Zabiegi modelujące ciało

Zabiegi modelujące mają na celu zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych oraz usunięcie fałd tłuszczu bez użycia skalpela, a tym samym bez konieczności pozostawania w szpitalu. Jednakże aby zabieg modelujący był bezpieczny, najlepiej wykonywać go w dobrych gabinetach chirurgii plastycznej lub kosmetologicznych. Modelowanie sylwetki nie jest jednak procesem odchudzania – z tego trzeba zdać sobie sprawę, zanim podejmie się decyzję o wizycie w klinice, zajmującej się usuwaniem tłuszczu. Nie ma jednak cudownego zabiegu, który pozwoli bez wysiłku osiągnąć idealną sylwetkę. Starania lekarzy muszą być wsparte dietą i ćwiczeniami.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Efekt po zabiegach modelujących

Komórki tłuszczowe gromadzą się głównie w warstwie podskórnej. W związku z tym w większości przypadków łatwo jest do nich dotrzeć oraz je usunąć. To właśnie zabiegi modelujące pozwalają rozbić tkankę tłuszczową, a następnie odessać w celu odpowiedniego wymodelowania wybranych partii ciała. Można to zrobić np. za pomocą wstrzyknięcia pod skórę odpowiednich substancji chemicznych, zastosowania fal ultradźwiękowych czy światła lasera. Niezależnie od wybranej techniki efekt jest zawsze taki sam – zniszczenie komórek tłuszczowych, które następnie w naturalnym procesie wydalania są usuwane z organizmu.

Zabiegi body wrap

Opinie na temat zabiegów body wrap są podzielone. Kosmetyczki przekonują, że tego typu zabiegi są niezwykle efektywne, ale lekarze są sceptyczni.

Wskazania przed zabiegiem modelującym

Modelowanie sylwetki to usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych fragmentów ciała, zazwyczaj z miejsc, z których ciężko jest go usunąć poprzez zastosowanie diety lub ćwiczenia fizyczne. W celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku zabiegu modelującego sylwetkę, lekarze zalecają rozpoczęcie stosowania diety niskotłuszczowej, a zarazem dostarczającej pozostałe składniki odżywcze w odpowiedniej ilości na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Wskazane jest również wykonywanie masażu klasycznego lub drenażu limfatycznego, by rozluźnić ściśle upakowaną tkankę tłuszczową. Dzięki temu organizm później łatwiej jej się pozbędzie. Przed zabiegiem modelującym niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ponadto zaleca się wykonanie podstawowych badań lekarskich (jak morfologia, lipidogram) oraz zmierzenie ciśnienia krwi w celu wykluczenia nadciśnienia tętniczego. Na 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem należy zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub oznaczyć we krwi miano przeciwciał wobec tego wirusa.

Rodzaje zabiegów modelujących

  • Lipoliza chemiczna – inaczej tzw. lipoliza igłowa, zaliczana jest do zabiegów modelujących mało inwazyjnych. Najlepsze efekty przynosi przy poprawianiu kształtu twarzy i podbródka, ale można ją zastosować również na większe obszary ciała – biodra, pośladki czy uda. Zabieg lipolizy chemicznej polega na ostrzykiwaniu wybranych partii ciała aktywną substancją otrzymywaną z soi – fosfatydylocholiną, która działa na powierzchnie komórek tłuszczowych jak rozpuszczalnik. Przed zabiegiem lekarz zaznacza miejsca, które będą poddane modelowaniu. Następnie za pomocą cieniutkich igieł wprowadza preparat pod skórę. Dobre rezultaty daje wykonanie 2-4 zabiegów co 6-8 tygodni. Po lipolizie chemicznej przez okres 3 tygodni należy unikać opalania.
  • Lipoliza laserowa – to nowa i bezpieczna technika opracowana do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do jej wykonania używa się specjalnie działającego lasera. Przez minimalne nacięcie lekarz wprowadza pod skórę kaniulę ze światłem lasera. Światło laserowe rozbija błonę komórek tłuszczowych, dzięki czemu ulegają one rozpadowi. Lipoliza laserowa wykonywana jest na ramiona, biodra, pośladki, uda, brzuch, talię, kolana i łydki. Najlepsze efekty przynosi, gdy tkanka tłuszczowa nie przekracza grubości 5 centymetrów. Rozbicie komórek tłuszczowych jest nieodwracalne, ale nieprzestrzeganie diety może spowodować odkładanie się tłuszczu w innych partiach ciała. Przez okres około 2 tygodni po tym zabiegu modelującym może utrzymywać się lekkie zasinienie i niewielki obrzęk na skórze. W tym czasie należy nosić elastyczne ubranie, które wspomoże modelowanie sylwetki.
  • Ultradźwięki – to bezbolesne zabiegi modelujące sylwetkę. Tkankę tłuszczową usuwa się bez naruszenia narządów, naczyń krwionośnych i nerwów. Zabieg składa się z dwóch części. Pierwsza polega na rozbiciu komórek tłuszczowych. W tym celu lekarz do wybranego fragmentu ciała przykłada specjalną głowicę, za pomocą której przesyła w głąb organizmu wiązkę ultradźwiękową o wysokiej intensywności. Z pękniętych komórek tłuszczowych uwalnia się tłuszcz i przenika do przestrzeni międzykomórkowej. Pierwszy etap polega więc na biostymulacji komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwięków. Drugi etap zabiegu to drenaż limfatyczny. W tym celu używa się sześciu głowic ultradźwiękowych, które pracują sekwencyjnie. Efektem ich działania jest przyspieszenie wydalania nagromadzonego tłuszczu z organizmu.

W zależności od tempa przemiany materii organizm potrzebuje około 2 miesięcy na wydalenie uwolnionego w czasie zabiegów modelujących tłuszczu. Wydalanie i przekształcanie tłuszczu zachodzi w wątrobie. Aby dodatkowo jej nie przeciążać, po zabiegu należy stosować dietę niskotłuszczową.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jasiński R. (red.), Modelowanie sylwetki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3712-8
  • Corbin C.B., Corbin W.R., Welk K.A., Welk G.J. Fitness i Wellness, Kondycja, sprawność, zdrowie, ZYSK I SK-A, Poznań 2007, ISBN 978-83-7506-153-6
  • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
  • Bieniek K. (red.), Liposukcja, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-14-9

Zabiegi na odchudzanie

Komentarze (1)
~barabar
~barabar ponad rok temu

bardzo ciekawy artykuł, dokładnie wszystko wyjaśnione jaki zabieg jest najlepiej wybrać, żeby osiągnąć efekt, który będzie nas zadowalał. Ale wiecie, ja jestem zdania, że jeśli ktoś chce wymodelować sobie sylwetkę to najlepiej jeśli poradzi się specjalisty, w good time day spa pracują świetne osoby, które chętnie doradzą, co dla nas będzie najlepsze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zabiegi na odchudzanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi na odchudzanie
Zabiegi na odchudzanie

Zabiegi wyszczuplające ciało

sposoby na odchudzanie. Na początku oceniają oni kondycję skóry, a dopiero potem proponują odpowiednie zabiegi wyszczuplające. Pozwalają (...) Zabiegi wyszczuplające są świetnym sposobem na modelowanie...

Zabiegi na odchudzanie

Zabieg hydrokolonoterapii

Zabieg hydrokolonoterapii

Nowe badania przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Georgetown wykazały, że hydrokolonoterapia może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych tej „wewnętrznej kąpieli".

Zabiegi na odchudzanie

Skutki liposukcji

Skutki liposukcji

Nieinwazyjne usuwanie tłuszczu umożliwia odchudzenie i wymodelowanie ciała. Zabieg wysmukla sylwetkę, uelastycznia skórę, zmniejsza cellulit, a (...) co najważniejsze, likwiduje zbędne centymetry. Efekty zabiegu są...

Zabiegi na odchudzanie

Masaże wyszczuplające

Masaż ujędrniający pomagają w odchudzaniu. Zabiegi kosmetyczne można wykonywać w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. Masaże ciała mają na celu przywrócenie jędrności i sprężystości skóry oraz wspomaganie procesu...

Zabiegi na odchudzanie

Zabiegi ujędrniające ciało

do pracy. Stymulacja skóry i mięśni wspomaga odchudzanie i modelowanie sylwetki. Już po 10 zabiegach ciało staje się bardziej jędrne. Jeden zabieg kosztuje (...) jest wykonywany w specjalnej kapsule,...

Zabiegi na odchudzanie

Zabieg czekoladowy

jest również w rozmaitych gabinetach kosmetycznych - nie bez powodu. Zabiegi czekoladowe mogą przynieść naszej skórze wiele korzyści! Jaki mają na nią wpływ (...) ? Rodzaje zabiegów czekoladowych na ciało Istnieje...

Zabiegi na odchudzanie

Kosmetyki wyszczuplające

antycellulitowa jest przeznaczona do zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych. Owijanie ciała folią kosmetyczną działa w następujący sposób: wpływa