Zaburzenia pamięci u osób starszych
Pamięć jest ważną funkcją mózgu. Zapamiętywanie i odtwarzanie informacji jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i środowisku zewnętrznym. W pamięci budujemy całe sieci wzajemnych powiązań pomiędzy przedmiotami, ludźmi, zjawiskami, uczuciami i potrzebami. Wszystkie codzienne czynności, a także poważne prace, związane są bezpośrednio z procesami odtwarzania zapamiętanych wcześniej informacji.
Jednak ludzki mózg z wiekiem staje się coraz mniej sprawny, niektóre procesy słabną lub są zaburzone. Zmiany następujące w organizmie odbijają się w znaczący sposób na psychice. Pamięć jest jedną z tych czynności mózgu, której zaburzenia mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje.
Osoba, która zauważy u siebie lub kogoś bliskiego pojawiające się objawy zaburzeń pamięci, powinna skonsultować się z lekarzem. Początkowo zaburzenia pamięci mogą wyglądać bardzo niewinne: ktoś zapomina, gdzie odłożył jakiś przedmiot, po oderwaniu się od jakiejś czynności nie potrafi sobie przypomnieć co robił kilka minut wcześniej.
Takie osoby charakteryzują się niepokojem i zagubieniem. Nie zawsze mogą sobie przypomnieć, co robią w danym miejscu, jak się tam znalazły, czy co miały zrobić. Poczucie niepewności towarzyszy osobom cierpiącym na zaburzenia pamięci, gdyż nie do końca są one w stanie zrozumieć, co robią i co się z nimi dzieje. Dlatego ważna jest konsultacja medyczna, gdyż można w ten sposób poznać przyczynę zaburzeń i podjąć kroki mające na celu złagodzenie dolegliwości.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.