Zdolność do wyczuwania ostrego zapachu moczu po zjedzeniu szparagów jest uwarunkowana genetycznie
Nowe badania pokazują, że tylko ci z nas, którzy mają zmiany w genach odpowiedzialnych za wykrywanie zapachów, mogą wyczuć dziwny zapach moczu po zjedzeniu szparagów.
Wcześniejsze badania rzucają nieco światła na tę kwestię, kto może, a kto nie może wykryć charakterystycznego zapachu siarki w moczu po zjedzeniu szparagów.
Naukowcy początkowo nie mieli pewności co do powodu, dla którego niektórzy ludzie są niewrażliwi na ten zapach. Postawili oni hipotezę, że niektóre osoby mogą nie mieć zdolności węchu lub wytwarzania zapachu lub że nierozpoznawanie tego zapachu może być związane z częściową utratą węchu.
Substancje spożywane i wydalane z moczem po przetworzeniu warzywa nazywają się metabolitami szparagów. Składają się one z metanotiolu i S-metylo tioestry.
Ludzie, którzy nie są w stanie wyczuć metabolitów szparagów we własnym moczu, nie są również w stanie go wykryć w moczu innych osób. To sugeruje, że brak węchu może być najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem.
Aby dowiedzieć się, czy występują tu czynniki genetyczne zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Europy przeprowadził nowe badania i opublikował wyniki w wydaniu świątecznym "BMJ".
Prowadzony przez Sarah Markt i Lorelei Mucci, ze Szkoły Zdrowia Publicznego Harvard T.H. Chan, zespół badawczy przeprowadził analizę 6 909 mężczyzn i kobiet europejskiego i amerykańskiego pochodzenia, którzy brali udział w dwóch długoterminowych badaniach: Nurses' Health Study i Health Professionals Follow-up Study.
Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na stwierdzenie: "Po zjedzeniu szparagów, można zauważyć silny charakterystyczny zapach w moczu".
Osoby, które odpowiedziały "zdecydowanie się zgadzam" zostały zakwalifikowane jako wyczuwające ten zapach, a te, które odpowiedziały "Umiarkowanie się zgadzam", "Trochę się zgadzam", "Trochę się nie zgadzam", "Umiarkowanie się nie zgadzam" i "Zdecydowanie się nie zgadzam" zostały sklasyfikowane jako niewyczuwające zapachu moczu po szparagach.
Następnie naukowcy badali związek między zmiennością genetyczną a cechą braku wyczuwania zapachu szparagów w ponad 9 mln wariantów genetycznych.
Markt, Mucci i współpracownicy zidentyfikowali setki wariantów w sekwencji DNA - w wielu genach zaangażowanych w węch - które są silnie związane z możliwością wykrycia metabolitów szparagów.
ZOBACZ TAKŻE:
Dochodzenie ujawniło 871 różnic w sekwencji DNA, w szczególności związanych z niewykrywaniem tego zapachu. Różnice te, znane jako polimorfizmy pojedynczych nukleotydów (SNP), znajdowały się na chromosomie 1 - regionu chromosomowego, który zawiera wiele genów związanych z węchem.
Autorzy badania podkreślają, że odkrycie tych SNP zapewnia naukowcom przyszłe drogi badawcze, które mogą odkryć strukturę genetyczną i funkcję ogólną węchu.
"Przyszłe badania są niezbędne do replikacji przed rozważeniem terapii celowanych, które pomogą ludziom bez węchu odkryć co tracą" - zauważają.
Wyniki pokazują, że 40 proc. uczestników zdecydowanie zgodziło się, że mogą wyczuć wyraźny zapach moczu po zjedzeniu szparagów.
Wyższy odsetek kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (58 proc.) poinformował, że nie czuje tego zapachu. Badacze są niepewni tego wyniku. Jak mówią, kobiety są znacznie dokładniejsze i konsekwentnie identyfikują zapachy.
Zespół proponuje, że ten nieoczekiwany rezultat może wynikać z kilku skromnych kobiet, które nie chcą się przyznać, że mogą poczuć zapach albo że z powodu żeńskiej pozycji podczas oddawania moczu, dzięki której zapach może być mniej wyczuwalny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.