Zespół Dresslera - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Dresslera występuje u 0,5-4,5% pacjentów w 2-10 tygodniu po zawale mięśnia sercowego. Zespół ten składa się z nawracającego zapalenia osierdzia (pericarditis), wysięku w opłucnej, gorączki, niedokrwistości i podwyższonego OB (odczyn Biernackiego).
1. Przyczyny zespołu Dresslera
Przyczyna występowania zespołu Dresslera nie jest do końca wyjaśniona. Wśród teorii patogenezy zespołu Dresslera dominuje pogląd że za jego powstanie odpowiedzialna jest reakcja autoagresyjna na antygeny komórek mięśnia sercowego (organizm człowieka wytwarza przeciwciała przeciwko antygenom własnych komórek). Podobne zjawisko ma miejsce w kardiochirurgii i nazywa się go zespołem pokardiotomijnym. Zespól Dresslera ma charakter przewlekły.
2. Objawy zespołu Dresslera
- podwyższona temperatura;
- ból w klatce piersiowej przypominający ból w choroby niedokrwiennej serca;
- uczucie duszności i przyspieszona czynność serca;
- w osłuchiwaniu stwierdza się tarcie osierdzia;
- leukocytoza, przyspieszone OB,
- przeciwciała przeciwko komórkom mięśnia sercowego stwierdzane w surowicy;
- obraz "płaszczowego" uszkodzenia serca w zapisie EKG.
3. Leczenie zespołu Dresslera
Terapia zespołu Dresslera polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W przypadku znacznego narastania ilości płynu w opłucnej lub w sytuacji gdy wysięk jest oporny na leczenie stosuje się - steroidy. Po konsultacji z kardiochirurgiem można rozważyć punkcję worka osierdziowego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.