Trwa ładowanie...

Ciemiączko – czym jest, niepokojące objawy, tempo zarastania

Avatar placeholder
08.10.2021 13:50
Ciemiączko – czym jest, niepokojące objawy, tempo zarastania
Ciemiączko – czym jest, niepokojące objawy, tempo zarastania (Pixabay)

Ciemiączko u noworodka jest nadzwyczaj delikatne i jeszcze niezrośnięte, ale dokładnie osłania mózg. Na głowie dziecka znajduje się nie jedno ciemiączko, a kilka. Z wyglądu ciemiączko przypomina wgłębienie, jest pokryte twardą i bardzo wytrzymałą, elastyczną błoną. W trakcie naturalnego porodu ciemiączko powoduje, że główka dziecka prawidłowo dopasowuje się do kanału rodnego.

spis treści

1. Czym jest ciemiączko?

Ciemiączek jest kilka na główce, ale najważniejsze ciemiączko to przednie i tylne. W trakcie każdej wizyty pediatra powinien sprawdzić jak ciemiączko wygląda, ponieważ każda zmiana w jego wyglądzie może sugerować chorobę. Lekarz musi skontrolować czy ciemiączko nie jest zapadnięte, tętniące i czy są zachowane prawidłowe wymiary ciemiączka. Ciemiączko nie powinno także zarastać w szybkim tempie.

2. Ciemiączko zaczyna pulsować

Ciemiączko jest umiejscowione na poziomie kości czaszki. Uwidacznia się w momencie, kiedy dziecko płacze ciemiączko zaczyna pulsować i się napinać. Nie jest to niepokojący objaw i najczęściej ciemiączko wraca do swojego naturalnego wyglądu, kiedy dziecko się uspokoi. Jednak istnieją objawy, które mogą sugerować, że dzieje się coś niepokojącego. Wizyta u pediatry jest konieczna, kiedy ciemiączko pulsuje i jest mocno napięte, a u dziecka pojawiła się wysoka gorączka.

Zobacz film: "Niemowlę trafiło do szpitala z siniakami i pękniętą czaszką! Sprawą zajęła się prokuratura"
Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

Pulsujące ciemiączko, drgawki, senność i nienaturalny spokój u dziecka to objawy infekcji. W momencie, kiedy ciemiączko jest zapadnięte dla przykładu podczas dużych upałów, a dodatkowo pojawią się gorączka, wymioty, biegunka wtedy możliwe jest, że dziecko jest odwodnione. Potwierdzeniem tego może być też sucha śluzówka w ustach i znacznie obniżone oddawanie moczu.

3. Tempo zarastania ciemiączka

Podczas wizyty pediatra zawsze kontroluje, jaką ciemiączko ma wielkość. Powodem do niepokoju jest zbyt szybkie, ale i zbyt powolne zarastanie ciemiączka. Jeśli ciemiączko zarasta zbyt szybko może to powodować ograniczenie miejsca dla stale rosnącego mózgu, a to powoduje, że wzrasta ciśnienie śródczaszkowe. Jest to bardzo poważny stan.

Zdarza się, że ciemiączko zarasta szybko, ale oprócz tego nie dzieje się nic złego, ale bez względu na to konieczna jest wizyta u neurologa. Powinny także zostać wykonane badania gospodarki fosforanowo – wapniowej. Ciemiączko może zarastać za szybko, ponieważ w organizmie jest zbyt dużo witaminy D.

Zobacz także:

Jeżeli ciemiączko zarasta zbyt wolno jest to stan, który należy skonsultować z lekarzem. Czasem zdarza się tak nawet u zdrowego dziecka. W niektórych przypadkach ciemiączko zarasta się powoli, ponieważ dziecko cierpi na krzywicę.

Nie należy wpadać w panikę, kiedy ciemiączko nie zarasta w prawidłowym tempie, jeśli dziecko rozwija się właściwie to nie należy się niepotrzebnie niepokoić. Nie należy także mieć obaw przed dotykaniem ciemiączka, ponieważ ciemiączko jest na tyle mocne, że na pewno nie zostanie uszkodzone podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze