Dieta śródziemnomorska może pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę i HIV

Pacjentom chorym na cukrzycę lub HIV często zaleca się stosowanie konkretnej diety w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia, pomimo ich chorób, a także, aby zapobiec spadkowi odporności.

Teraz nowe badania wykazały, że dieta, która często jest związana z utratą masy ciała, w rzeczywistości może zdziałać cuda dla diabetyków i osób chorych na HIV.

Badanie wykazało, że dieta śródziemnomorska, która jest bogata w świeże owoce, warzywa, chude białko i zdrowe tłuszcze oraz ma niską zawartość cukrów rafinowanych i tłuszczów nasyconych, może przynieść dużo korzyści osobom z HIV i cukrzycą typu 2, jeżeli będą oni ją stosować przynajmniej przez sześć miesięcy.

Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco (UCSF) ludzie chorzy na HIV, którzy jedli zdrową żywność i przekąski przez sześć miesięcy, byli bardziej skłonni do przestrzegania swoich schematów leków, i zarówno oni, jak i osoby z cukrzycą typu 2, rzadziej wpadali w depresję i byli mniej skłonni do kompromisów między żywnością a dbaniem o zdrowie.

Badanie miało na celu ocenę, czy pomaganie ludziom w uzyskaniu medycznie odpowiedniego i kompleksowego żywienia może poprawić ich zdrowie.

Nowe badanie objęło jedynie 52 uczestników, co uniemożliwiło sprawdzenie, czy zapewnienie odpowiedniego pożywienia dla osób z cukrzycą wpłynęło na lepszą długoterminową kontrolę poziomu cukru we krwi lub na rzadsze wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym.

W badaniu okazało się jednak, że dzięki diecie wzrosła liczba osób, które osiągnęły optymalną kontrolę cukru we krwi i rzadziej trafiały one na oddział ratunkowy, ale zmiany te nie były statystycznie istotne.

Uczestnicy z cukrzycą spożywali również mniej cukru i stracili na wadze.

"Widzieliśmy znaczną poprawę w zakresie bezpieczeństwa żywieniowego oraz w zakresie skutków związanych ze wszystkimi trzema mechanizmami, które mogły powodować brak bezpieczeństwa żywieniowego i wpływać na zdrowie chorych na HIV i cukrzycę, a więc żywieniowym, zdrowia psychicznego i behawioralnego" - powiedział Kartika Palar, adiunkt medycyny na UCSF.

Naukowcy następnie obserwowali uczestników przez sześć miesięcy i okazało się, że spożywali oni mniej tłuszczów, a więcej owoców i warzyw.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby w badaniu miały mniej objawów depresji i były mniej narażone na nadmierne spożywanie alkoholu. Dla osób z HIV, stosowanie się do terapii antyretrowirusowej wzrosło z 47 do 70 proc.

8 kroków do optymalnej diety

Spożywając większą ilość białka, wpływamy korzystnie na metabolizm, co ułatwia wprowadzanie kolejnych zmian w kwestii nawyków żywieniowych. Proteiny w...

Posiłki i przekąski, które uczestnicy odbierali dwa razy w tygodniu, były oparte na diecie śródziemnomorskiej i wykorzystywały świeże owoce i warzywa, chude białko, zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i produkty pełnoziarniste.

Zawierały one również niską zawartość cukrów rafinowanych i tłuszczów nasyconych, na podstawie aktualnych zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Posiłki i przekąski zapewniały 100 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Urban Health".

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Zaskakujące korzyści ze spożywania oliwy z oliwek

Zaskakujące korzyści ze spożywania oliwy z oliwek

Zalety oliwy z oliwek Dieta śródziemnomorska, w której często używana jest oliwa z oliwek extra virgin, ma niską zawartość cholesterolu i powoduje (...) jako część zbilansowanej diety może pomóc zapobiegać...

Ortopedia i reumatologia

Największe mity na temat reumatyzmu

Największe mity na temat reumatyzmu

się opracować metody, która umożliwiłaby osobom cierpiącym z powodu reumatyzmu całkowity powrót do zdrowia. Wszelkie zabiegi lecznicze mogą jedynie spowolnić (...) całkowicie uniemożliwia funkcjonowanie Nadopiekuńczość...

Dieta w cukrzycy - węglowodany, cukry, tłuszcze, białko

10 produktów idealnych dla cukrzyków

10 produktów idealnych dla cukrzyków

jak nowotwory czy schorzenia serca. Oliwa z oliwek Hiszpańscy naukowcy udowodnili, że dieta śródziemnomorska (bazująca na oliwie z oliwek) może obniżać (...) witamin A, C i K. Warto dodawać jarmuż do sałatek, zup,...

Diety dla chorych

Dieta śródziemnomorska (WIDEO)

Dieta śródziemnomorska (WIDEO) Odtwórz wideo

Dieta śródziemnomorska nie jest jedynie metodą na odchudzanie, ale i sposobem odżywiania na każdy dzień. Badania dowodzą, że dieta wywiera istotny (...) wpływ na zdrowie, chroni przed chorobami i zawiera...

Owoce

Oliwki - jedne z najzdrowszych owoców na świecie

Oliwki - jedne z najzdrowszych owoców na świecie

grupa była zaś aż o ponad 50 proc. mniej narażona na cukrzycę niż osoby praktykujące dietę niskotłuszczową, wyłączającą obydwa składniki. Chronią (...) naukowcy ciągle dostarczają nowych. Te niewielkie owoce, bez których...