Trwa ładowanie...

Grupy krwi a rak (WIDEO)

Avatar placeholder
25.06.2019 12:48

Cześć! Witajcie w kolejnej odsłonie naszego popularnonaukowego cyklu. Jak zawsze dołożyliśmy wszelkich starań, aby opisywane przez nas fakty były jak najbardziej różnorodne i ciekawe.

W każdym odcinku Pixela odpowiadamy też na jedno z nadesłanych przez naszych widzów pytań. Zanim zaczniemy, zobaczcie czym zajmiemy się dzisiaj.

Jakiego odkrycia dokonano w głębokiej jaskini na południu Chin. I czy amerykańskie lądowanie na Księżycu miało naprawdę miejsce. Ale najpierw zobaczcie, co przygotowaliśmy dla was na początek.

Czynniki ryzyka rozwoju chorób nowotworowych są badane od lat. Wiele z nich jest powszechnie znanych, jednak korelacja między grupami krwi a prawdopodobieństwem zachorowania na określone typy nowotworów nie zostały jeszcze wyczerpująco opisane. Do tej pory naukowcy zwrócili uwagę jedynie na kilka asocjacji.

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma Anticancer Research, wykazane zostało, że rak żołądka jest nadreprezentowany wśród populacji osób z grupą krwi A.

Z kolei według badań przeprowadzonych przez National Cancer Institute, osoby z grupą krwi 0 chorują na raka trzustki średnio o 32 procent rzadziej niż pacjenci z grupą krwi A, zaś w przypadku grup krwi AB oraz B ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest odpowiednio o 51 i 72 procent wyższe niż wśród osób z grupą 0.

Naukowcy do tej pory nie są w stanie ustalić, jakie czynniki są odpowiedzialne za te asocjacje, ale ich odkrycie z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć przyczyny występowania nowotworów żołądka i trzustki, a w dalszej perspektywie także innych groźnych odmian raka.

Badania te są niezwykle żmudne i czasochłonne, ale ich powodzenie może uratować życie tysiącom ludzi. Wydawać by się mogło, że większość występujących na ziemi gatunków flory i fauny zostało już mniej lub bardziej wyczerpująco opisane przez naukowców.

Nic bardziej mylnego. Ciągle dokonywane są nowe odkrycia. Jest ich więcej, niż można by przypuszczać. Zainteresowani? No to posłuchajcie o jednym z najnowszych.

Na łamach czasopisma naukowego Zukis opisane zostało odkrycie, jakiego w południowych Chinach dokonali tamtejsi badacze.

W głębokiej wapiennej jaskini natrafiono na przedstawicieli pięciu nieznanych dotąd nauce gatunków pająków.

Co więcej, zdaniem profesora Shung Yanga Li z Chińskiej Akademii Nauk, jeden z opisanych gatunków zalicza się do zupełnie nowego rodzaju, czyli kategorii systematycznej wyższego rzędu, który nazwany został Sinamma.

Odkrycia dokonano w Górach Południowochińskich, które znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten rejon charakteryzuje się niezwykle wysokim stopniem bioróżnorodności.

W ostatnich latach naukowcy odkryli tam kilkaset nowych gatunków pająków. Ogółem zaś w ciągu dekady w całych Chinach opisano aż 2000 nieznanych wcześniej odmian tych stawonogów.

Różnego rodzaju teorie spiskowe cieszą się niezwykłą popularnością, gdyż za ich pomocą można w prosty i zrozumiały sposób tłumaczyć skomplikowaną rzeczywistość.

Posłuchajcie o jednej z najpopularniejszych z nich i o tym, dlaczego nie powinno się w nią bezkrytycznie wierzyć.

Mająca wielu zwolenników teoria spiskowa dotyczy rzekomego sfingowania lądowania na Księżycu amerykańskich astronautów w 1969 roku.

Popularny pogląd mówi, że do tego epokowego wydarzenia nigdy nie doszło a księżycowa nagranie zostało zarejestrowane na Ziemi i odtworzone w zwolnionym tempie, dzięki czemu miałoby zostać wytworzone złudzenie stanu nieważkości.

Okazuje się jednak, że w 1969 roku technologia niezbędna do uzyskania takich efektów jeszcze nie istniała.

Przy gigantycznych nakładach czasu i pieniędzy możliwe było spreparowane maksymalnie 90 sekund tak realistycznie spowolnionego materiału.

Nagranie z lądowania Apollo 11 trwa jednak aż 143 minuty. Zakrawa więc na ironię fakt, że pod koniec lat sześćdziesiątych istniała technologia niezbędna do przeprowadzenia lądowania na Księżycu, podczas gdy niemożliwe byłoby tworzenie iluzji tego wyczynu.

Powoli zbliżamy się do końca kolejnego odcinka naszego programu. Jednak zanim ta chwila nastąpi to zdążymy, zgodnie z tradycją, udzielić odpowiedzi na jedno z nadesłanych na nasz adres pytań.

A dziś brzmi ono następująco. Kiedy została opracowana pierwsza szczepionka?

Ospa prawdziwa była uznawana za jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych.

Pierwsza skuteczna i nieinwazyjna metoda jej zapobiegania została opracowana w 1796 roku przez angielskiego lekarza Edwarda Jennera.

Opublikowana dwa lata później rozprawa naukowa zmieniła sposób myślenia na temat przeciwdziałania groźnym chorobom.

Obecnie uważa się, że metoda opracowana przez Jennera dała początek nowoczesnym szczepieniom ochronnym. W 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała, że ospa prawdziwa została całkowicie zwalczona.

Pamiętajcie, że wasze pytanie też może pojawić się w naszym programie. Wyślijcie je na adres pixel@wp.tv. Na najbardziej interesujące z pewnością odpowiemy w kolejnym wydaniu Piksela.

Subskrybujcie naszą serię oraz klikajcie Lubię to! na naszym facebookowym fanpage. Rzecz jasna, by nas oglądać nie musicie przez cały czas tkwić przy komputerze. Mobilna wersja naszej strony m.wp.tv świetnie sprawdzi się na waszych smartfonach.

Dzięki mobilnej wersji naszej strony będziecie mogli przeglądać wszystkie nasze produkcje na ekranach waszych tabletów.

Skalowany obraz sam dopasuję się do waszego wyświetlacza a wszystkie dodatkowe funkcje, które posiada serwis, ułatwią przeglądanie zawartości.

Mobilna strona m.wp.tv doskonale sprawdza się również na smartfonach. To już wszystko na dzisiaj, fajnie, że byliście z nami. Do zobaczenia już niedługo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze