Trwa ładowanie...

Wścieklizna w Wielkopolsce. Wirus jest groźny dla ludzi

Avatar placeholder
28.11.2018 10:11
Lisy są nosicielami wścieklizny
Lisy są nosicielami wścieklizny (123rf.com)

Wścieklizna jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych. Do zakażenia może dojść, gdy zarażone zwierze ugryzie nas lub podrapie. To może być nawet nasz własny kot. W Polsce tylko psy domowe są objęte obowiązkiem szczepienia przeciw wściekliźnie. Kotów to nie dotyczy.

1. Ryzyko zarażenia wścieklizną

Do zakażenia może dojść przez kontakt uszkodzonej skóry ze śliną zwierzęcia. Zwierzę nie musi nas zaatakować. Wystarczy, że poliże ranę lub inny fragment uszkodzonej skóry.

- Jeśli zobaczymy w lesie lub na łące zwierzę, które dziwnie się zachowuje, unikajmy z nim kontaktu. Nie wołajmy go, nie straszmy, nie dotykajmy. To najlepszy sposób na uniknięcie zakażenia - tłumaczy Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie.

Dodaje również, że nie tylko dzikie zwierzęta mogą być nosicielami choroby. Wychodzące koty i psy również są narażone na kontakt z wirusem. O ile właściciele psów mają obowiązek zaszczepić pupila, to w przypadku kotów takiej regulacji nie ma. Lepiej więc uważać, jeśli na swojej drodze spotkamy wolnożyjące koty.

2. Objawy wścieklizny

Zobacz film: "Zaraźliwe choroby"

Okres inkubacji wirusa trwa od 2-3 tygodni do nawet trzech miesięcy.

- Objawy, jeśli już się pojawią, na początku przypominają grypę. Występują bóle mięśniowe, złe samopoczucie, gorączka. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do porażeń i niedowładów kończyn. Wirus rozprzestrzenia się w układzie nerwowym - mówi Agnieszka Lis.

Chory może też mieć omamy, drgawki i zaburzenia świadomości. Charakterystyczną cechą wścieklizny jest wodowstręt. Ma to związek z silnymi skurczami mięśni gardła, jamy ustnej i krtani. Potem chory nie może już nawet patrzeć na wodę.

Po pojawieniu się objawów pacjent umiera zwykle w ciągu tygodnia.

3. Leczenie wścieklizny

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez zwierzę, którego historii nie znamy, należy przemyć ranę dużą ilością wody z mydłem. Następnie miejsce ugryzienia dezynfekujemy, zabezpieczamy i jak najszybciej udajemy się do lekarza.

Na co powinni szczepić się dorośli?
Na co powinni szczepić się dorośli? [6 zdjęć]

O szczepieniach mówi się najczęściej w kontekście dzieci. To najmłodsi najczęściej poddawani są immunoprofilaktyce,

zobacz galerię

Lekarz oceni miejsce, głębokość i stan rany. W razie zagrożenia podaje się surowicę (immunoglobulinę RIG ) i 5 dawek szczepionki przeciw wściekliźnie. Metoda ta jest skuteczna, o ile nie doszło jeszcze do wystąpienia objawów.

4. Zapobieganie wściekliźnie

Oprócz szczepienia zwierząt domowych i unikania kontaktu ze zwierzętami dzikimi, każdy przypadek znalezienia martwego zwierzęcia trzeba zgłaszać do Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Temat wścieklizny pojawił się po znalezieniu na terenie Krotoszyna martwego nietoperza zarażonego wirusem. Powiatowy Lekarz Weterynarii odpowiedzialny za ten region wydał rozporządzenie, w którym wskazuje potencjalne ogniska wścieklizny. Na tych terenach obowiązuje zakaz organizowania konkursów, wystaw, targów i pokazów psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wirusa wścieklizny. Lekarz zaapelował również o sprawdzenie stanu szczepień zwierząt domowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze