Trwa ładowanie...

Lista leków refundowanych

1 marca 2017 r. wchodzi nowa lista leków refundowanych. Zmiany ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista leków refundowanych obejmie m.in. leki na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, terapię skojarzoną w leczeniu czerniaka i tańsze opatrunki dla osób z pęcherzowym oddzielaniem naskórka.

spis treści

1. Lista leków refundowanych - co się zmieni?

Nowa lista leków refundowanych bedzie obowiązywać od 1 marca 2017 r. Znajdzie się na nim 69 nowych specyfików. Co czeka pacjentów?

Zobacz film: "Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?"

Z nowej listy leków refundowanych mogą cieszyć się chorzy na POChP. Na nowej liście leków refundowanych znalazły się trzy leki wskazane w leczeniu podtrzymującym dla osób powyżej 18. roku życia.

- Na listę weszły preparaty łączone, składające się z dwóch substancji - tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog i internista. - Leki tego typu lepiej rozszerzają oskrzela pacjentów, bardziej pomagają chorym – wyjaśnia.

Zdaniem specjalisty, w Europie terapia wieloskładnikowymi preparatamito już standard. - Leczenie podtrzymujące zmniejsza liczbę objawów i poprawia jakość życia chorych – wyjaśnia medyk.

2. Lista leków refundowanych - leki dla chorych na EB

Czym popija się leki?
Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć

zobacz galerię

Nowa lista leków refundowanych niesie za sobą pozytywne zmiany również dla pacjentów chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie naskórka. Jeden z popularnych opatrunków, często stosowany przez chorych, będzie bezpłatny. Pacjenci nie będą musieli przycinać większych opatrunków.

Obniżka cen dotyczy 19 opatrunków z grupy Mepilex i waha się od 12 proc. do 80 proc.

- Kwota dopłat dla pacjenta zmniejszyła się dla ok. 100 opatrunków, kilka będzie bezpłatnych – wyjaśnia dr Katarzyna Wertheim-Tysarowska, prezes Fundacji EB Polska.

- Wśród nich jest jeden, bardzo popularny (Mepilex EM). Niestety, cena opatrunku Mepilex Transfer wciąż jest wysoka - dopłata wynosi ponad 13 zł. Biorąc pod uwagę, że pacjenci wykorzystują miesięcznie ok 200-250 sztuk, to koszt leczenia wciąż jest duży*– wyjaśnia Wertheim-Tysarowska.

Na nowej liście leków reundowanych nie znalazły się natomiast materiały pielęgnacyjne np. bandaże, igły, odżywki. - Fundacja EB Polska będzie podejmować dalsze działania, celem których będzie opracowanie kompleksowej nieodpłatnej opieki nad chorymi na EB w Polsce - wyjaśnia prezeska.

3. Lista leków refundowanych - zmiany w programach lekowych

Przeczytaj koniecznie

Zmiany w programach lekowych wprowadzono na wniosek konsultantów krajowych. Wprowadzono je we wszystkich reumatologicznych programach lekowych. „Pacjenci, którym grozi kalectwo lub zagrożone jest ich życie, mogą być kwalifikowani do leczenia biologicznego w ramach programu, nawet jeśli nie spełniają części kryteriów. Warunek: leczenie musi być zgodne z aktualnie obowiązującymi rekomendacjami oraz wiedzą medyczną (do decyzji Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych)” - czytamy na stronie ministerstwa.

Nowal lista leków refundowanych dotyczy także młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS). Dla pacjentów z czerniakiem skóry wprowadzono terapię skojarzoną (do tej pory była dostępna tzw. monoterapia).

Zobacz też:

4. Lista leków refundowanych - ceny leków

Nowa lista leków refundowanych będzie zawierać 69 nowych leków. Za 266 produktów pacjent dopłaci mniej (od 76,84 zł do 1 gr), a za 341 produktów zapłaci więcej (od 1 gr do 33,90 zł).

Spadną ceny 476 leków, a ceny 82 produktów wzrosną.

Pełna lista leków refundowanych obowiązująca od 1 marca 2017 dostępna jest tutaj.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Zmiany dla pacjentów - 1 marca 2017 wchodzi nowa lista leków refundowanych
Zmiany dla pacjentów - 1 marca 2017 wchodzi nowa lista leków refundowanych (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza