Kał - rotawirusy

Badanie kału w kierunku zakażeń rotawirusowych jest podstawową metodą w celu wykrycia rotawirusów, które są jedną z najczęstszych przyczyn biegunek zakaźnych wśród dzieci. Pomimo dużego rozpowszechnienia infekcji rotawirusowych i dość burzliwych objawów chorobowych, na ogół trwają one stosunkowo krótko i ustępują samoistnie, wymagając jedynie leczenia objawowego. Z tego względu diagnostyka rzadko jest konieczna i rzadko wykonywana. Jednak jeśli decydujemy się na badanie należy w tym celu pobrać niewielką próbkę kału. Pobranie kału jest proste i bezbolesne, nie należy także w żaden szczególny sposób się do niego przygotowywać. Można ją pobrać na wiele sposobów, na przykład poprzez rozciągnięcie nad toaletą plastikowej folii i przygniecenie jej deską. Stolec wpada do folii, skąd łatwo pobrać próbkę i umieścić ją w czystym pojemniku. Natomiast samo wykrywanie rotawirusów w laboratoriach jest już badaniem dużo bardziej skomplikowanym i wymaga zastosowania różnych metod immunologicznych.

Spis treści:
  1. 1. Objawy infekcji rotawirusowych
  2. 2. Sposób pobrania materiału i metody oznaczania rotawirusów w kale

1. Objawy infekcji rotawirusowych

Rotawirusy przenoszą się głównie drogą fekalno-oralną (choroba brudnych rąk, zakażenia wodne i żywnościowe, a także poprzez drogę oddechową). Epidemie obserwuje się przede wszystkim u dzieci od 6. miesiąca do 3. roku życia głównie w miesiącach zimowych. Często zdarza się, że infekcje rotawirusowe nie dają żadnych objawów klinicznych.
Do objawów sugerujących wystąpienie zakażenia rotawirusowego należą:

  •  wodnisto - śluzowa biegunka u dziecka;
  •  wymioty;
  •  bóle brzucha;
  •  gorączka.

W ciężkich postaciach objawy te mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzeń metabolicznych. Rotawirusy zakażają komórki nabłonka jelita cienkiego (enterocyty), co prowadzi do ich uszkodzenia, a w efekcie zaburzeń trawienia, wchłaniania i wystąpienia obfitej biegunki. Czasem może także dochodzić do zaburzeń funkcji wątroby. Zakażenie u osób dorosłych oraz starszych dzieci zwykle przebiega dość łagodnie, a nawet bezobjawowo. Jednak u małych dzieci i osób z upośledzoną odpornością przebieg infekcji może być ciężki.

2. Sposób pobrania materiału i metody oznaczania rotawirusów w kale

Jeśli badaniu kału mają być poddane dzieci, które korzystają jeszcze z pieluch, należy wyłożyć pieluchę plastikową folią, aby zapobiec wymieszaniu się moczu i stolca. Próbka powinna być pobrana w ostrej fazie infekcji, gdy pojawia się biegunka. Próbka zostaje następnie przekazana do laboratorium.

W celu wykrycia rotawirusa można badać kał w mikroskopie elektronowym i w ten sposób poszukiwać wirionów, jednak obecnie stosuje się raczej metody immunologiczne, takie jak testy lateksowo-aglutynacyjne lub testy immunoenzymatyczne (EIA), które służą wykrywaniu antygenu rotawirusa w kale. Ponadto rotawirusy ludzkie wykrywa się poprzez wykazanie materiału genetycznego wirusa w próbce kału z zastosowaniem reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Do diagnostyki jest także wykorzystywane oznaczanie obecności swoistych przeciwciał w klasie IgA, IgM, IgG w surowicy krwi.

Oczywiście w prawidłowych warunkach nie stwierdza się obecności rotawirusów bez względu na to, którą metodę oznaczania zastosowaliśmy. Natomiast wykazanie ich obecności świadczy o trwającej infekcji rotawirusowej. Warto pamiętać o tym, że rotawirusy są łatwo przenoszone z człowieka na człowieka, dlatego bardzo istotne jest zachowanie zasad higieny w kontaktach z chorymi osobami. Po każdym kontakcie z osobą, która jest zainfekowana rotawirusami, należy umyć dokładnie ręce i zdezynfekować każdą powierzchnię, która miała kontakt ze stolcem zakażonej osoby. W miarę możliwości należy jednak unikać kontaktu z osobami z biegunką rotawirusową, co jest najlepszą metodą na uniknięcie zachorowania.

Bibliografia

  • Jankowski A. Kompendium pediatrii praktycznej, Cornetis, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61415-06-0
  • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Proszę o interpretację wyników córki

Witam, mam pytanie dotyczące badań mojej czteroletniej córki, gdyż dzisiaj odebrałam wyniki, a na wizytę jestem umówiona dopiero w przyszłym tygodniu. Najpierw jednak pokrótce opiszę na czym polega problem. Choroby zaczęły się od posłania córki do przedszkola....

Artykuły Kał - rotawirusy

Szczepienia obowiązkowe i zalecane Szczepienie na rotawirusy

Szczepionkę na rotawirusy można podawać dziecku od szóstego tygodnia życia, a cały schemat szczepienia przeciw rotawirusom należy zakończyć przed ukończeniem przez dziecko 24. lub 26. tygodnia życia.

Kał na pasożyty
Normy laboratoryjne Kał na pasożyty

Badanie kału jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób pasożytniczych ze względu na dużą liczbę pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym człowieka. Poza poszukiwaniem pasożytów w kale ocenia się także...