Trwa ładowanie...

Wycofanie leku na katar. Z obrotu znika 6 serii

Avatar placeholder
20.12.2018 07:50
Wycofanie leku Mucofluid
Wycofanie leku Mucofluid (własne)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku Mucofluid, który stosowany jest do leczenia niedrożności nosa.

1. Wycofanie leku na katar

GIF podjął decyzję o wycofaniu 6 serii leku Mucofluid, po tym jak do instytycji wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego za ten lek o dobrowolnym wycofaniu z obrotu podanych serii produktu leczniczego Mucifluid. Ma to związek z uzyskaniem wyników poza specyfikacją dla zawartości dwusiarczku mesny podczas badania stabilności.

2. Wycofane serie leku

GIF zdecydował o wycofaniu następujących serii leku Mucofluid (Mesnum), 50 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór:

  • 559, data ważności: 03.2020
  • 560, data ważności: 03.2020
  • 561, data ważności: 03.2020
  • 562, data ważności: 05.2020
  • 563, data ważności: 05.2020
  • 564, data ważności: 05.2020
Zobacz film: "Skuteczne sposoby na zapalenie zatok"

Przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest UCB Pharma Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

3. Mucofluid na niedrożność nosa

Mucofluid jest preparatem leczniczym stosowanym w medycynie rodzinnej i otolaryngologii do leczenia niedrożności nosa. Dzięki substancji czynnej (mesna), ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny z nosa.

Stosowanie Mucofluidu powoduje, że zalegająca wydzielina ulega upłynnieniu, dzięki czemu poprawia się czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Łatwiej oczyścić drogi oddechowe. Mucofluid ma postać aerozolu i stosowany jest miejscowo. Zaczyna działać już po 5 minutach od aplikacji.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku są nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu oraz astma przebiegająca przez gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu i stan astmatyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze