"Wirtualny fizjoterapeuta" pomoże pacjentom ze sparaliżowanym ramieniem wrócić do sprawności

Z najnowszych badań wynika, że proste urządzenie może ułatwić rehabilitację osób z niepełnosprawnym ramieniem poprzez gry komputerowe oparte na fizjoterapii.

Niskobudżetowy wynalazek, zwany gripAble ™ składa się z lekkiej rękojeści elektronicznej, która współdziała bezprzewodowo ze standardowym tabletem, aby umożliwić użytkownikowi granie w różne gry treningowe ramienia.

Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji

Korzystając z niego, pacjenci muszą ściskać, obracać lub podnosić uchwyt, który wibruje w odpowiedzi na wydajność ich pracy podczas gry. Urządzenie wykorzystuje nowy mechanizm, który wykrywa drobne ruchy rozlegle sparaliżowanych pacjentów, dzięki czemu mogą oni kontrolować grę komputerową.

W nowym badaniu opublikowanym w „PLOS ONE”, naukowcy z Imperial College w Londynie wykazali, że dzięki korzystaniu z tego urządzenia zwiększyła się o 50 proc. liczba osób sparaliżowanych po udarze mózgu, które były w stanie kierować ruchami na ekranie tabletu w porównaniu ze standardowymi metodami.

Ponadto, urządzenie umożliwiło więcej niż połowie pacjentów o znacznym stopniu niepełnosprawności zaangażowanie się w trening ramienia z oprogramowaniem, podczas gdy żaden z nich nie były w stanie kontrolować swoich ruchów podczas konwencjonalnych metod korzystania z tabletów i smartfonów, takich jak przesuwanie placem lub pisanie.

Ponad pięć milionów ludzi w Wielkiej Brytanii żyje z niepełnosprawnym ramieniem. Jedyną szansą na poprawę funkcji ramienia jest wykonywanie powtarzalnych  ćwiczeń, ale terapia jest ograniczona przez koszty i dostępność fizjoterapeutów.

Urządzenie gripAble™ jest przeznaczone dla pacjentów do samodzielnego użytku zarówno w domu, jak i w szpitalu. Badanie testowało urządzenie gripAble™ na pacjentach po udarze mózgu w Imperial College Healthcare NHS Trust, którzy cierpieli z powodu paraliżu ramienia przez sześć miesięcy.

Naukowcy oceniali ich zdolność do korzystania z gripAble ™ i sterowania grami mobilnymi na urządzeniach, takich jak tablety, które mogłyby być wykorzystane do rehabilitacji. Następnie zbadali możliwość ich wykorzystania w tradycyjny konwencjonalny sposób, czyli przesuwania palcem po ekranie, za pomocą gier mobilnych na tabletach.

Okazało się, że 93 proc. pacjentów było w stanie wykonać znaczące ruchy, aby kierować kursorem gripAble™. Dla porównania, 67 proc. pacjentów, było w stanie używać mobilnych gier na urządzeniu, przesuwając palcem po tablecie. W przypadku innych rodzajów kontrolowania tabletów, takich jak pisanie lub użycie joysticków, liczba pacjentów, która była w stanie tego dokonać była niższa.

Sukces urządzenia był najbardziej widoczny w przypadku pacjentów z ciężkim osłabieniem ramienia: żaden z pacjentów w tej grupie nie były w stanie wykorzystać konwencjonalnych metod sterujących grami szkoleniowymi, podczas gdy 58 proc. z nich mogło korzystać z gripAble™.

W mniejszej podgrupie badanie wykazało również, że poważnie niepełnosprawni mogli grać w gry komputerowe, które wymagają śledzenia celu z prawie tak dobrą dokładnością, jak u zdrowych ludzi.

Badanie kliniczne przeprowadzono w Szpitalu Charing Cross, części Imperial College Healthcare Trust, w latach 2014-2015.

"W Wielkiej Brytanii każdego roku rozpoznaje się 100 000 nowych przypadków niepełnosprawności ramion po udarze. Obniża to zdolność ludzi do wykonywania codziennych czynności i wymaga długoterminowej opieki.

Zastosowanie gier ruchowych może zapewnić obniżenie kosztów i łatwy dostęp do sposobu na poprawę ruchomości ramienia u pacjentów po udarze, ale aby był w pełni skuteczny powinny mieć do niego dostęp osoby na każdym poziomie niepełnosprawności” - powiedział kierujący badaniami dr Paul Bentley, starszy wykładowca w Imperial College w Londynie i honorowy konsultant neurologii na Imperial College Healthcare NHS Trust.

"Opracowaliśmy urządzenie gripAble™, aby poprawić funkcje ramienia u pacjentów z różnym stopniem niepełnosprawności. W odróżnieniu do innych terapii dostępnych w ramach funduszu, gripAble™ jest tanim urządzeniem, które można stosować w szpitalach i samodzielnie w domu i mógłoby potencjalnie pomóc zaoszczędzić służbie zdrowia miliony funtów. Obecnie zamierzamy dalej pracować nad urządzeniem, dzięki czemu będziemy mogli pomóc większej liczbie pacjentów, którzy obecnie cierpią z powodu skutków słabej mobilności górnej części ciała" - powiedział Bentley.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedowład kończyn
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Niedowład kończyn
Niedowład kończyn

Przełom w medycynie? Jest szansa dla osób sparaliżowanych!

Przełom w medycynie? Jest szansa dla osób sparaliżowanych!

Lekarze z zespołu Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu dokonali niemożliwego - przywrócili czucie i władzę w nogach sparaliżowanemu mężczyźnie. Ich działania wspierał profesor Geoffrey Raisman...

Depresja - objawy, leczenie

Zgłoszenie do psychiatry (WIDEO)

Zgłoszenie do psychiatry (WIDEO) Odtwórz wideo

porady. Profesjonalna pomoc pomoże bowiem szybciej wrócić do formy i pokonać chorobę. Unikanie wizyty u lekarza nie przynosi niczego dobrego, wręcz (...) , nie należy zwlekać z wizytą u psychiatry lub psychologa. Jest...

Kawa

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

tylko zbawienne skutki dla naszego organizmu ? Zobacz także: Rosyjska lekarka i zielarka Irina Stefanovska zdradziła swój antyrakowy przepis, który pomoże ci (...) zapomnienie o głodzie, w późniejszej chwil może wrócić...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy

Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy

oraz trzymanie telefonu między uchem a ramieniem może spowodować ból głowy. Jeśli masz częste bóle głowy, zwróć uwagę na swoje nawyki w pracy

Żałoba i strata

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

Ostatnie dni życia Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła pacjentom p****rzez (...) , jednak warto zastanowić się, czy powinna zajmować najważniejsze miejsce. Utraconego...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Dbaj o formę i ciesz się życiem! (prezentacja edukacyjna)

Dbaj o formę i ciesz się życiem! (prezentacja edukacyjna)

twojej wagi albo ramieniem, na którym się wesprzesz w ciężkich chwilach na drodze ku zdrowiu i lepszej formie. Bądź molem książkowym (...) spróbuj zastąpić nóż i widelec parą chińskich pałeczek. Pomoże ci to jeść wolniej,...