Ugryzienie przez psa

Ugryzienie przez psa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nigdy nie można bagatelizować nawet najmniejszego ugryzienia przez zwierzę, gdyż często psy są zaniedbywane przez właścicieli i niepoddawane szczepieniom przeciwko wściekliźnie. Pogryzienie przez psa może nie tylko skutkować brzydkimi bliznami, ale także koniecznością wykonania serii zastrzyków i traumą na całe życie. Człowiek pogryziony przez psa często nie ma już zaufania do zwierząt, panicznie się ich boi. Ludzie, widząc atak agresywnego psa, często nie wiedzą, jak mają się zachować.

Polecane wideo:

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez psa

Atak agresywnego psa często paraliżuje ludzi, ogarnia strachem. Nie wiedzą, co mają robić, czy uciekać, czy stać nieruchomo w miejscu. Gdy jesteś świadkiem pogryzienia przez psa, powinieneś wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak udzielić pierwszej pomocy przy ugryzieniach psa. Oto kilkanaście kroków, które pozwolą uniknąć infekcji oraz zapobiegną wściekliźnie.

 1. Najważniejsze, żeby zabrać pogryzioną osobę w bezpieczne miejsce, z daleka od niebezpiecznego psa. Gdy pies jest w pobliżu, nie wolno go rozjuszać, lecz jak najprędzej zabrać ofiarę i udzielić jej pierwszej pomocy. Ważne jest uspokajanie pogryzionej osoby, zwłaszcza jeśli ofiarą psa jest dziecko.
 2. Pozwól ranie kłutej krwawić przez kilka minut. Jest to bardzo skuteczna metoda pozbycia się bakterii z rany po ugryzieniu psa. Dla nadżerek zastosuj ucisk, aby zatamować krwawienie.
 3. Jeśli psa podejrzewa się o wściekliznę, należy dokładnie oczyścić ranę z jego śliny. Ubranie natomiast powinno zostać wyrzucone. Myj ranę mydłem antybakteryjnym i bieżącą wodą przez 5 minut. To niezbędny krok w zwalczeniu infekcji rany.
 4. Przez kolejne 5 minut obmywaj ranę. Pozwól strumieniowi wody wniknąć do rany.
 5. Po osuszeniu nie zamykaj rany, jeśli jest to rana kłuta. Owiń ją gazikiem, jeśli jest to rana szarpana. W przypadku braku gazika użyj ręcznika papierowego. Unikaj ręczników frotte, ponieważ przechowują one bakterie.
 6. Wlej obfitą ilość środka dezynfekującego do rany, jak i wokół niej. Środek antybakteryjny zdezynfekuje miejsce rany.
 7. Wytrzyj skropliny sterylną gazą, ale zostaw jeden centymetr średnicy wokół każdej rany.
 8. Używając sterylnego gazika, zastosuj obfitą ilość maści antybiotycznej na każdą ranę.
 9. Owiń ranę sterylnym bandażem.
 10. Aby nie wystąpiła opuchlizna po ugryzieniu, nałóż okład z lodu na ranę. Pomoże to zredukować obrzęk.
 11. Osoba pogryziona przez psa powinna natychmiast zostać odwieziona do lekarza.
 12. Ze względu na prawdopodobieństwo infekcji tężcem, lekarz zaaplikuje zastrzyk zawierający szczepionkę przeciwko tężcowi.
 13. Właściciel psa powinien zostać poinformowany o incydencie, a psa należy natychmiast zabrać do weterynarza w celu sprawdzenia symptomów wścieklizny.
 14. Pies powinien zostać pod obserwacją na 10 do 15 dni, aby sprawdzić obecność symptomów wścieklizny. Jeśli w czasie 10 dni objawy wścieklizny się nie pojawiły, to pies nie powinien być zainfekowany. Istnieją przypadki, kiedy pies nie przejawia symptomów wścieklizny, ale jest nosicielem wirusa. Dlatego właśnie ważne jest, aby zapytać właściciela, czy pies był poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie i czy zachowywał się prawidłowo.
 15. W każdym przypadku ugryzienie psa powinno być ocenione indywidualnie. Jeśli istnieje podejrzenie wścieklizny, lepszym rozwiązaniem będzie leczenie przeciwko wściekliźnie, zapewniające odporność przeciwko tej chorobie.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniach psa to zagadnienie, który pokazuje, jak ważne są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pierwsza pomoc okaże się skuteczna, gdy nie pojawi się opuchlizna po ugryzieniach.

Czytaj także:

Joanna Krocz, ponad rok temu

Opatrunki i bandażowanie

Polecane wideo:

Komentarze (38)
~sara888
~sara888

Tutaj slynna dyskusja w "Koglu moglu" -psy gryza -psy gryza?!psu to mozna zalozyc kaganiec a tu pan patrzy! Gdzies wyczytalam ze najwiecej pogryzien powoduja owczarki niemieckie a zaraz po nich jamniczki.Dwa miesiace temu szlam przez park i but mi sie nagle rozwiązał. Gdy go zawiazywalam, podbiegl do mnie jamnik.Wyciagnelam reke(bo zaczal merdac ogonkiem) a ten cap mnie za palec!Do tej pory mam ślad...

Odpowiedz
~waldzio71
~waldzio71

Mnie pogryzł pies któremu sprzątam w kojcu raz na tydzień przez 5ost lat. Pies mnie widzi codziennie i nigdy nie wykazywał objawów agresji. Więc ja sie pytam czy to jest moja wina że mnie pogryzł? Pies który raz ugryzł, ugryzie ponownie, jestem za usypianiem takich psów

Odpowiedz
kala76
kala76

Wczoraj mój ojciec jadąc z moim synem rowerem na terenie ogródków działkowych, gdzie ma swoją działkę, został pogryziony przez owczarka niemieckiego, który wybiegł z jednej z działek, pies go zna i nigdy się tak nie zachowywał w stosunku do niego. Ojciec nic mu nie zrobił po prostu jechał na rowerze do kolegi właśnie w tym rejonie ogródków. Zawsze pierwszy jedzie mój syn , tym razem jednak było na odwrót i to ojciec jechał przed nim, nie wyobrażam sobie gdyby to moje dziecko zostało pogryzione ponieważ jest obciążony neurologicznie- (padaczka, stan po usunięciu guza mózgu), co jednak nie umniejsza niewłaściwego zachowania psa. Właściciel zapewnia że pies jest szczepiony, ale chyba surowica przeciwtężcowa powinna być jednak podana ojcu? W jakim czasie najpóźniej po ugryzieniu?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Opatrunki i bandażowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Opatrunki i bandażowanie
Opatrunki i bandażowanie

Czepiec Hipokratesa

Czepiec Hipokratesa

W przypadku urazów głowy, bandażuje się w taki sposób, aby pokryć jak największy obszar głowy. Bandażujemy głowę po to, aby zapobiec dalszym urazom (...) i zakażeniu, a także po to, aby zatamować krwawienie. Bandażowanie...

Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów

. Zaletą chusty i jej przewagą nad zwykłym bandażem jest to, że za jej pomocą bandażuje się dużo szybciej i łatwiej. Jest dużo bardziej przydatna niż bandaż (...) w sytuacjach nagłych, takich jak wypadki komunikacyjne. Opatrunek...

Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrunek szczęki

Chusta lekarska - opatrunek szczęki

jest wykonanie opatrunku, który w bardzo prosty sposób można wykonać przy użyciu chusty lekarskiej. Jak go wykonać? Pokaże lekarz Łukasz Dubielecki.

Opatrunki i bandażowanie

Rodzaje opatrunków

przytrzymanie gazy przy nosie, bez bandażowania całej głowy. Aby wykonać opatrunek procowy, należy przyciąć kawałek bandaża na długość ok. 10 cm dłuższą (...) Rodzaje opatrunków mogą być różne, w zależności...

Opatrunki i bandażowanie

Odkażanie ran

, potem nałożyć opatrunek. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju zastosowanego środka: czasem trzeba poczekać z nakładaniem opatrunku (...) , aż środek wyschnie - jest tak w przypadku jodyny i wody...

Opatrunki i bandażowanie

Pierwsza pomoc przy zranieniach

. Przy głębszych skaleczeniach konieczny jest jałowy opatrunek lub bandaż. Rana kłuta (punktowa) Rana kłuta to głęboka, choć niewielka rana (...) jedynie zabezpieczyć opatrunkiem i bandażem. Rana cięta W...

Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrunek ramienia

Chusta lekarska - opatrunek ramienia

. W powyższych sytuacjach ma zastosowanie chusta trójkątna, która może zastępować bandaż. Jak wykonać z niej opatrunek? Podpowie lekarz Łukasz Dubielecki.

Opatrunki i bandażowanie

Bandażowanie łokcia

Bandażowanie łokcia

lub urażanie rany. Nietrzymający się i nieszczelny opatrunek to zwiększone ryzyko wtórnego krwawienia lub zakażenia. O tym, jak prawidłowo bandażować łokieć (...) , aby opatrunek się nie przesuwał, opowiada...

Opatrunki i bandażowanie

Skład apteczki pierwszej pomocy

Skład apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy zawiera wszelkiego rodzaju środki do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest przeznaczona do samochodu, domu, zakładu. Powinna być oznaczona białym krzyżem na czerwonym lub zielonym tle. Od momentu wejścia Polski do...

Opatrunki i bandażowanie

Uszkodzenie skóry przy stosowaniu opatrunków

Uszkodzenie skóry przy stosowaniu opatrunków

Uszkodzenie skóry z naprężenia Skóra przy częstym stosowaniu opatrunków może zostać uszkodzona. Aby temu zaradzić, warto stosować płyny ochronne do skóry. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby