Trwa ładowanie...

Zmiany w receptach od 1 listopada. Najważniejsze, co musisz wiedzieć

 Patrycja Pupiec
19.10.2023 12:49
Zmiany w receptach od 1 listopada. Tak MZ chce walczyć z nadużyciami|
Zmiany w receptach od 1 listopada. Tak MZ chce walczyć z nadużyciami| (East News)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy pomysł na walkę z nieprawidłowościami i nadużyciami dotyczącymi recept. Zmiany mają dotyczyć dwóch grup leków. I choć resort zapowiada konsultacje publiczne i opiniowanie projektu, to do przekazania uwag pozostało niewiele czasu.

spis treści

1. Na konsultacje poświęcono tylko trzy dni

Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept na środki psychotropowe i odurzające. Wszystko związane jest z dostosowaniem do ustawy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 listopada br.

Minister Zdrowia przedstawiła projekt i zapowiedziała konsultacje publiczne, a także jego opiniowanie. Czasu jest niewiele, ponieważ dokument opublikowano 17 października, a konsultacje mają potrwać zaledwie trzy dni.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Ustawa "wyłączy" możliwość wystawienia recepty na produkty lecznicze oznaczone kategorią dostępności "Rpw", ale także na inne preparaty lecznicze, które w swoim składzie będą zawierać środek odurzający lub substancję psychotropową.

"Przejawem tej modyfikacji w zmienianym rozporządzeniu jest usunięcie referencji do recept w postaci papierowej odnoszących się do wymienionych wyżej produktów leczniczych, z wyjątkiem przypadków, gdy recepty na te produkty są wystawiane przez lekarza weterynarii" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Względem tych recept proponuje się nadto zmodyfikowanie dotychczasowego wymogu, zgodnie z którym na recepcie w postaci papierowej, na której przepisano produkt leczniczy, dane dotyczące podmiotu, w którym wystawiono receptę, dane dotyczące osoby wystawiającej receptę oraz dane dotyczące unikalnego numeru identyfikującego receptę są przedstawiane techniką służącą do ich automatycznego odczytu w postaci kodu kreskowego" - precyzuje resort.

Jak podkreśla MZ, "w praktyce to wymaganie nigdy nie było realizowane z powodu ograniczeń technicznych".

"Wymóg ten odnosi się do recept wystawianych przez lekarzy weterynarii na podstawie art. 69 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 154), tj. tzw. recept z zielonym paskiem" - zaznacza Ministerstwo Zdrowia.

W ten sposób MZ chce "minimalizować nieprawidłowości i nadużycia (w tym fałszerstwa) recept weterynaryjnych, a w konsekwencji wyłudzania na ich podstawie produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancje kontrolowane, które docelowo nie były przeznaczane dla zwierząt".

2. Ważne zmiany dla farmaceutów

To jednak nie wszystkie zmiany proponowane przez MZ. Resort w projekcie odnosi się do zgłaszanych od dawna przez farmaceutów problemów interpretacyjnych związanych z tym przepisem.

Sposób dawkowania (w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia - sposób stosowania), jaki osoba wydająca produkt leczniczy, środek spożywczy lub wyrób medyczny nie może być większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach ujętych w wykazie.

"W przypadku pozostałych produktów, wyrobów albo środków, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilość tego leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji" - doprecyzowuje MZ.

Powyższe zasady nie mają zastosowania do recepty w dwóch przypadkach.

Jeśli produkt leczniczy przepisany na recepcie zawiera środek odurzający lub substancję psychotropową, sposób dawkowania musi być wskazany na recepcie zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jeśli ten wymóg nie zostanie spełniony, na podstawie takiej recepty farmaceuta nie może wydać żadnej ilości produktu leczniczego, który zawiera w swoim składzie wskazane substancje.

W przypadku produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania na skórę, farmaceuta może wydać całą przepisaną na recepcie ilość produktu, nawet jeśli nie wskazano w niej sposobu jego dawkowania, ale recepta musi określać częstotliwość jego stosowania.

Resort wskazuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 listopada 2023 r.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze