Trwa ładowanie...

Lekarz mówi, na co nigdy nie wyda pieniędzy. "Nie mają przekonujących badań"

 Katarzyna Prus
27.04.2023 10:44
Zażywanie suplementów może być niebezpieczne
Zażywanie suplementów może być niebezpieczne (Getty Images, TikTok)

- Trzy rzeczy, na które nie wydałbym ani złotówki jako pacjent - podkreśla popularny w sieci lekarz rodzinny. Przestrzega, że kilka powszechnie stosowanych przez Polaków preparatów to zwykłe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Co znalazło się na jego "czarnej liście"?

spis treści

1. "Nie wydałbym ani złotówki jako pacjent"

Lekarz rodzinny, który prowadzi popularne na TikToku konto @socialdoctor przestrzega przed wydawaniem fortuny na niesprawdzone suplementy diety. Podkreśla, że jako pacjent nie wydałby na nie ani złotówki.

Z czego konkretnie radzi zrezygnować?

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Preparaty na wątrobę, preparaty wielowitaminowe, preparaty czosnku i żeń-szenia - wylicza lekarz.

@_socialdoctor

♬ dźwięk oryginalny - socialdoctor

W przypadku preparatów na wątrobę, ekspert zaznacza, że nie ma przekonujących badań, które potwierdzałyby ich skuteczność.

- Jedno z nich (badań - przy. red.) jako dowód skuteczności przedstawia doświadczenie sprzed kilkudziesięciu lat na pojonych alkoholem pawianach - zaznacza lekarz.

Z kolei preparaty wielowitaminowe nie działają na każdego. O ile mogą się sprawdzić u sportowców czy osób niedożywionych, to dla osób zdrowych osobom na prawidłowej diecie - nie są koniecznością.

Lekarz odradza także preparaty czosnku i żeń-szenia. Ostrzega, że w pewnych przypadkach mogą być groźne. - Zmieniają metabolizm innych leków, przez co mogą być nawet niebezpieczne - podkreśla.

Lekarz odradza popularne suplementy
Lekarz odradza popularne suplementy (Getty Images)

2. Polacy uwielbiają suplementy

Tymczasem Polacy sięgają po suplementy garściami.

- Kiedy oglądamy reklamy, wydaje nam się, że my tego wszystkiego strasznie potrzebujemy. Obkładamy się suplementami, które mają nas podtrzymywać przy życiu, ale z punktu widzenia medycznego mamy kilka określonych wskazań i momentów w życiu, gdy wymagamy konkretnych suplementów, żelaza czy witaminy D - mówi dr Tomasz Karauda, lekarz z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi.

- Nie jest tak, jak nam przedstawia świat reklam, że bez tych suplementów my się rozsypiemy - tłumaczy lekarz i dodaje, że jesteśmy w czołówce Europy pod względem ilości przyjmowanych suplementów.

Blisko 56 proc. ankietowanych deklaruje, że używa suplementów diety, z czego 29 proc. sięga po nie codziennie. Tak wynika z Testu Zdrowia "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii" przeprowadzonego przez WP abcZdrowie. W grupie między 30. a 44. rokiem życia suplementy stosuje ponad 32 proc. ankietowanych. To odzwierciedla skalę zjawiska.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze