Trwa ładowanie...

Zaburzenia pamięci u osób starszych

Pamięć jest ważną funkcją mózgu. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i środowisku zewnętrznym. W pamięci budujemy całe sieci wzajemnych powiązań pomiędzy przedmiotami, ludźmi, zjawiskami, uczuciami i potrzebami. Wszystkie codzienne czynności, a także poważne prace, związane są bezpośrednio z procesami odtwarzania zapamiętanych wcześniej informacji.

Jednak ludzki mózg z wiekiem staje się coraz mniej sprawny, niektóre procesy słabną lub są zaburzone. Zmiany następujące w organizmie odbijają się w znaczący sposób na psychice. Pamięć jest jedną z tych czynności mózgu, której zaburzenia mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje.

Osoba, która zauważy u siebie lub kogoś bliskiego pojawiające się objawy zaburzeń pamięci, powinna skonsultować się z lekarzem. Początkowo zaburzenia pamięci mogą wyglądać bardzo niewinne: ktoś zapomina, gdzie odłożył jakiś przedmiot, po oderwaniu się od jakiejś czynności nie potrafi sobie przypomnieć co robił kilka minut wcześniej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Takie osoby charakteryzują się niepokojem i zagubieniem. Nie zawsze mogą sobie przypomnieć, co robią w danym miejscu, jak się tam znalazły, czy co miały zrobić. Poczucie niepewności towarzyszy osobom cierpiącym na zaburzenia pamięci, gdyż nie do końca są one w stanie zrozumieć, co robią i co się z nimi dzieje. Dlatego ważna jest konsultacja medyczna, gdyż można w ten sposób poznać przyczynę zaburzeń i podjąć kroki mające na celu złagodzenie dolegliwości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza