Trwa ładowanie...

Jest wyczekiwany program lekowy dla pacjentów z rakiem pęcherza. 1 listopada wchodzi nowa lista leków refundowanych

Nowa lista refundacyjna przyniesie korzystne zmiany przede wszystkim dla pacjentów chorujących na raka pęcherza. Ma się na niej znaleźć długo wyczekiwany program lekowy dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza moczowego, dzięki któremu chorzy będą mogli otrzymywać innowacyjną immunoterapię. Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywała od 1 listopada. Co się zmieni?

spis treści

1. Nowa lista refundacyjna od 01.11.2022 r.

Zgodnie z obowiązującym prawem wykaz leków refundowanych aktualizowany jest co dwa miesiące. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy, która ma obowiązywać od 1 listopada. Z refundacji wycofano 33 leki i wyroby medyczne, a 43 zostały objęte dopłatami. W przypadku 432 produktów obniżono poziom współpłacenia, w przypadku jednego z leków aż o 452 zł. Do listy środków refundowanych włączono m.in. Midazolamum (substancja czynna) stosowany w przypadku przedłużonych, ostrych napadów drgawkowych u niemowląt, dzieci i młodzieży.

Z listy refundacyjne w listopadzie zniknie 33 produkty, wśród nich finansowanie utraci m.in. Irbesartanum stosowany w leczeniu nadciśnienia.

"Poziom współpłacenia pacjenta obniży się dla 432 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Zmiany przekraczające 10 zł dotyczyć będą 11 z nich. Z kolei wzrost dopłat pacjenta dotyczyć będzie 222 opakowań. W przypadku pięciu z nich wzrost cen przekroczy 10 zł. Największe podwyżki dotyczyć będą produktów zawierających substancję czynną ondansetronum" - czytamy w raporcie opracowanym przez IQVIA.

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych
Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych (Getty Images)

2. Program lekowy dla pacjentów z rakiem pęcherza

Pacjenci z rakiem pęcherza moczowego w końcu doczekali się oczekiwanych zmian. W projekcie listopadowej listy zalazł się program lekowy dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem pęcherza moczowego. Dzięki temu chorzy, którzy pozytywnie zareagowali na chemoterapię, będą mogli otrzymać innowacyjną immunoterapię.

- Zastosowanie immunoterapii podtrzymującej istotnie wydłuża spodziewane przeżycie u chorych na zaawansowanego raka pęcherza moczowego i jest uznanym na świecie sposobem leczenia. Podanie leku prowadzi do wzmocnienia przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jest to postępowanie o udowodnionej skuteczności, znajdujące się w wytycznych zarówno polskich, jak i międzynarodowych towarzystw medycznych - komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej.

To ważna i długo wyczekiwana zmiana. Lekarze szacują, że co roku rak pęcherza jest diagnozowany w Polsce u ponad 7 tys. Polaków, a prawie 4 tys. umiera z jego powodu.

3. Za które leki pacjenci zapłacą mniej?

Największe obniżki dotyczą trzech preparatów:

  • Novo-Helisen Depot (stężenie 3 - 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml, 2 fiol. po 4,5 ml) - tanie o 452,70 zł;

  • Visanne (Dienogestum, tabl., 2 mg, 28 szt.) - o 62,77 zł;

  • Mepilex 20x50 cm (Emplastri microfibricum cellulosae, opatrunek, 1000 cm², 1 szt.) - o 15,88 zł w przypadku odpłatności ryczałtowej.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza