Glikemia – wskazania, badanie, normy

Glikemia to inaczej mówiąc poziom glukozy we krwi. Oznaczenie tego parametru odgrywa bardzo istotną rolę w diagnostyce oraz kontrolowaniu cukrzycy. Glikemia powinna być również kontrolowana u kobiet w ciąży oraz u osób powyżej czterdziestego piątego roku życia.

Glukoza jest związkiem energetycznym odgrywającym kluczowe znaczenie w organizmie. Jest to cukier, który jest najlepiej absorbowany i trawiony przez ludzki organizm. Glikemia wykazana w badaniu krwi może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy może też być wynikiem spożytego przed badaniem posiłku. Dlatego bardzo ważne jest by pacjent do wykonania tego badania był odpowiednio przygotowany.

1. Glikemia – wskazania

Glikemia powinna być oznaczona u osób już chorujących na cukrzycę, w celu monitorowania efektów terapii. Badania przesiewowe na poziom cukru we krwi należy także wykonywać u wszystkich kobiet w ciąży pomiędzy dwudziestym czwartym a dwudziestym piątym tygodniem ciąży.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Osoba chora na cukrzycę bada poziom glikemii za pomocą glukometru.
Osoba chora na cukrzycę bada poziom glikemii za pomocą glukometru.

Glikemia powinna również być określona w przypadku zaobserwowania objawów cukrzycy takich jak:

Cukrzyca jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ przez bardzo długi okres rozwija się w sposób bezobjawowy, równocześnie uszkadzając organizm. Z tego powodu osoby powyżej czterdziestego piątego roku życia powinny wykonywać badania profilaktyczne, w tym pomiar glikemii, przynajmniej raz na trzy lata. Glikemia powinna być badana na czczo lub za pomocą specjalnego testu tolerancji glukozy. U pacjentów z tak zwanej grupy podwyższonego ryzyka badania przesiewowe należy wykonywać co najmniej raz na dwanaście miesięcy. Do grupy tej należy zaliczyć osoby:

2. Glikemia – badanie

Glikemia jest oznacza na podstawie badania krwi. Materiał do badania glikemii jest pobierany zazwyczaj z żył umiejscowionych w dole łokciowym do specjalnej probówki próżniowej.  Następnie oznaczone próbki wysyła się do laboratorium gdzie odbywa się ich analiza. Glikemia jest miarodajna tylko wtedy, gdy pacjent przystępuje do badania na czczo. Ostatni posiłek można spożyć osiemnaście godzin przed pobraniem krwi.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. Glikemia - normy

Wartości referencyjne w przypadku glikemii wynoszą:

  • Prawidłowa wartość powinna się wahać pomiędzy 60 mg/dl a 99 mg/dl.
  • O stanie przedcukrzycowym świadczy wynik wynoszący od 100 mg/dl do125 mg/dl.
  • Poziom powyżej do125 mg/dl może świadczyć o cukrzycy.

Niezależnie od wyniku w celu właściwego zinterpretowania wyników należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ wysoki poziom glukozy może efektem:

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1
Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 [9 zdjęć]

Szacuje się, że w Polsce jest prawie 4 mln chorych na cukrzycę, z czego na typ 1 cierpi około 200 tys....

zobacz galerię

Obniżona glikemia może być objawem między innymi:

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.