Trwa ładowanie...

Czy dieta śródziemnomorska może zapobiec ADHD?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:24
Czy dieta śródziemnomorska może zapobiec ADHD?
Czy dieta śródziemnomorska może zapobiec ADHD? (123RF)

Dieta, zwana śródziemnomorską, bogata w owoce, warzywa i dobre tłuszcze może być w stanie zapobiec nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), jak sugeruje nowe badanie.

Badanie przeprowadzone na 120 dzieciach odkryło, że osoby, których codzienna dieta jest daleka od diety śródziemnomorskiej są siedmiokrotnie bardziej narażone na ADHD.

Na ogół dzieci z ADHD jadły mniej owoców, warzyw i tłustych ryb. Częściej natomiast spożywały jedzenie typu fast food, zgodnie z wynikami badań.

Jednak wyniki wskazują jedynie na korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dietą śródziemnomorską i ADHD.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Nikt nie wie, czy dieta może faktycznie wpłynąć na problemy związane z ADHD.

Dieta śródziemnomorska może zapobiegać rozwojowi ADHD
Dieta śródziemnomorska może zapobiegać rozwojowi ADHD (123RF)

"Jedną z możliwości jest to, że dzieci z ADHD posiadają mniej zdrowych nawyków żywieniowych" - powiedział Richard Gallagher.

Badania wskazywały, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc zmniejszyć objawy ADHD. A dieta śródziemnomorska wydaje się być bogata w te tłuszcze, które w dużej mierze pochodzą z tłustych ryb, takich jak łosoś, makrela i tuńczyk.

I niezależnie od tego, czy dieta wpływa na ADHD, naukowcy zalecali stosowanie tej diety na codzień.

"Jest to rodzaj diety, która jest zalecana dla wszystkich dla poprawy ich ogólnego stanu zdrowia" – zauważył naukowiec.

Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, nadpobudliwość psychoruchowa, czy zespół nadpobudliwości

zobacz galerię

Tradycyjna dieta śródziemnomorska jest zwykle bogata w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę i zdrowe tłuszcze. Bogata w te składniki jest oliwa z oliwek i orzechy, a także ryby, drób i czerwone mięso.

Wiele rodziców chce wiedzieć, czy zmiana diety może pomóc załagodzić objawy, jak twierdzi Gallagher. Jednak badania na ten temat nie przyniosły wiele odpowiedzi.

W 1970 roku, Gallagher zauważył tzw. dieta Feingold weszła w modę. Zalecało się rodzicom, aby pozbyli z diety ich dziecka sztucznych barwników i konserwantów oraz niektórych owoców i warzyw.

Odnotowano również dowody na powiązanie niedoboru niektórych składników odżywczych, takich jak żelazo i cynk. Ale w obydwu przypadkach brak było dowodów potwierdzających te stwierdzenia.

ZOBACZ TAKŻE

W nowych badaniach, naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie chcieli zobaczyć, czy całkowita dieta a nie tylko indywidualne składniki odżywcze są związane z ryzykiem zachorowań na ADHD.

Do badań włączono 120 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. U połowy z nich niedawno zdiagnozowano ADHD. Naukowcy ocenili, jaką dietę stosowały dzieci, czy były one karmione piersią czy normalnie oraz czy nie mają nadwagi.

W końcu, okazało się, że dzieci stosujące dietę, która w niskim stopniu jest podobna do diety śródziemnomorskiej były około trzy do siedmiu razy bardziej narażone na ADHD.

"Impulsywność dziecięca może być uzależniona od dziecięcych nawyków żywieniowych" – mówi Hollander. Jeśli dieta śródziemnomorska przynosi korzyści, naukowiec dodaje, że nie jest jasne, czy to ze względu na plan odżywiania jako całość czy z powodu szczególnych elementów, takich jak tłuszcze omega-3.

Ale Hollander tłumaczy, że jedna rzecz wydaje się dość oczywista: unikanie przetworzonej żywności naładowanej cukrem i fast foodów przynosi korzyści zdrowotne.

Badania zostały opublikowane online 30 stycznia w czasopiśmie „Pediatrics”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze