Trwa ładowanie...

Jest śmiertelny dla kleszczy. Zapach, którego nie znoszą

Avatar placeholder
07.05.2024 17:20
Kleszcze unikają tych owadów jak ognia. Rozsiądź się w ich pobliżu
Kleszcze unikają tych owadów jak ognia. Rozsiądź się w ich pobliżu (Getty Images)

Latem kleszcze stają się dużą niedogodnością przy wszelkich aktywnościach na świeżym powietrzu. Są one obecne niemalże wszędzie i nawet krótka wyprawa do parku może zakończyć się spotkaniem z tymi pasożytami. Jak można się przed nimi ochronić? Odpowiedź tkwi w mrówkach.

spis treści

1. Owady, które odstraszają kleszcze

Kleszcze, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, są uciążliwym problemem. Pomimo różnych zabezpieczeń w postaci spray'ów odstraszających czy innych środków, można się z nimi zetknąć praktycznie wszędzie, gdzie tylko występują zazielenione obszary, nawet w mieście. Pasożyty te niosą ze sobą spore zagrożenie. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu są jedynie przykładami chorób, które mogą nam grozić po ugryzieniu przez kleszcza.

Istnieje jednak wiele metod, które wspomagają walkę z tymi pajęczakami, a największą uwagę warto zwrócić na kwas mrówkowy.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Okazuje się, iż mrówki stanowią naturalną przeciwwagę dla kleszczy. Mrówki uważają te pasożyty za smaczny posiłek, skutkiem czego starają się ich unikać, a zapach kwasu mrówkowego działa na nie wyjątkowo odpychająco.

Co więcej, mrówki potrafią znaleźć i upolować kleszcze znajdujące się nawet w odległości do 20 metrów od ich mrowiska. Planując piknik lub odpoczynek podczas spaceru, najlepiej więc wybrać miejsce w pobliżu mrowiska.

Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale także parkach, ogródkach i działkach
Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale także parkach, ogródkach i działkach (Pexels)

2. Roztwór odstraszający kleszcze

Mrówki produkują kwas mrówkowy, który w dużej koncentracji jest śmiertelny dla kleszczy. Nawet w małej dawce efektywnie odstrasza te pajęczaki i zmusza je do poszukiwania nowego miejsca zamieszkania. Świetnie nadaje się więc do ochrony podczas wyjść na zewnątrz. Kwas mrówkowy można nabyć w aptece. Należy go wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 i gotowe. Najłatwiej jest przelać mieszaninę do butelki z atomizerem, aby ułatwić korzystanie.

Warto jednak zachować ostrożność. Kwas mrówkowy może wywołać reakcję alergiczną z uwagi na obecne w nim alergeny. Należy spryskiwać nim tylko odzież i ewentualnie otoczenie koca czy leżaka, aby uniknąć podrażnień skóry.

Planując spacer na łonie natury ważne jest też noszenie odpowiedniego ubioru. Poleca się długie spodnie oraz bluzkę z długimi rękawami. Lepiej jest wybierać jasne kolory, które ułatwią wyłapywanie kleszczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze