Trwa ładowanie...

Dysfagia zdradza, że rak zaatakował przełyk. Lekarka ostrzega

 Maciej Rugała
18.12.2022 18:14
Ten symptom powinien być alarmujący
Ten symptom powinien być alarmujący (Getty Images / www.doctorfox.co.uk)

W Polsce rak przełyku dotyka ok. 2 proc. osób ze stwierdzoną chorobą nowotworową, częściej cierpią na niego mężczyźni. Jego objawy można łatwo zbagatelizować, zwłaszcza na początku. Dyskomfort w gardle może przypominać nawracające przeziębienie. Tym, co wyróżnia raka, jest jednak dysfagia, która może być pierwszym, jednoznacznym sygnałem, aby zgłosić się do lekarza.

spis treści

1. Rak utrudnia przełykanie

Pierwszym z najbardziej zauważalnych objawów nowotworu przełyku może być dysfagia (trudność w przełykaniu). Jeśli guz umiejscowiony jest w taki sposób, że będzie zwężał światło przełyku, to będzie także utrudniał jedzenie i picie. Pasaż pokarmu jest wtedy utrudniony, ponieważ ściana przełyku ulega deformacji. Nie chodzi tu całkowitą niemożność przyjmowania pokarmu, a najczęściej o spostrzeżenie, że pochłania to więcej energii i czasu.

- Nowotwór przełyku powstaje bardzo często w dolnym jego odcinku. Dzieje się tak, ponieważ jest on bardziej narażony na działanie kwasu żołądkowego. Czasem jedzenie zdaje się przywierać do przełyku. Powodować to może dyskomfort, mdłości czy wymioty - objaśnia dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy.

Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Zauważając niepojawiający się wcześniej dyskomfort niezależny od przeziębienia, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z gastrologiem lub otolaryngologiem.

2. Inne objawy raka przełyku

Problemy z przełykaniem to niejedyny symptom raka przełyku. Powinno dać jeszcze bardziej do myślenia, gdy oznaki choroby występują razem. Do pozostałych objawów należy:

  • pieczenie na wysokości serca i refluks żołądka,
  • niestrawność objawiająca się częstym odbijaniem,
  • niepoprawiający się kaszel – jest on często związany z chorobą refluksową,
  • ból w środku klatki piersiowej podczas przełykania,
  • ciągłe wyczerpanie i brak energii.

Na nowotwór przełyku najbardziej narażeni są palacze i osoby spożywające regularnie alkohol. Aby upewnić się, czy zmiany w przełyku są zmianami nowotworowymi, wykonuje się badanie endoskopowe (gastroskopia) oraz wykonuje biopsję ściany przełyku. Pozwala ona ustalić, czy tkanki przeszły transformację nowotworową.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze