Trwa ładowanie...

Na jego języku pojawił się czarny, włochaty nalot, który uprzykrzył mu życie. Lekarze szybko postawili diagnozę

Avatar placeholder
15.03.2022 17:35
Na jego języku pojawił się czarny, włochaty nalot, który potrafi uprzykrzyć życie. Lepiej dbać o jamę ustną
Na jego języku pojawił się czarny, włochaty nalot, który potrafi uprzykrzyć życie. Lepiej dbać o jamę ustną (JAMA Network ® / © 2022 American Medical Association)

50-letni mężczyzna z Indii doznał udaru mózgu, przez co miał sparaliżowaną lewą stronę ciała. U chorego pojawiła się też nietypowa dolegliwość określana jako czarny włochaty język. Czy zagrażała ona jego życiu?

spis treści

1. Po udarze pojawił się ten nietypowy objaw

Udar mózgu jest to stan, podczas którego dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi. Jego następstwem mogą być różne ubytki neurologiczne, m.in. niedowład, zaburzenia poznawcze i problemy z utrzymaniem równowagi.

50-letni mieszkaniec Indii przeszedł udar, który spowodował paraliż całej lewej strony. Lekarz zalecił mu stosowanie specjalnej diety składającej się wyłącznie z produktów w formie soków i przecierów.

Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

Mężczyzna przestrzegał zasad nowego jadłospisu, ale po dwóch miesiącach jego bliscy zauważyli, że coś jest nie tak. Na jego języku pojawił się dziwny czarny nalot przypominający krótkie czarne włosy.

2. Dermatolog postawił diagnozę

Z tym objawem 50-latek od razu udał się do dermatologa. Podczas wizyty lekarz wykonał mu wymaz w celu określenia, czy nastąpił wzrost liczby grzybów i bakterii w jamie ustnej.

Na podstawie wyników specjalista stwierdził, że to jest czarny, włochaty język wyodrębniony w terminologii medycznej jako lingua villosa nigra. Przypisał mu odpowiednie preperaty lecznicze do jamy ustnej i przebarwienia ustąpiły po 20 dniach.

Zobacz także: Myślał, że ma padaczkę, diagnoza okazała się o wiele gorsza. "Trudno się z tym pogodzić"

3. Czarny, włochaty język to powód niepokoju?

Czarny, włochaty język (ang. black hairy tongue, BHT) dotyka około 13 proc. populacji, w szczególności mężczyzn i osób starszych. Jest to przejściowa i nieszkodliwa dolegliwość spowodowana nadmiernym rozwojem bakterii w jamie ustnej. Skupiają się one na milimetrowych brodawkach nitkowatych, które pokrywają powierzchnię języka.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz dieta z miękkimi pokarmami może zwiększyć ryzyko wystąpienia BHT. Do innych przyczyn zalicza się także radioterapię, nadmierne spożycie kawy, herbaty oraz palenie tytoniu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że język pokryty jest czarnymi włoskami, a tak wcale nie jest. W przypadku, gdy przebieg procesu naturalnego złuszczania się wierzchniej warstwy komórek jest nieprawidłowy, brodawki wtedy wydłużają się nawet do 18 milimetrów, przez co mogą przypominać skupisko włosków. Co ciekawe, nalot może występować nie tylko w kolorze czarnym, ale także białym, zielonym czy żółtym

4. Jak objawia się czarny, włochaty język?

Pierwszym objawem tej dolegliwości jest czarny nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust. Niektórzy pacjenci zaobserwowali też u siebie uporczywe swędzenie i pieczenie.

Z reguły lekarz na podstawie wyglądu języka jest w stanie postawić diagnozę. W przypadku wątpliwości może zlecić wykonanie szeregu szczegółowych badań laboratoryjnych.

Aby uniknąć tej dolegliwości, warto dbać zarówno o codzienną higienę jamy ustnej i zębów, jak i regularne przeglądy stanu uzębienie u stomatologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze