Trwa ładowanie...

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Decyzja o wyborze ginekologa to dla kobiety bardzo ważna kwestia. Od lekarza tej specjalności oczekujemy więcej niż od innych. Cechą dobrego ginekologa jest przede wszystkim odpowiednie podejście do pacjentek. Jak zatem znaleźć najlepszego specjalistę?

Każda kobieta przynajmniej raz na rok powinna udać się na wizytę do ginekologa. Nawet wtedy, kiedy nie obserwuje u siebie żadnych niepokojących objawów. Co więcej, średnio raz na dwa lata kobiety powinny wykonywać badanie cytologiczne, a raz na rok USG piersi. Od wyników tych badań zależy dalsze postępowanie.

Tymczasem Polki do ginekologa chodzą niechętnie. Z badań Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" wynika, że ok. 12 proc. pań wstydzi się wizyty u tego specjalisty, a 16 proc. konsultacji unika. Zdarza się, że to efekt nieprzyjemnych doświadczeń, czasem też uprzedzeń i braku zaufania.

Zobacz film: "Pigułka "po" znów na receptę"

Kluczem do tego, by wizyta u ginekologa przebiegała w przyjemnej atmosferze, często jest sam lekarz. Od tego, czy jest empatyczny i - przede wszystkim – kompetentny, zależy bardzo dużo.

1. Marketing szeptany

Szukając odpowiedniego ginekologa, wiele kobiet sugeruje się opinią swoich koleżanek. Robią tak szczególnie panie, które wybierają specjalistę położnika, by prowadził ich ciążę.

Zobacz także:

- Gdy zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym, rzeczą, którą zrobiłam natychmiast, było zapytanie na grupie na Facebooku, jakiego ginekologa-położnika znajome mogą mi polecić – przyznaje Ewelina, mama dwuletniego Antosia.

A Judyta dodaje, że dla niej także ważne były opinie koleżanek. - Ufam im. Wiele z nich ma różne doświadczenia, nie tylko pozytywne. Mam więc szansę spojrzeć na specjalistę z dwóch stron. Ja właśnie w ten sposób wybrałam swojego ginekologa i jestem z niego bardzo zadowolona – dodaje.

2. Alternatywa dla telefonu

Lekarzy coraz częściej szukamy przez internet. Wiele pań wpisuje nazwisko "upatrzonego" specjalisty i poszukuje przychodni bądź gabinetu, w którym przyjmuje. I tutaj pojawia się problem.

Kto z nas nigdy nie był w sytuacji, kiedy na wizytę do lekarza trzeba czekać miesiącami? Kłopotem bywa także telefoniczna rejestracja. Dodzwonienie się do wielu przychodni graniczy z cudem, a kiedy już ktoś podniesie słuchawkę, dowiadujemy się, że na konkretny termin brakuje już miejsc. To powszechne zjawisko, tak w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Niestety, ci najlepsi specjaliści są najczęściej także tymi najbardziej obleganymi. Stąd długie terminy oczekiwania na wizytę. Jest jednak sposób, by zarejestrować się łatwiej.

5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową
5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową [7 zdjęć]

Wiele kobiet kojarzy ból piersi z chorobą nowotworową. Najczęściej jednak to nie z rakiem wiąże się

zobacz galerię

Z pomocą przychodzi tutaj internet. Elektroniczna rejestracja funkcjonuje już w wielu prywatnych placówkach. Zaczynają ją wprowadzać także niektóre przychodnie działające w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z wynikami badania zachowań zdrowotnych Polaków, 18 proc. wszystkich wizyt umawianych on-line dotyczy właśnie konsultacji ginekologicznych. To najwięcej ze wszystkich specjalizacji.

I nie ma w tym nic dziwnego. Z jednej strony to rozwiązanie szybsze niż telefon, a z drugiej – łatwiejsze.

3. Sposób na lekarza

Zanim jednak wpiszesz nazwisko lekarza w wyszukiwarkę, warto zajrzeć na WP abcZdrowie. Platforma dla pacjentów umożliwia znalezienie wybranego ginekologa oraz sprawdzenie, gdzie przyjmuje. Znajdziemy tam także terminarz wizyt, cennik oraz informacje o lekarzu (ukończone studia, kursy, szkolenia itp.).

A jeśli to nie wystarcza, zastanów się, czego oczekujesz od specjalisty. Jak ważne znaczenie ma dla ciebie np. jego płeć, wiek czy doświadczenie. Niektóre kobiety wolą konsultacje u pań, inne – u mężczyzn. Dla jednych wznacznikiem profesjonalizmu jest wiek, dla innych – liczba przebytch kursów, a jeszcze dla kolejnych – liczba badań, jakie lekarz zleca. Decyzja należy więc do ciebie. Podejmij ją świadomie.

Chcesz szybko i bez nerwów umówić się do lekarza? Wejdź na abcZdrowie.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziesz specjalistów z całej Polski, sprawdzisz ceny i zakresy usług. Sprawdź, jak to działa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza