Trwa ładowanie...

Wrzody żołądka - przyczyny, objawy, możliwości zarażenia

Zgaga, zaparcia, wzdęcia, brak apetytu, a po jedzeniu – bóle brzucha. To objawy wrzodów żołądka. Niegdyś uważano, że są efektem przewlekłego stresu i nieregularnych posiłków. Tymczasem okazuje się, że przyczyna choroby jest zgoła odmienna. Czy można się zarazić wrzodami?

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

1. Wrzody żołądka – czym są?

Wrzodem żołądka nazywa się ubytek błony śluzowej występującej w żołądku, najczęściej ma on kształt krateru. Takie zmiany mogą pojawić się także w dwunastnicy lub części przełyku, w której powstaje pepsyna – enzym odpowiedzialny za trawienie białek.

Wrzody żołądka mogą mieć różną wielkość - to zależy głównie od czynnika powodującego chorobę oraz od momentu rozpoczęcia leczenia.

Najczęstszym objawem sygnalizującym chorobę jest ból środkowej części brzucha, można go odczuwać poniżej mostka lub nad pępkiem. Pacjenci często opisują ten ból jako pieczenie lub palenie. Charakterystyczne jest jednak to, że dolegliwości pojawiają się głównie po jedzeniu.

Jeśli owrzodzona jest także dwunastnica – ból pojawia się także wkrótce po przebudzeniu i przypomina silne uczucie głodu.

2. Przyczyna wrzodów żołądka

Jeszcze kilkanaście lat temu winą za chorobę wrzodową obarczało się przewlekły stres oraz nieregularne jedzenie posiłków. Dziś wiadomo, że najczęściej występującą przyczyną wrzodów jest bakteria.

Według epidemiologów, nosicielami Helicobacter pylori może być nawet połowa społeczeństwa. To tzw. choroba brudnych rąk. Do zakażenia może dojść w prosty sposób, np. drogą pokarmową, najczęściej w dzieciństwie. Często matki nieświadomie zarażają swoje dzieci, oblizując smoczek niemowlęcia lub łyżeczkę, którą karmione jest dziecko.

3. Czy wrzodami można się zarazić?

Chorobą wrzodową nie można się zarazić. Może jednak dojść do zarażenia bakterią Helicobacter pylori (Hp). Jednak nie zawsze obecność tej bakterii wywołuje chorobę. U niektórych osób przez długi czas pozostaje ona uśpiona, a jeszcze u innych – nie uaktywnia się w ogóle.

Objawy choroby pojawiają się, gdy dojdzie do kumulacji kilku czynników. Mowa tutaj o genetycznych predyspozycjach do wytwarzania nadmiaru kwasu solnego w żołądku, które są kolejną przyczyną choroby, a także o piciu alkoholu, paleniu tytoniu czy długotrwałym przyjmowaniu leków. Groźne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Nieumiejętne łączenie tych leków może w dłuższej perspektywie doprowadzić do owrzodzenia, a nawet krwawienia.

Wrzody leczy się antybiotykami. Kuracja trwa ok. 14 dni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.