Wrzody żołądka - przyczyny, objawy, możliwości zarażenia

Zgaga, zaparcia, wzdęcia, brak apetytu, a po jedzeniu – bóle brzucha. To objawy wrzodów żołądka. Niegdyś uważano, że są efektem przewlekłego stresu i nieregularnych posiłków. Tymczasem okazuje się, że przyczyna choroby jest zgoła odmienna. Czy można się zarazić wrzodami?

Wrzody żołądka – czym są?

Wrzodem żołądka nazywa się ubytek błony śluzowej występującej w żołądku, najczęściej ma on kształt krateru. Takie zmiany mogą pojawić się także w dwunastnicy lub części przełyku, w której powstaje pepsyna – enzym odpowiedzialny za trawienie białek.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Wrzody żołądka mogą mieć różną wielkość - to zależy głównie od czynnika powodującego chorobę oraz od momentu rozpoczęcia leczenia.

Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka?

Wrzody żołądka to powszechny problem wśród Polaków – aż jedna na dziesięć osób cierpi na tę przypadłość, z czego większość to mężczyźni. Na rynku dostępnych...

Najczęstszym objawem sygnalizującym chorobę jest ból środkowej części brzucha, można go odczuwać poniżej mostka lub nad pępkiem. Pacjenci często opisują ten ból jako pieczenie lub palenie. Charakterystyczne jest jednak to, że dolegliwości pojawiają się głównie po jedzeniu.

Jeśli owrzodzona jest także dwunastnica – ból pojawia się także wkrótce po przebudzeniu i przypomina silne uczucie głodu.

Przyczyna wrzodów żołądka

Jeszcze kilkanaście lat temu winą za chorobę wrzodową obarczało się przewlekły stres oraz nieregularne jedzenie posiłków. Dziś wiadomo, że najczęściej występującą przyczyną wrzodów jest bakteria.

Według epidemiologów, nosicielami Helicobacter pylori może być nawet połowa społeczeństwa. To tzw. choroba brudnych rąk. Do zakażenia może dojść w prosty sposób, np. drogą pokarmową, najczęściej w dzieciństwie. Często matki nieświadomie zarażają swoje dzieci, oblizując smoczek niemowlęcia lub łyżeczkę, którą karmione jest dziecko.

Czy wrzodami można się zarazić?

Chorobą wrzodową nie można się zarazić. Może jednak dojść do zarażenia bakterią Helicobacter pylori (Hp). Jednak nie zawsze obecność tej bakterii wywołuje chorobę. U niektórych osób przez długi czas pozostaje ona uśpiona, a jeszcze u innych – nie uaktywnia się w ogóle.

Objawy choroby pojawiają się, gdy dojdzie do kumulacji kilku czynników. Mowa tutaj o genetycznych predyspozycjach do wytwarzania nadmiaru kwasu solnego w żołądku, które są kolejną przyczyną choroby, a także o piciu alkoholu, paleniu tytoniu czy długotrwałym przyjmowaniu leków. Groźne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Nieumiejętne łączenie tych leków może w dłuższej perspektywie doprowadzić do owrzodzenia, a nawet krwawienia.

Wrzody leczy się antybiotykami. Kuracja trwa ok. 14 dni.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 4 miesiące temu

Dziecko

Komentarze (4)
~Natu-rysta
~Natu-rysta 9 miesięcy temu

@~agus: Miałem podobne objawy.Przed posiłkami trzeba zakwaszać żołądek.Gdy jest on ,źle zakwaszony.przełyk rozwiera się powodując chlapnięcie kwasem.Zakwasić żołądek można ,pić -pół szklanki wody i dwie łyżki octu jabłkowego.W czasie i po posiłkach należy nie pić,gdyż to powoduje rozcieńczenie kwasu w żołądku,a kwas jest niezbędny do trawienia. Regularnie nawadniać organizm,przegotowaną ciepłą wodą ze szczyptą soli himalajskiej.Po czasie problem zgagi i owrzodzeń znika ,nie truć organizmu antybiotykami,bo potem trzeba leczyć ich skutki .Takie to proste.

Odpowiedz
~agus
~agus 11 miesięcy temu

U mnie wykryto helikobakter i zmiany na śluzówce przez gastroskopie ps .nie róbcie jej bez znieczulenia. Mi to się stało przez kwas wracający z żołądka do gardła powodując wiele szkód. Przechodze leczenie kilkoma lekami.

Odpowiedz
~Piontek
~Piontek 11 miesięcy temu

Cóż za bzdury... Dziś właśnie wiadomo, że Helicobacter pylori nie jest przyczyną wrzodów!! Wiele osób, które maję wrzody nie mają tej bakterii, a u bardzo wielu ludzi wrzody wyleczono wodą. Polecam wykłady p. Jerzego Zięby.

Odpowiedz
~jerry
~jerry 11 miesięcy temu

Pani Ewo. Trochę Pani zakłamuje rzeczywistość. Otórz podstawową przyczyną choroby wrzodowej żołądka jest STRES i spowodowany nim nadmiar wydzielanych kwasów żołądkowych (w tym kwas solny około 0,5 l. na dobę) . Inne przyczyny to udział - kilka kilkanaście procent. Ten kwas wydzielany w nadmiarze zźera błonę śluzową - powstają rany jak słusznie Pani nazwała kratery. To sprzyja rozwojowi Helikobakter. Musimy wiedzieć, że ludzie żyjący poza cywilizacją nie znają tej choroby bo nie mają stresów.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...