Złamania kości śródstopia i palców stóp
Złamania kości to uszkodzenie jej struktury, polegające na zaburzeniu ciągłości tkanki kostnej. Złamania kości stopy mogą obejmować urazy kości śródstopia, kości palców i pięty oraz sąsiadujących z nimi – kości nasady goleni. Uszkodzenia te manifestują się poprzez ból stopy, obrzęk, często zasinienie palców. Przy próbie poruszania palcami ból nasila się. Złamaniu towarzyszą utrudnienia w poruszaniu się. Leczenie złamań kości stopy zależne jest od tego, czy doszło do przemieszczenia, czy też nie.
1. Rodzaje złamań kości w obrębie stopy
Kości stopy mogą ulec złamaniu w różnych jej częściach, w związku z tym wyróżnia się następujące rodzaje złamań kości stopy:
- Złamania kości piętowej – uszkodzeniu ulega guz piętowy lub miejsce na wysokości stawu skokowo-piętowego. Przyczyną tych złamań zazwyczaj są urazy powstałe wskutek uderzenia bądź upadku z wysokości. Czasami do złamania przyczynia się wzrost napięcia jednego z mięśni łydki. Uraz kości piętowej wywołuje ogromny ból, pojawia się opuchlizna pięty i jej ogólny obrzęk, połączony z pęknięciem naczyń krwionośnych (siniak na spodzie stopy).
- Złamania kości śródstopia – przyczyną tych złamań są urazy mechaniczne, stłuczenia czy uderzenia. Uszkodzenie powoduje bolesność stopy oraz obrzęk, uniemożliwiający swobodne przemieszczanie się.
- Złamania kości skokowej – do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku upadku podczas jazdy rowerem lub motorem. Złamania mogą wystąpić w trzech różnych częściach kości skokowej – w jej części trzonowej, szyjkowej albo w w obrębie wyrostka tylnego. Często tym złamaniom współtowarzyszy zwichnięcie stawów otaczających kość.
- Złamania dalszych nasad goleni – dochodzi do nich bardzo często, przy okazji zwichnięć stawu skokowo-goleniowego. Zazwyczaj złamania występują w obrębie kostki bocznej, a ich przyczyną jest niefortunny ruch stopą.
2. Leczenie złamań kości w obrębie stopy
Złamania kości w obrębie stopy leczy się operacyjnie lub zachowawczo. Żadna metoda nie gwarantuje jednak pozytywnych efektów, obie mogą spowodować różnorodne powikłania. W przypadku złamań w obrębie kości skokowej takim powikłaniem może być powstanie stawu rzekomego lub martwicy kości, bardzo często zrost tej kości przeciąga się w czasie. Z kolei złamania kości śródstopia i palców leczy się bez całkowitego unieruchomienia. Poszkodowanemu zaleca się stosowanie opasek elastycznych, w przypadku uszkodzenia palców stosuje się specjalne plastry unieruchamiające uszkodzony palec.
Złamania kości piętowej również leczy się za pomocą opaski elastycznej. Zaleca się choremu oszczędzanie stopy przez najbliższy miesiąc. Jeśli doszło do złamania w obrębie guza piętowego, wówczas konieczne jest unieruchomienie tej stopy. W tym celu zakłada się na nią gips. Czasami konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego, zwłaszcza wówczas, gdy dochodzi do oderwania pewnych fragmentów kości od kości piętowej. Leczenie uszkodzeń kości piętowej nie zawsze kończy się sukcesem, bardzo często mimo przeprowadzonej operacji chory wciąż odczuwa bolesność tego miejsca i ma problemy z chodzeniem. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do złamań pozastawowych. Jeżeli zaś uszkodzeniu uległy nasady goleni, wówczas niezbędne jest tzw. nastawienie kości, a następnie unieruchamia się staw skokowo-goleniowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.