Trwa ładowanie...

Co 6,5 minuty ktoś dostaje udaru. Nie zawsze pojawiają się objawy

 Paula Jakubasik
08.05.2024 16:53
Wzrost przypadków nietypowych udarów. Lekarze ostrzegają
Wzrost przypadków nietypowych udarów. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

W ostatnim okresie zanotowano wzrost przypadków nietypowych zapaleń mózgu i udarów, które zaskakująco dotykają coraz młodszych ludzi. Lekarze ostrzegają, że należy poważnie traktować wszelkie niepokojące objawy. W przypadku udaru mózgu istotne jest szybkie działanie, gdyż mamy zaledwie sześć godzin na podjęcie leczenia.

spis treści

1. Coraz więcej udarów

Szacuje się, że w Polsce co 6,5 minuty dochodzi do udaru mózgu. W efekcie co druga osoba pozostanie na stałe niepełnosprawna, a co czwarta nie przeżyje pierwszych trzech miesięcy. Chociaż powszechne jest przekonanie, że incydenty te dotykają głównie osób starszych, to jednak nie jest to prawdą.

- Najmłodszym pacjentem z udarem, który był leczony w naszej klinice był czterolatek. W jego przypadku do rozwoju choroby doprowadziły czynniki wrodzone [...] - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Ekspert przyznał, że udar u 30-latka nie jest niczym niespotykanym. Oprócz genetyki najczęstszą przyczynę stanowi tryb życia.

- Ryzyko udarów zwiększają używki, przede wszystkim palenie papierosów. Sporo jest też przypadków pourazowych, czyli np. dochodzi do rozwarstwienia tętnic kręgowych na skutek uprawiania jakiś niebezpiecznych dyscyplin sportowych - wyjaśniał lekarz.

- Często są to czynniki wrodzone albo połączenie kilku czynników, np. ktoś ma skłonność do zakrzepicy i zaczyna palić, a jeszcze do tego wybierze się w daleką podróż, podczas której dojdzie do odwodnienia. W przypadku kobiet ryzyko udaru zwiększa również antykoncepcja hormonalna - przestrzegał.

2. Objawy udaru

Udar niedokrwienny to przerwanie dopływu krwi, natomiast udar krwotoczny to wylew krwi do mózgu. Drugi rodzaj stanowi zaledwie 10-15 proc. wszystkich przypadków.

- Udary niedokrwienne wiążą się z nagłą utratą funkcji, czyli tracimy zdolność mowy, występuje niedowład połowiczy, który może dotyczyć tylko jednej kończyny. Mogą wystąpić zaburzenia równowagi, podwójne widzenie, zaburzenia czucia. Wszystko zależy od tego, która okolica mózgu została uszkodzona poprzez brak dopływu krwi. To są objawy nagłe, więc traktujemy to jako stan ostry - w takich sytuacjach trzeba dzwonić na pogotowie - wyjaśniał neurolog.

U niektórych osób mogą występować tzw. "ciche udary", które nie powodują żadnych dolegliwości, a ich wykrycie jest możliwe jedynie za pomocą rezonansu magnetycznego.

- Są obszary nieme klinicznie, które nie dają bezpośrednich objawów, dlatego ktoś może przebyć udar, nawet tym nie wiedząc. Te zmiany się kumulują. To oznacza, że w mózgu jest ognisko uszkodzenia. Im więcej takich ognisk występuje, tym poważniejsze są skutki. Może się to objawiać otępieniem, gorszą motoryką. U niektórych dochodzi do zespołu parkinsonowskiego, czyli spowolnienia ruchowego na skutek uszkodzenia ważnych okolic mózgu takimi małymi ogniskami niedokrwiennymi - podsumował prof. Rejdak.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze