Antydepresanty a alkohol

Antydepresanty i alkohol – czy można je łączyć? Większość osób zażywających długotrwale takie leki psychotropowe zastanawiało się nad tym chociaż raz. Spożycie alkoholu etylowego w niewielkiej ilości przy stosowanej farmakologicznej terapii antydepresyjnej nie będzie miało istotnego wpływu. Nadużywanie często i dużej ilości trunków wysokoprocentowych może powodować silne działania niekorzystne dla organizmu człowieka. Nasilone jest wtedy działanie toksyczne alkoholu, a także zwiększone są skutki niepożądane środków antydepresyjnych. Pojawiają się m.in. stany lękowe, zaburzenia snu, zachowania agresywne, omamy, zaburzenia świadomości. Może dojść również do niebezpiecznego dla życia spadku ciśnienia krwi.

Czy można łączyć alkohol i antydepresanty?

Zarówno alkohol etylowy, jak i antydepresanty wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) człowieka. Ich połączenie ze sobą może więc mieć niekorzystny wpływ na życie chorego. Nie jest więc wskazane przyjmowanie obu tych substancji. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. U chorego, który w trakcie terapii lekami przeciwdepresyjnymi spożyje raz na jakiś czas niewielką ilość alkoholu, np. lampkę wina, piwo czy drinka, nie pojawią się działania niepożądane. Nie wolno jednak przyjmować bardzo często trunków wyskokowych, a także w dużej ilości. Jak w każdej sytuacji, warto zachować umiar. Nie zaleca się odstawienia leków antydepresyjnych, a następnie powrócenia do farmakoterapii, tylko po to, aby się napić alkoholu. Mogłoby to mieć dużo bardziej niekorzystny wpływ.

Wpływ alkoholu i antydepresantów na organizm

Ze względu na działanie zarówno alkoholu etylowego, jak i leków antydepresyjnych na OUN człowieka, ich łączne zastosowanie wpływa na organizm człowieka. Ich wspólne połączenie może z jednej strony nasilać toksyczne działanie alkoholu na człowieka, a z drugiej zwiększać działania niepożądane antydepresantów. Zmniejsza się tolerancja organizmu na alkohol. Ze względu na to, że zarówno alkohol, jak i antydepresanty są metabolizowane przez niektóre enzymy w wątrobie, może dojść do zmniejszonego lub nasilonego ich metabolizmu. Może nasilać się działanie toksyczne alkoholu na organizm – zwiększone zachowanie agresywne, silne pobudzenie psychoruchowe, zwiększona euforia czy opóźnione reakcje na bodźce i spowolnienie procesów myślowych. Pojawiają się objawy zatrucia alkoholem etylowym. Przy połączeniu antydepresantów z alkoholem nasilają się również ich działania niepożądane. Pojawiają się: niepokój, lęk, zaburzenia koncentracji, upośledzenie pamięci, splątanie, zaburzenia świadomości, omamy i majaczenie. Niekiedy pojawiają się nawet myśli samobójcze. Z czasem bezsenność może przechodzić w nadmierną senność. Często mogą pojawić się napady drgawek, silne drżenia mięśniowe lub parestezje. Oprócz objawów neurologicznych i psychotycznych w wyniku połączenia alkoholu i tych leków psychotropowych obecne są także objawy somatyczne. Obie grupy związków powodują obniżenie ciśnienia krwi, dlatego też w wyniku ich łącznego działania może dojść do niebezpiecznej bardzo niskiej hipotonii (niedociśnienie tętnicze), a nawet do ortostatycznego spadku ciśnienia, co na drodze odruchowej powoduje silne pobudzenie akcji mięśnia sercowego, powodując niebezpieczne zaburzenia pracy serca.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
5
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy leki mogą już nie działać?

Czy jak mam myśli samobójcze coraz gorsze, to może być powiększenie depresji i leki...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy są leki przeciwdepresyjne, które wzmagają poczucie winy?

Chciałem się dowiedzieć, czy leki SSRI wzmagają bardzo poczucie winy na początku leczenia i...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Antydepresanty

Antydepresanty Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

Depresja to groźne dla chorego zaburzenia psychiczne. Nie należy jej bagatelizować. Jedną z metod walki z chorobą są leki przeciwdepresyjne. Niestety ich stosowanie może spowodować działania niepożądane. To powoduje, że nie wszyscy, którym dolega...

Ziołowe antydepresanty
Antydepresanty Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty to wyciągi z surowców roślin leczniczych, głównie z ziela dziurawca zwyczajnego oraz korzenia żeń-szenia. Oba zioła lecznicze wykazują szereg różnych działań, ale jedne z ich głównych właściwości to działania przeciwdepresyjne. Dostępne są w różnych postaciach farmaceutycznych: zioła do zaparzania, tzw. herbatki do zaparzania, nalewki lub oleje, tabletki ... i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne. Co to są ziołowe antydepresanty? Ziołowe środki...

Antydepresanty
Leki Antydepresanty

Leki przeciwdepresyjne znane są również pod nazwą tymoleptyków. Inne określenie...

Antydepresanty Antydepresanty a ciąża

Stosowanie antydepresantów w trakcie ciąży ma swój wpływ na rozwój dziecka. Leki przeciwdepresyjne mogą powodować wady wrodzone u noworodka oraz problemy w późniejszym rozwoju dziecka.

Ziołowe antydepresanty
Antydepresanty Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty, to przede wszystkim preparaty zawierające żeń-szeń oraz dziurawiec. Łagodna i umiarkowana depresja, nerwica czy zaburzenia snu to podstawowe wskazania do ich stosowania.

Depresja i mania Antydepresanty przyczyną udaru!

Według ostatnich badań naukowych, depresja w połączeniu z zażywaniem antydepresantów może przyczynić się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu. Stwierdzenie to dotyczy w szczególności kobiet.

Antydepresanty Antydepresanty nowej generacji

Antydepresanty nowej generacji to nowe leki stosowane w terapii depresji, ale także w innych zaburzeniach psychicznych. Są skuteczniejsze i wykazują one mniej działań niepożądanych od starszych leków.

Alkohol a seksOdtwórz wideo
Problemy z seksem Alkohol a seks

Motywy sięgania po alkohol często są związane z seksem. Są osoby pijące alkohol po to, aby...

Cukrzyca Cukrzyca a alkohol

Cukrzyca a dieta - to temat, z którym musi być na bieżąco każdy cukrzyk, aby utrzymać swoje...

Alkohol a zdrowie
Alkohole Alkohol a zdrowie

Napoje alkoholowe to przede wszystkim puste kalorie, czyli poza energią nie dostarczają organizmowi...

Nerwica Nerwica a alkohol

Zaburzenia nerwicowe to szczególny rodzaj zaburzeń psychicznych, które odznaczają...

Szczepienia Szczepienie a alkohol

Szczepienie jest to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zwalczanie niektórych...

Antybiotyki Antybiotyki a alkohol

Antybiotyki i alkohol? To najczęściej zadawane pytanie, gdy rozpoczynana jest terapia antybiotykowa. Warto wiedzieć, jakie mogą wystąpić zagrożenia w wyniku połączenia obu tych substancji.

Alkohol a odchudzanie
Piramida żywienia na diecie Alkohol a odchudzanie

Alkohol i odchudzanie – zazwyczaj wykluczają się nawzajem. Jeśli odchudzamy się, lepiej...

Wpływ astmy na życie Astma a alkohol

Astma i alkohol - w zależności od indywidualnych reakcji te dwa czynniki mogą lub nie współistnieć ze sobą. Tutaj duże znaczenie będzie miał rodzaj spożytego alkoholu. Czysty alkohol nie uczula tak silnie jak alkohole gatunkowe...

Dieta w chorobie wrzodowej Alkohol a wrzody

Czy nadmierne spożywanie napojów alkoholowych może wywołać chorobę wrzodową? Często zadajemy sobie takie pytanie. Sam alkohol nie jest przyczyną wrzodów, ale może pogłębić już istniejącą chorobę.

Alkohole Leki a alkohol

Coraz większa liczba osób, nie tylko w polskim społeczeństwie, przyjmuje różnego...

Alkohole Alkohol powoduje raka jelita!

Spożywanie alkoholu powoduje raka jelita grubego, który jest najbardziej śmiertelną chorobą nowotworową, a jednoczesne palenie papierosów oraz picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, dla której...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij