Zalety wkładek antykoncepcyjnych
Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Wśród wkładek możemy wyróżnić wkładki tradycyjne (miedziane) oraz wkładki z hormonem (tzw. hormonalne systemy wewnątrzmaciczne). Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę i wskazujemy, jakie są zalety tego rozwiązania antykoncepcyjnego.
Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana (99,4% skuteczności). Tradycyjna wkładka wewnątrzmaciczna to niewielkie urządzenie, zazwyczaj w kształcie litery T, wykonane z elastycznego plastiku i miedzi. Wkładkę należy wymieniać po trzech do dziesięciu latach (w zależności od rodzaju). Efekt antykoncepcyjny jest wynikiem współdziałania plemnikobójczych jonów miedzi, które niszczą bądź spowalniają plemniki, wzrostu gęstości śluzu szyjkowego i pojawienia się w nim krwinek białych.
Wewnątrzmaciczny system hormonalny (99,8% skuteczności) - ma postać niewielkiej (około 2-3 cm), wkładki w kształcie litery T, którą lekarz wprowadza do macicy. Ta metoda na 3-5 lat uwalnia od konieczności rutynowej aplikacji (pigułek, plastrów, pierścieni itp.). Rozwiązanie to działa miejscowo; stale uwalniany hormon zapobiega ciąży na trzy sposoby: zagęszcza śluz szyjki macicy, zmniejsza aktywność plemników oraz prowadzi do ścieńczenia wyściółki macicy.
Działanie ogólnoustrojowe systemu hormonalnego jest minimalne – u większości kobiet nie dochodzi do zahamowania owulacji. Ponadto wewnątrzmaciczny system nie zawiera estrogenu, więc jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem estrogenozależnych działań niepożądanych (w tym ze wzrostem ryzyka zakrzepicy), co może być ważnym argumentem dla kobiet, które wyrażają obawy przed terapiami hormonalnymi.
Wśród atutów nowoczesnej antykoncepcji wewnątrzmacicznej najczęściej wymieniane są:
- bardzo wysoka skuteczność, niezależna od codziennej rutyny (indeks Paerla 99,8 dla systemów wewnątrzmacicznych),
- spokój na lata – jednorazowa aplikacja to gwarancja stałej ochrony na kilka lat (od 3 do 10, w zależności od modelu i rodzaju),
- pełna odwracalność działania – już z chwilą usunięcia można zacząć starania o dziecko,
- możliwość doboru rozwiązania dla każdej kobiety – także młodych kobiet, nieródek, kobiet po połogu i karmiących piersią,
- miejscowe działanie – ogranicza do minimum ogólnoustrojowe działanie wkładki. W przypadku systemów hormonalnych, hormon uwalniany jest stopniowo, w niewielkiej dawce,
- alternatywa dla kobiet, które nie mogą stosować doustnej antykoncepcji.
Pozornie wadą może wydawać się wysoki koszt wkładki wewnątrzmacicznej, jednak już porównując go do wydatków, jakie trzeba przeznaczyć przez analogicznych okres użytkowania np. na tabletki (bądź inne formy antykoncepcji), okazuje się, że antykoncepcja długoterminowa ma również ekonomiczny sens.
Z każdą kolejną generacją wkładek wewnątrzmacicznych lista zalet jest coraz dłuższa. Najlepszym potwierdzeniem ich bezpieczeństwa i dopasowania do potrzeb kobiet jest rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uznająca antykoncepcję wewnątrzmaciczną za metodę w największym stopniu spełniającą kryteria antykoncepcji idealnej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.