Trwa ładowanie...

Modafinil – charakterystyka, „doping” dla mózgu, zastosowanie pozalecznicze, skutki uboczne

Avatar placeholder
04.10.2021 15:31
Modafinil – charakterystyka, „doping” dla mózgu, zastosowanie pozalecznicze, skutki uboczne
Modafinil – charakterystyka, „doping” dla mózgu, zastosowanie pozalecznicze, skutki uboczne (adobestock)

Modafinil jest substancją stosowaną w leczeniu narkolepsj. Substancja jest stosowana także w zmniejszaniu senności wywołaną pracą zmianową czy bezdechem sennym. Modafinil jest substancją pobudzającą. Jakie właściwości ma Modafinil? Czy stosowanie tej substancji może być niebezpieczne?

spis treści

1. Charaketyrystyka substancji modafinil

Modafinil jest neurostymulantem. W Stanach Zjednoczonych jest znany pod nazwą Provigil. Jego zadaniem jest pobudzenie mózgu. Modafinil był stosowany w leczeniu narkolepsji, ADHD czy depresji. Pomimo skuteczności Modafinil nie został zarejestrowany jako lek na ADHD. Modafinil jest substancją uważaną za idealny „doping” dla mózgu.

Modafinil nie ma działania narkotycznego. Nawet jego budowanie nie przypomina narkotycznych stymulantów jakimi są amfetamina, kokaina czy metylofenidat. Jednak nie można całkowicie wykluczyć, że Modafinil będzie miał działanie uzależniające. Czas skuteczności Modafinilu to 15 godzin. Stosuje się go zazwyczaj rano, zaraz po przebudzeniu.

Zobacz film: "Rozpoznanie ADHD"
Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, nadpobudliwość psychoruchowa, czy zespół nadpobudliwości

zobacz galerię

2. „Doping” dla mózgu

Jak działa Modafinil? Modafinil jest inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny. Oznacza to, że zwiększa stężenie tych dwóch neuroprzekaźników pomiędzy synapsami. Dopamina jest odpowiedzialna za zmniejszenie objawów senności. Jest ona odpowiedzialna za zdolności skupienia na konkretnym zadaniu i dzięki niej organizm może przez długi czas skupić się na wysiłku intelektualnym. Podobno po zażyciu Modafinilu można nie spać aż przez 64 godziny.

Podczas badań nad Modafinilem zauważono, że substancja wpływa na poprawienie zdolności decyzyjnych. Badani, którym podany został Modafinil lepiej planowali, przetwarzali informacje oraz lepiej skupiali nie na powierzonym zadaniu. Modafinil nie wpływał na kreatywność badanych. Osoby, które zażywały Modafinil podczas badań klinicznych miały płynniejszą mowę, lepiej artykułowały swoje myśli oraz popełniały mniej błędów.

3. Zastosowanie pozalecznicze modafinilu

Modafinil w celach pozaleczniczych zaczęto stosować w wojsku. Ponieważ jest bezpiecznym zamiennikiem amfetaminy stosowano go by zwiększyć aktywność żołnierzy. Podczas II wojnie światowej dzięki Modafinilowi żołnierze mogli przeprowadzać długie nocne naloty bombowe. Modafinil jest także stosowany w Legii Cudzoziemskiej w celu zwiększenia wydajności podczas przygotowania tajnych operacji. Modafinil jest także podawany astronautom podczas wypraw kosmicznych.

Po środki typu Modafinil sięga coraz więcej osób. Ponieważ żyjemy w świecie nieustannej konkurencji, aby zwiększać swoje wyniki, pracownicy - szczególnie pracujący w korporacjach - i studenci sięgają po różnego rodzaju wspomagacze.

Zobacz też:

4. Działania niepożądane i skutki uboczne

Skutkiem ubocznym Modafinilu jest ból głowy. Do działań niepożądanych można także zaliczyć bezsenność, nudności, podenerwowanie, złość, oraz nadciśnienie tętnicze. Pacjenci u których stosowano Modafinil w leczeniu ADHD cierpieli na toksyczność dermatologiczną, wysypkę, suchość w ustach oraz niestrawność.

Modafinil można przedawkować. Średnia zalecana dawka to 100-200 mg na dobę. Jednak coraz większa liczba pacjentów uskarża się na negatywne skutki działania Modafinilu. Poza wymienionymi skutkami ubocznymi pacjenci skarżyli się także na stany psychotyczne. Nie udokumentowano żadnego przypadku śmierci spowodowanej Modafinilem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze