiednią ilością składników. Dostępny jest w formie tabletek, które można kupić w przystępnej cenie.

Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, która ma istotne znaczenie w budowaniu masy kostnej, utrzymaniu jej oraz zapobieganiu jej utracie związanej z procesem starzenia [2]. Brak ruchu powoduje spadek masy kostnej, co znacząco zwiększa ryzyko osteoporozy.

Istotne jest również zapobieganie upadkom poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, usunięcie przeszkód z podłogi (np. śliskich dywaników, progów) i zamontowanie uchwytów w łazience.

Osteoporoza to choroba podstępna i wyniszczająca organizm. Postępuje bezobjawowo i uderza z całą mocą, często odbierając sprawność na długi czas. Wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych może temu zapobiec.

Z kodem KALC7 wszystkie produkty marki Kalcikinon dostępne z rabatem 10%.

Bibliografia:

[1] Czerwiński E., Berwecka M., Osteoporoza – zapomniana choroba milionów złamań, Choroby reumatyczne w POZ, 3/2020: 175-179.

[2] Janiszewska M., Kulik T., Dziedzic M., Żołnierczuk-Kieliszek D., Barańska A., Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, 96(1): 106-114.

[3] Marcinowska-Suchowierska E., Czerwiński E., Badurski J., Walicka M., Tałałaj M., Osteoporoza – diagnostyka i terapia u osób starszych, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011: 410-423.

Materiał powstał we współpracy z marką Kalcikinon

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze