Zmiany na liście leków refundowanych
Obowiązująca od 1 września br. lista leków refundowanych zostanie znacząco rozszerzona. Ministerstwo Zdrowia na nowy wykaz wpisało m.in. leki stosowane w schizofrenii, a także w terapii nowotworów przewodu pokarmowego czy jajnika.
1. Projekt zmian w wykazie leków refundowanych
Lista leków refundowanych zostanie wzbogacona o 67 produktów, w tym:
- 56 produktów leczniczych (unikalnych kodów EAN) w ramach listy aptecznej,
- 2 wyroby medyczne (unikalne kody EAN) w ramach listy aptecznej,
- 8 produktów leczniczych (unikalnych kodów EAN) w ramach katalogu chemioterapii,
- 1 produkt leczniczy (unikalny kod EAN) w ramach programów lekowych.
2. Jakie leki będą refundowane od września?
Katalog leków refundowanych zostanie rozszerzony o lek stosowany w terapii schizofrenii (arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu). Zwiększony zostanie również dostęp do leków dla pacjentów z chorobą Parkinsona (pramipeksol).
Refundacją objęty zostanie również tapentadol, który stosuje się u dorosłych pacjentów w celu zminimalizowania bólu o dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych.
Rozszerzono również dostępność leku stosowanego w terapii raka przewodu pokarmowego (lanreotyd).
Na listę wpisano również refundowane wskazania pozarejestracyjne leków, tj.
- lakozamid (we wskazaniu: u pacjentów z padaczką ogniskową po wcześniejszym zastosowaniu co najmniej trzech prób terapii dodanej i z brakiem kontroli napadów),
- desmopresyna (u dzieci pomiędzy 5. a 6. rokiem życia z pierwotnym izolowanym moczeniem nocnym po wcześniejszych niepowodzeniach co najmniej 3-miesięcznej terapii motywującej i wspomagającej),
- posakonazol (lek ten będzie refundowany u dzieci poniżej 18. roku życia jako wtórna profilaktyka przeciwgrzybicza w przebiegu chemioterapii stosowanej w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej, chłoniaków złośliwych lub nowotworów litych).
Rozszerzeniu uległ także katalog chemioterapii (Somatuline Autogel będzie refundowany również w terapii leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych nieznanego pochodzenia).
Refundacja objęto również lek o nazwie Lynparza (olaparyb) w ramach programu "Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej".
3. Ile zapłacimy za leki refundowane?
Obniżki urzędowych cen zbytu wprowadzono dla 145 produktów. Więcej przyjdzie nam zapłacić za 9 leków umieszczonych na liście leków refundowanych.
Dla 279 produktów (unikalnych kodów EAN) spadnie dopłata pacjenta (od 306,28 zł do 1 gr).
Dla 389 produktów (unikalnych kodów EAN) wzrośnie dopłata pacjenta (od 1 gr do 34,73 zł).
Dla 385 produktów (unikalnych kodów EAN) spadną ceny detaliczne brutto (od 306,28 zł do 1 gr).
Dla 336 produktów (unikalnych kodów EAN) wzrosną ceny detaliczne brutto (od 2 gr do 8,79 zł).
Od 1 września br. zacznie obowiązywać również lista darmowych leków dla seniorów. Więcej informacji o projekcie zmian w wykazie leków refundowanych znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.