Trwa ładowanie...

Czy można obwiniać tarczycę o bóle głowy?

Avatar placeholder
17.12.2021 14:05
Czy można obwiniać tarczycę o bóle głowy?
Czy można obwiniać tarczycę o bóle głowy? (adobestock)

Badania sugerują, że ludzie z bólami migrenowymi obarczeni są o 40 procent większym ryzykiem zaburzeń czynności tarczycy.

Regularna kontrola tarczycy pozwala szybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości
Regularna kontrola tarczycy pozwala szybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości

Najnowsze badania sugerują, że ludzie cierpiący na migreny i inne bóle głowy są w większym stopniu narażeni na niedoczynność tarczycy. Tarczyca ****jest to gruczoł u podstawy szyi, który jest częścią układu hormonalnego.

Hormony tarczycy kontrolują szybkość wielu czynności organizmu, w tym zarówno tempo akcji serca, jak również spalania kalorii. Według naukowców z University of Cincinnati College of Medicine niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Może to powodować wahania nastroju, zwiększenie masy ciała, utratę włosów, zmęczenie, zaparcia i nieregularne cykle miesiączkowe. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział ponad 8400 osób. Ochotnicy byli obserwowani przez 20 lat jako część projektu monitoringu medycznego.

ZOBACZ TAKŻE

Badacze stwierdzili, że osoby z występującymi wcześniej zaburzeniami bólowymi głowy, takimi jak klasterowy lub napięciowy ból głowy, obarczone  były o 21 procent wyższym ryzykiem wystąpienia niedoczynności tarczycy, a ryzyko zachorowania u osób z bólami migrenowymi zwiększało się o 41 procent.

Wyniki sugerują, że osoby cierpiące na migreny są szczególnie podatne na zaburzenia funkcji tarczycy. Jednak badanie nie dowodzi jednoznacznie, że jedna choroba wpływa na wystąpienie drugiej. Szacuje się, że na migreny cierpi ok. 20 procent Polaków. Niedoczynność tarczycy ****natomiast dotyka około 2-5 procent ogólnej populacji.

Autorzy badań podkreślają, że objawy i przebieg choroby rzadko zagrażają życiu, ale mogą spowodować znaczne obniżenie jakości życia, szczególnie jeśli pacjenci nie uzyskają odpowiedniego leczenia.

Nie jest do końca jasne, co może łączyć bóle głowy i niedoczynność tarczycy. "Jest możliwe, że rozwój niedoczynności tarczycy u pacjenta z bólem może dodatkowo zwiększyć częstotliwość i siłę bólów głowy, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że leczenie niedoczynności tarczycy zmniejsza częstość występowania bólów głowy" - poinformował współautor badania dr Vincent Martin, profesor medycyny, pełniący również funkcję zastępcy dyrektora Headache and Facial Pain Center w UC Gardner Neuroscience Institute.

ZOBACZ TAKŻE

"Niezależnie od tego, lekarze powinni być bardziej czujni w badaniu niedoczynności tarczycy u osób z zaburzeniami bólowymi głowy" - stwierdził Martin.

Przeprowadzone badanie ujawniło również zaskakujące informację dotyczące ryzyka zachorowania na niedoczynność tarczycy. Okazało się, że wpływ na jego zredukowanie ma palenie papierosów, jednak nie jest to rozwiązanie polecane przez specjalistów.

„Palenie papierosów jako sposób zapobiegania niedoczynności tarczycy nie jest przez nas polecane, gdyż chorobotwórcze skutki palenia, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia jak również zachorowania na raka, zdecydowanie przewyższają ewentualne korzyści” - zauważył Martin.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze