Trwa ładowanie...

Zespół Dresslera - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Dresslera występuje u 0,5-4,5% pacjentów w 2-10 tygodniu po zawale mięśnia sercowego. Zespół ten składa się z nawracającego zapalenia osierdzia (pericarditis), wysięku w opłucnej, gorączki, niedokrwistości i podwyższonego OB (odczyn Biernackiego).

spis treści

1. Przyczyny zespołu Dresslera

Przyczyna występowania zespołu Dresslera nie jest do końca wyjaśniona. Wśród teorii patogenezy zespołu Dresslera dominuje pogląd że za jego powstanie odpowiedzialna jest reakcja autoagresyjna na antygeny komórek mięśnia sercowego (organizm człowieka wytwarza przeciwciała przeciwko antygenom własnych komórek). Podobne zjawisko ma miejsce w kardiochirurgii i nazywa się go zespołem pokardiotomijnym. Zespól Dresslera ma charakter przewlekły.

Zobacz film: "Produkty, które szkodzą sercu. Unikaj jak ognia"

2. Objawy zespołu Dresslera

 • podwyższona temperatura;
 • ból w klatce piersiowej przypominający ból w choroby niedokrwiennej serca;
 • uczucie duszności i przyspieszona czynność serca;
 • w osłuchiwaniu stwierdza się tarcie osierdzia;
 • leukocytoza, przyspieszone OB,
 • przeciwciała przeciwko komórkom mięśnia sercowego stwierdzane w surowicy;
 • obraz "płaszczowego" uszkodzenia serca w zapisie EKG.

3. Leczenie zespołu Dresslera

Terapia zespołu Dresslera polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W przypadku znacznego narastania płynu lub w sytuacji gdy wysięk jest oporny na leczenie stosuje się - steroidy. Po konsultacji z kardiochirurgiem można rozważyć punkcję worka osierdziowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza