Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli nowy mechanizm zapamiętywania

Avatar placeholder
16.01.2017 12:57
Naukowcy odkryli nowy mechanizm zapamiętywania
Naukowcy odkryli nowy mechanizm zapamiętywania

W jaki sposób możemy tworzyć wspomnienia? Naukowcy zawsze wierzyli, że hipokamp jest główną częścią mózgu, odpowiedzialną za zachowywanie wspomnień, ale nowe badanie pokazuje, że kluczową rolę odgrywa inny obszar.

Ludzki mózg ma fascynującą zdolność do przechowywania wspomnień tak, jak my przechowujemy książki na półce. Przez większość czasu nie myślimy o nich, ale gdy chcemy uzyskać dostęp do jednej, wszystko co musisz zrobić, to ją zdjąć z półki.

Podobnie, nasze mózgi prowadzą ewidencą miejsc, wydarzeń i doświadczeń w banku pamięci, dostępnym gdy chcemy - czasami wiele lat po tym, jak zdarzenie miało miejsce.

Ale jak to jest rzeczywiście możliwe? Naukowcy sądzili, że hipokamp odgrywa kluczową rolę w reaktywacji wspomnień przestrzennych i epizodycznych, podczas gdy inne obszary mózgu odgrywały tylko podrzędną rolę. Jednak nowe badania przeprowadzone przez Instytutu Nauki i Technologii (IST) w Austrii sugerują, że może być inna część mózgu, która odgrywa kluczową rolę w przywoływaniu wspomnień.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “Science” Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki.

Pamięć jet jeszcze bardziej skomplikowana, niż wcześniej sądzono
Pamięć jet jeszcze bardziej skomplikowana, niż wcześniej sądzono (Shutterstock)

1. W jaki sposób możemy tworzć wspomnienia?

Gdy doświadczamy czegoś, nasze mózgi tworzą pamięć epizodyczą. Jest ona unikalna dla każdej osoby, a lokalizacja, gdzie byliśmy w chwili zdarzenia, odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu.

W hipokampie jest umieszczony również region zwany częścią przyśrodkową kory śródwęchowej (MEC), który zawiera tak zwane komórki siatki. Neurony te działają również do konkretnych miejsc w otaczającej przestrzeni fizycznej, ale te miejsca są ułożone w trójkątny wzór siatki.

Najprawdopodobniej konsolidujemy nasze wspomnienia w czasie snu i kiedy robimy przerwy. Pomimo faktu, że MEC to również komórki, które pomagają w przestrzennej lokalizacji, rola tej części mózgu w tworzeniu pamięci do tej pory była pomniejszana.

Badacze ci uważali, że w konsolidacji pamięci hipokamp rozpoczyna nowe zapamiętywanie, a MEC tylko pozwala na przekazywanie wspomnień do pozostałej części mózgu.

2. Kora śródwęchowa działa niezależnie od hipokampa

W ramach ostatnich badań naukowcy kierowani przez prof Jozsefa Csicsvari, zbadali aktywność mózgu, zarówno w hipokampie, jak i w powierzchownych warstwach MEC (SMEC).

Naukowcy odkryli, że oprócz hipokampu, SMEC również przechowuje wspomnienia, które zagnieżdżają się tam w czasie snu. Nieoczekiwanie, zaobserwowano takie same sekwencje neuronów, występujące niezależnie w hipokampie i w SMEC.

Zobacz także

Jak wyjaśnia prof. Csicsvari, wyniki te zmieniają nasze rozumienie powstawania pamięci:

"Do tej pory, kora śródwęchowa była uznawana za podrzędną wobec hipokampu, zarówno w tworzeniu pamięci, jak i przypominaniu. Ale możemy pokazać, że w przyśrodkowej części kory śródwęchowej można odtworzyć wzór neuronów, związany ze wspomnieniami. To może być nowym systemem tworzenia pamięci, który działa w korze śródwęchowej, równolegle do hipokampa".

"Sam hipokamp nie dominuje w tym jak powstają wspomnienia i przypomnienia. Mimo tego, że są ze sobą powiązane, oba regiony mogą korzystać z różnych szlaków i odgrywać różne role w pamięci" - dodaje Józef O'Neill, główny autor badania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze