Trwa ładowanie...

Woda w płucach (płyn w opłucnej) – czym jest, objawy, przyczyny, leczenie

Woda w płucach to potoczne określenie dla schorzenia, które jest znane w środowisku medycznym pod nazwą płyn w opłucnej. Przyczyn nadmiernego zbierania się płynu w opłucnej jest wiele. Problem ten może pojawić się w przebiegu choroby nowotworowej, chorób autoimmunologicznych, czy gruźlicy. W jaki sposób objawia się schorzenie nazywane potocznie wodą w płucach? Jak wygląda leczenie?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Woda w płucach (płyn w opłucnej) – czym jest?

Woda w płucach to potoczne określenie dla schorzenia o medycznej nazwie płyn w opłucnej. Schorzenie to może być wynikiem patologii w obrębie układu oddechowego. Może pojawić się również w przebiegu chorób opłucnej lub chorób niezwiązanych z układem oddechowym.

Problem nazywany potocznie wodą w płucach, może mieć charakter krwi lub chłonki. Może wystąpić również w formie płynu przesiękowego lub płynu wysiękowego. Osoba, u której stwierdzono występowanie płynu w opłucnej wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ problem ten może być objawem śmiertelnej choroby, np. raka płuca.

2. Objawy wody w płucach

Objawy wody w płucach mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej jednak pacjenci uskarżają się na:

Przeczytaj koniecznie

3. Woda w płucach (płyn w opłucnej) – przyczyny

Woda w płucach, a dokładniej płyn w opłucnej to schorzenie, które dla wielu lekarzy stanowi poważny problem terapeutyczny oraz diagnostyczny. Przyczyn nadmiernego nagromadzania się płynu jest bardzo wiele. Problem ten może występować w przebiegu następujących chorób:

Czytaj więcej:

4. Woda w płucach (płyn w opłucnej) - leczenie

Wdrożenie odpowiedniego leczenia musi być poprzedzone ustaleniem konkretnej przyczyny oraz charakteru występującego w opłucnej płynu. Woda w płucach może mieć bowiem charakter zapalny, przesiękowy lub nowotworowy.

Jeśli u pacjenta stwierdzono niewielką ilość płynu w opłucnej, wdrażane jest leczenie zachowawcze. W innych przypadkach pacjent poddawany jest zabiegowi pompowania płynu z płuc. Zabieg ten wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. W przypadku chorych na nowotwory, stosuje się metodę wypełniania jamy. Do jamy opłucnowej podaje się substancje antynowotworowe.

Usunięty z ciała pacjenta płyn wysyłany jest do laboratorium diagnostycznego, w celu ustalenia składu i wdrożenia konkretnego leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.