Trwa ładowanie...

Ugryzienie przez psa

Avatar placeholder
27.10.2021 12:53
Ugryzienie przez psa
Ugryzienie przez psa (adobestock)

Ugryzienie przez psa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nigdy nie można bagatelizować nawet najmniejszego ugryzienia przez zwierzę, gdyż często psy są zaniedbywane przez właścicieli i niepoddawane szczepieniom przeciwko wściekliźnie. Pogryzienie przez psa może nie tylko skutkować brzydkimi bliznami, ale także koniecznością wykonania serii zastrzyków i traumą na całe życie. Człowiek pogryziony przez psa często nie ma już zaufania do zwierząt, panicznie się ich boi. Ludzie, widząc atak agresywnego psa, często nie wiedzą, jak mają się zachować.

spis treści

1. Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez psa

Atak agresywnego psa często paraliżuje ludzi, ogarnia strachem. Nie wiedzą, co mają robić, czy uciekać, czy stać nieruchomo w miejscu. Gdy jesteś świadkiem pogryzienia przez psa, powinieneś wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak udzielić pierwszej pomocy przy ugryzieniach psa. Oto kilkanaście kroków, które pozwolą uniknąć infekcji oraz zapobiegną wściekliźnie.

  1. Najważniejsze, żeby zabrać pogryzioną osobę w bezpieczne miejsce, z daleka od niebezpiecznego psa. Gdy pies jest w pobliżu, nie wolno go rozjuszać, lecz jak najprędzej zabrać ofiarę i udzielić jej pierwszej pomocy. Ważne jest uspokajanie pogryzionej osoby, zwłaszcza jeśli ofiarą psa jest dziecko.
  2. Pozwól ranie kłutej krwawić przez kilka minut. Jest to bardzo skuteczna metoda pozbycia się bakterii z rany po ugryzieniu psa. Dla nadżerek zastosuj ucisk, aby zatamować krwawienie.
  3. Jeśli psa podejrzewa się o wściekliznę, należy dokładnie oczyścić ranę z jego śliny. Ubranie natomiast powinno zostać wyrzucone. Myj ranę mydłem antybakteryjnym i bieżącą wodą przez 5 minut. To niezbędny krok w zwalczeniu infekcji rany.
  4. Przez kolejne 5 minut obmywaj ranę. Pozwól strumieniowi wody wniknąć do rany.
  5. Po osuszeniu nie zamykaj rany, jeśli jest to rana kłuta. Owiń ją gazikiem, jeśli jest to rana szarpana. W przypadku braku gazika użyj ręcznika papierowego. Unikaj ręczników frotte, ponieważ przechowują one bakterie.
  6. Wlej obfitą ilość środka dezynfekującego do rany, jak i wokół niej. Środek antybakteryjny zdezynfekuje miejsce rany.
  7. Wytrzyj skropliny sterylną gazą, ale zostaw jeden centymetr średnicy wokół każdej rany.
  8. Używając sterylnego gazika, zastosuj obfitą ilość maści antybiotycznej na każdą ranę.
  9. Owiń ranę sterylnym bandażem.
  10. Aby nie wystąpiła opuchlizna po ugryzieniu, nałóż okład z lodu na ranę. Pomoże to zredukować obrzęk.
  11. Osoba pogryziona przez psa powinna natychmiast zostać odwieziona do lekarza.
  12. Ze względu na prawdopodobieństwo infekcji tężcem, lekarz zaaplikuje zastrzyk zawierający szczepionkę przeciwko tężcowi.
  13. Właściciel psa powinien zostać poinformowany o incydencie, a psa należy natychmiast zabrać do weterynarza w celu sprawdzenia symptomów wścieklizny.
  14. Pies powinien zostać pod obserwacją na 10 do 15 dni, aby sprawdzić obecność symptomów wścieklizny. Jeśli w czasie 10 dni objawy wścieklizny się nie pojawiły, to pies nie powinien być zainfekowany. Istnieją przypadki, kiedy pies nie przejawia symptomów wścieklizny, ale jest nosicielem wirusa. Dlatego właśnie ważne jest, aby zapytać właściciela, czy pies był poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie i czy zachowywał się prawidłowo.
  15. W każdym przypadku ugryzienie psa powinno być ocenione indywidualnie. Jeśli istnieje podejrzenie wścieklizny, lepszym rozwiązaniem będzie leczenie przeciwko wściekliźnie, zapewniające odporność przeciwko tej chorobie.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniach psa to zagadnienie, który pokazuje, jak ważne są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pierwsza pomoc okaże się skuteczna, gdy nie pojawi się opuchlizna po ugryzieniach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze