Trwa ładowanie...

Jedno z najgroźniejszych powikłań cukrzycy. Zwróć uwagę na 3 objawy

Avatar placeholder
01.04.2024 09:48
Powikłania stopy cukrzycy, nigdy nie lekceważ
Powikłania stopy cukrzycy, nigdy nie lekceważ (Getty Images)

Każda osoba cierpiąca na cukrzycę z pewnością zetknęła się z ostrzeżeniem lekarza, aby zwracać szczególną uwagę na wszelkie skaleczenia i urazy stóp, które mogą goić się dłużej niż zwykle. Jednym z najgroźniejszych powikłań tej choroby jest tzw. stopa cukrzycowa.

spis treści

1. Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej dotyka od 6 do 10 proc. diabetyków. Leczenie tego powikłania jest skomplikowane i czasochłonne, a nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego eksperci podkreślają, że kluczowe jest zapobieganie, a przede wszystkim utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Przewlekła hiperglikemia może prowadzić do neuropatii obwodowej i rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Te czynniki, w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją i urazami, mogą doprowadzić nawet do amputacji stopy pacjenta.

Zobacz film: "Stopa cukrzycowa"

Jakie są rodzaje stopy cukrzycowej?

  • mieszana (około 50 proc. przypadków) - charakter mieszany, czyli neuropatyczno-niedokrwienny, jest najczęściej spotykany wśród diabetyków;
  • neuropatyczna (stanowi około 35 proc. przypadków) - charakteryzuje się zaburzonym odczuwaniem różnych bodźców w obrębie stopy. Diabetycy nie reagują na zmianę temperatur, nie odczuwają bólu i słabiej reagują na dotyk;
  • niedokrwienna (około 15 proc. przypadków) - zaburzony przepływ krwi powoduje niedokrwienie, a z czasem może prowadzić do obumierania niektórych tkanek. W stopach może rozwijać się osteoporoza czy proces martwiczy, a pacjent jest bardziej narażony na złamania, zwichnięcia i zniekształcenia stopy.

2. Uwaga na powikłania

Cukrzyca, która nie jest leczona, nie została zdiagnozowana lub została zbagatelizowana, stanowi poważne zagrożenie dla życia. Ta choroba metaboliczna prowadzi do uszkodzenia wielu organów wewnętrznych, takich jak nerki, oczy, naczynia krwionośne czy włókna nerwowe.

Uszkodzenie nerwów i zaburzenia krążenia mogą przyczynić się do powstania tzw. stopy cukrzycowej. Jest to częste powikłanie cukrzycy, które odpowiada za aż 70 proc. amputacji kończyn na całym świecie.

Z tego powodu lekarze zawsze ostrzegają diabetyków, aby dokładnie obserwowali stan swoich stóp. Zgodnie z informacjami National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, istnieją trzy sygnały alarmowe, które mogą świadczyć o uszkodzeniu nerwów:

  • zaczerwienienie,
  • ciepło,
  • obrzęk.

Jeżeli u pacjenta rozwinie się stopa cukrzycowa lub jej specyficzna forma, znana jako stopa Charcota, musi on codziennie kontrolować stan swoich stóp, zwracając szczególną uwagę na skaleczenia, pęcherze lub otarcia naskórka i wrastające paznokcie u stóp.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaburzenia krążenia i uszkodzenia nerwów sprawiają, że wszelkie zmiany skórne goją się trudniej i wolniej. To z kolei sprzyja powstawaniu infekcji, które mogą prowadzić do rozwoju martwicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze