Trwa ładowanie...

POChP – charakterystyka choroby, objawy, diagnoza

Avatar placeholder
30.03.2021 22:57
POChP – charakterystyka choroby, objawy, diagnoza
POChP – charakterystyka choroby, objawy, diagnoza

POChp, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, początkowo nie daje żadnych objawów, a gdy już się pojawią, mimo iż są charakterystyczne, często są mylone z innymi dolegliwościami. Na POChP cierpi około 2 mln Polaków. Jakie są objawy POChP i jak przebiega jej leczenie?

spis treści

1. POChP – charakterystyka choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Słowo obturacyjna oznacza zwężenie wewnętrznej średnicy tzw. światła np. naczynia krwionośnego. W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dochodzi do zwężenia dróg oddechowych. Osoba chora nie może wypuścić powietrza z płuc, często ma też problem z nabraniem powietrza. Za podstawową i główną przyczynę choroby uważa się palenie papierosów. Aby unieszkodliwić wszystkie toksyczne substancje dostające się do pęcherzyków płucnych, organizm wysyła leukocyty. W walce ze szkodliwymi substancjami część białych krwinek ginie i rozpada się w tkance płucnej i uwalnia elastazę, która uszkadza włókna sprężyste w płucach, przez co rozpadowi ulega mnóstwo pęcherzyków płucnych, a pozostałe zostają rozdęte. Jest to charakterystyczne dla rozedmy płuc. Kiedy mamy mało pęcherzyków płucnych, nasz cały organizm jest słabo dotleniony. Zniszczenie płuc spowodowane przez zapalenie oskrzeli oraz rozedmę w tym samym czasie prowadzi do rozwijania się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Za główną przyczyną POcHP uważa się palenie papierosów
Za główną przyczyną POcHP uważa się palenie papierosów

2. POChP – objawy choroby

Zobacz film: "POChP - wróg ukryty w płucach"

POChP przez wiele lat nie daje żadnych objawów, ale choroba ciągle postępuje i prowadzi do zmian, które są tylko częściowo odwracalne. Pierwszymi objawami POChPtrudności z oddychaniem podczas wysiłku, który kiedyś nie sprawiał trudności. Kolejnym objawem POChP jest kaszel i odkrztuszanie plwociny. W następnej kolejności dochodzi do nasilania się duszności nawet podczas snu. W raz z rozwojem pojawiają się kolejne objawy POChP takie jak ucisk w klatce piersiowej, a przy każdym oddechu słychać głośny świst.

Zobacz także:

3. POChP – diagnozowanie choroby

Jeśli rozpoznasz objawy POChP takie jak krótki, świszczący oddech i męczysz się przy niewielkim wysiłku, to musisz wykonać kilka badań, które są refundowane przez NFZ. Do takich badań należy spirometria, która pozwala sprawdzić, czy płuca są starsze niż wiek kalendarzowy. Przed badaniem wprowadzane są do komputera podstawowe dane takie jak: wzrost, wiek, płeć, które pozwolą ustalić normy przewidziane dla naszych płuc. Badanie polega na wydychaniu całego powietrza z płuc, a potem nabraniu go w płuca jak najwięcej. Następnie przez 6 sekund musimy wydychać powietrze przez ustnik. Pozwoli to zmierzyć pojemność życiową płuc – to największa objętość powietrza, jaką możemy nabrać przy najgłębszym wdechu.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

Potem badana jest szybkość wydechu, czyli maksymalna objętość powietrza wydychana przez nas w pierwszej sekundzie. Kolejnym badaniem, jakie wykonujemy, kiedy zauważymy objawy POChP, to gazometria, czyli badanie, które pozwoli obliczyć poziom gazów we krwi. Do badania pobierana jest krew z tętnicy. Mierzy się w niej stężenie tlenu oraz dwutlenku węgla. Jeśli otrzymamy niski poziom tlenu, a wysoki poziom dwutlenku węgla, to wskazuje na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Kolejnymi badaniami, które powinniśmy wykonać przy objawach POChP, to pulsoksymetria, gdzie zakładany mamy na palec ręki lub płatek ucha czujnik, który zmierzy zawartość tlenu we krwi, a także RTG płuc, dzięki któremu możemy rozpoznać zaawansowaną rozedmę płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Spirometria
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze