Trwa ładowanie...

Jak uniknąć miażdżycy?

Avatar placeholder
06.03.2019 13:19
Jak uniknąć miażdżycy?
Jak uniknąć miażdżycy?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę, warto mieć pod kontrolą poziom homocysteiny. Jej nadmiar wpływa niekorzystnie na stan naczyń krwionośnych, a w konsekwencji prowadzić może nawet do zawału czy udaru. Zbyt wysoki poziom homocysteiny może wynikać z niewłaściwego przyswajania kwasu foliowego, spowodowanego mutacją genu MTHFR.

1. Przyczyny miażdżycy – cholesterol?

Każdy słyszał o „złym cholesterolu”, nazywanym również cholesterolem LDL, odpowiedzialnym za transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek organizmu. Ich nadmiar w organizmie odkłada się w naczyniach krwionośnych, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe i blokując prawidłowy przepływ krwi.

Przez to cholesterol LDL przyczynia się do chorób układu krążenia i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego warto zwrócić uwagę na czynniki mogące zwiększyć ryzyko osadzenia się tej szkodliwej substancji w naszych żyłach. Jednym z nich jest nadmierne stężenie homocysteiny.

Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren

zobacz galerię

2. Homocysteina – cholesterol XXI wieku

Zobacz film: "Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa?"

Nadmiar homocysteiny uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, sprawiając że są one bardziej podatne na odkładanie się zbędnych substancji (m.in. cholesterolu LDL). Przyczynia się więc ona do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Skąd się jednak bierze w naszym organizmie? Powstaje jako produkt uboczny przetwarzania białek i powinna od razu zostać przekształcona w inne, nieszkodliwe substancje. Czasem jednak proces ten jest zaburzony i poziom homocysteiny jest zbyt wysoki.

3. Wysoki poziom homocysteiny a mutacja MTHFR

Mutacja ta podnosi poziom homocysteiny, ponieważ zakłóca przyswajanie kwasu foliowego. On z kolei stanowi niezbędny element procesu metylacji, podczas którego homocysteina jest przekształcana w nieszkodliwe dla organizmu substancje. Wszelkie zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego mogą więc mieć wpływ na wzrost poziomu homocysteiny we krwi. Stwarza to ryzyko rozwoju hiperhomocysteinemii, a tym samym powstawania zmian miażdżycowych.

4. Homocysteina pod kontrolą – jakie badania wykonać?

Zarówno homocysteina, jak i cholesterol LDL występują naturalnie w organizmie – warto jednak kontrolować ich poziom, by mieć pewność, że nie jest zbyt wysoki. Można to sprawdzić za pomocą zwykłego badania krwi. Jeśli jego wyniki będą niepokojące, dobrze skonsultować się z lekarzem. Być może doradzi on testy pod kątem mutacji genu MTHFR.

To ważne, ponieważ osoby, u których występują takie zmiany powinny przyjmować kwas foliowy w odpowiednio przetworzonej formie. Podobne badanie mogą też rozważyć osoby z już stwierdzoną miażdżycą – może pomóc ono wyjaśni przyczynę choroby i umożliwi lepsze ukierunkowanie leczenia.

5. Miażdżyca – jak jej przeciwdziałać?

W profilaktyce przeciw rozwojowi miażdżycy szczególnie ważna jest dieta bogata w nisko przetworzone produkty. Dobrze wyeliminować z niej szkodliwy cholesterol oraz zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiednich dawek kwasu foliowego (pomoże to w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny).

Można więc wzbogacić dietę o podroby i rośliny strączkowe naturalnie bogate w kwas foliowy. U osób z mutacją MTHFR zaleca się jednak dodatkową suplementację zmetylowaną jego wersją. Dodatkowo, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru homocysteiny należy zadbać o dostarczenia do organizmu witamin z grupy B – szczególnie B12 i B6.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze