Trwa ładowanie...

Brak snu blokuje wspomnienia!

Brak snu wpływa negatywnie na organizm. Nocne budzenie się sprawia, że jesteśmy senni i zmęczeni. Wykazano także, że problemy ze snem mogą mieć związek z rozwojem otyłości. Ostatnie badania naukowe wskazują na dodatkowe konsekwencje braku snu. Otóż udowodniono, że nocne przewracanie się na łóżku, jak również lunatykowanie, może blokować tworzenie się nowych wspomnień, co może mieć negatywny wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania.

Zobacz film: "Bezsenność"

spis treści

1. Problemy ze snem a pamięć

Problem ze snem
Problem ze snem

Problemy ze snem mogą być przyczyną kłopotów z pamięcią i poważnych zaburzeń zdrowotnych. Osoby cierpiące...

zobacz galerię

Inspiracją do badań stała się obserwacja, iż większość kobiet nie pamięta detali dotyczących pierwszego roku życia dziecka. Wspomnienia z tamtego okresu powiązane są najczęściej ze zdjęciami dzieci z tego okresu. Naukowcy podejrzewali, że taka zależność może być skutkiem braku snu, związanego z koniecznością ciągłego doglądania noworodków. Świeżo upieczone mamy muszą przecież wstawać w nocy, by nakarmić i przewinąć maluchy. Jest im bardzo ciężko utrzymać równowagę między życiem za dnia a nocnym odpoczynkiem.

Podczas badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Stanford, wprowadzono światłoczułe proteiny do komórek mózgowych myszy. Potem rozbudzano gryzonie, kierując impulsy niebieskiego światła na wcześniej zmodyfikowane komórki. Mimo iż myszy nie obudziły się całkowicie, monitorowanie fal mózgowych wskazało na krótkotrwałe rozbudzenie się gryzoni. W wyniku badań zaobserwowano, iż myszy, które spały nieprzerwanie, potrafiły rozpoznać nowe przedmioty umieszczone w klatkach. Gdy tylko się budziły, podążały w ich kierunku, nie zwracając uwagi na przedmioty, z którymi były już zaznajomione. Gryzonie budzone co minutę zwracały natomiast taką samą uwagę na stare, jak i nowe gadżety, co sugerowało, że nie pamiętały wcześniejszego kontaktu z żadnymi przedmiotami. Naukowcy wyjaśniają, że częste budzenie się uniemożliwia przekształcenie krótkoterminowych wspomnień w długoterminowe.

2. Implikacje związane z wynikiem badań

Naukowcy uważają, że podczas snu ma miejsce pewien proces, który przerwany nie doprowadza do utrwalenia wspomnień. Mechanizm jego działania nie jest jednak znany. Możliwe, że zbyt wczesne zakończenie snu zakłóca utrwalenie w pamięci wszelkich czynności wykonywanych za dnia. Z drugiej strony, przerwanie snu może wpływać na produkcję protein, a także regenerację komórek mózgowych. Oba te procesy zachodzą właśnie podczas snu. Naukowcy podkreślają, że nawet najmniejsza ingerencja w intensywność snu jest kluczowa dla tworzenia się wspomnień.

Chociaż nie jest pewne, czy wyniki badań odnoszą się do ludzi, wcześniejsze testy udowodniły, że nawet jedna nieprzespana noc może wpłynąć na jakość prowadzenia samochodu tak samo, jak jazda pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, wyniki badań mogą być pomocne w wyjaśnieniu problemów z pamięcią u osób z Alzheimerem, bezdechem sennym oraz innymi problemami związanymi z wiekiem podeszłym.

Następny artykuł: Powikłania bezsenności

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.