Trwa ładowanie...

Dlaczego kontrola poziomu cukru jest ważna?

W razie rozpoznania cukrzycy ważne jest wykonanie poszerzonego profilu badań w celu zidentyfikowania czynników ryzyka wystąpienia powikłań charakterystycznych dla cukrzycy oraz określenia, czy same powikłania narządowe już współistnieją. Cukrzyca typu II charakteryzuje się skrytym, długotrwałym początkiem, dlatego często przy jej rozpoznaniu istnieją już powikłania narządowe.

  • Stężenie HbA1c (hemoglobiny glikolowanej).
  • Profil gospodarki lipidowej.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego i EKG.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Kreatynina, mocznik, klirens kreatyniny, stężenie albuminy w moczu.
  • Badanie dna oka.

Podstawą strategią terapeutyczną jest objęcie stałą opieką przez diabetologa lub internistę, który w razie wykrycia nieprawidłowości w powyższych badaniach pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem oraz ogólnie ustali program postępowania leczniczego. Przydatna może być również konsultacja z dietetykiem, który pomoże skomponować odpowiednia dietę cukrzycową, a w przypadku nadwagi lub otyłość dietę redukującą masę ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dlaczego kontrola poziomu cukru jest ważna?
Dlaczego kontrola poziomu cukru jest ważna?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza