Trwa ładowanie...

Wspólne doświadczenia kształtują nasze indywidualne wspomnienia

Mamy skłonność do myślenia o naszej pamięci jako o czymś wyjątkowym, ale Uniwersytet Princeton przeprowadził badania, które pokazują, że wspomnienia są często bardziej wspólne niż charakterystyczne tylko dla nas.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Neuroscience". W badaniu wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Johna Hopkinsa i Uniwersytetu Toronto.

Każdy człowiek postrzega świat w indywidualny sposób i opisuje przeszłość przez pryzmat własnych historii. Jednak ludzkie mózgi mają wiele wspólnego ze sobą pod względem anatomii i organizacji funkcjonalnej, a także zdolności do dzielenia się wspomnieniami, która ma zasadnicze znaczenie dla naszej zdolności do interakcji z innymi i tworzenia grupy społecznej.

Proces, w którym wspólne doświadczenia przyczynią się do pamięci zbiorowej danej społeczności, były intensywnie badane, ale stosunkowo niewiele wiadomo o tym, jak wspólne doświadczenia kształtują pamięć w mózgach ludzi, którzy spontanicznie sobie coś przypominają.

Nowe badanie wykazało, że nasze wspomnienia są kształtowane przez wspólne doświadczenia
Nowe badanie wykazało, że nasze wspomnienia są kształtowane przez wspólne doświadczenia (Shutterstock)

W nowym badaniu naukowcy pokazują, że gdy ludzie oglądają film, można zidentyfikować specyficzne wzorce aktywności mózgu dla każdej sceny w filmie.

Co więcej, każda scena filmu ma podobny wzór w mózgu ludzi, którzy oglądają film i podobny wzór u ludzi, gdy opowiadają o filmie z pamięci własnymi słowami. To wykracza poza stwierdzenie, że część mózgu jest "aktywna" podczas jakiejś filmowej sceny. Naukowcy pokazują, że istnieje odrębny wzór w mózgu, jak odcisk palca, dla każdej sceny filmu.

"Zazwyczaj eksperymenty z pamięcią wykorzystują ograniczony materiał jak pojedyncze słowa lub statyczne obrazy, dlatego też jesteśmy podekscytowani, aby pokazać, że można to wszystko zrobić w czasie o wiele bardziej realistycznych wrażeń - oglądając godzinny film i rozmawiając swobodnie o tym przez kilka minut" - mówi współautor Janice Chen, doktor habilitowany badań w Instytucie Badań nad Mózgiem Princeton.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy odkryli te wspólne wzorce aktywności w trakcie wspomnień w regionach wyższego szczebla mózgu, które wydają się odbierać i łączyć informacje z niższych poziomów. W tych regionach informacja wydaje się bardziej abstrakcyjna.

Na przykład, oglądając scenę, w której Sherlock i Watson spotykają się po raz pierwszy w serialu BBC "Sherlock" lub rozmawiając o tym z pamięci, naukowcy odkryli, podobny wzór aktywności mózgu, który jest unikalny dla tego wydarzenia.

"Funkcja tych regionów wysokiego szczebla była kontrowersyjna przez długi czas, są bardzo aktywne, gdy ludzie odpoczywają, marzą, przypominając swoją przeszłość, wyobrażając przyszłość, w trakcie koncentrowania myśli, oceny sytuacji społecznej i w wielu innych typach zadań, które zaproponowali psychologowie" - mówi Chen.

"Pogląd, że zawierają one specjalne kody aktywności dla poszczególnych scen / sytuacji może być w stanie połączyć wiele innych propozycji" - dodaje.

Kiedy ludzie mają wspólne doświadczenie, mają też wspólne wspomnienia, pamięć jest zmodyfikowaną wersją oryginalnego doświadczenia i zmienia się w taki sam sposób u różnych osób.

"Uważamy, że nasze wspomnienia są unikalne, ale mamy ze sobą wiele wspólnego, jeśli chodzi o sposób, w jaki widzimy świat i zapamiętujemy, nawet na poziomie tych wzorców aktywności mózgu, które mierzymy w milimetrach" - mówi Chen.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.