Trwa ładowanie...

Ocal swoje wspomnienia!

Co może być gorszego dla człowieka od groźby utraty życia? Chyba tylko postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenia pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie wygląda – budząca zrozumiały strach – choroba Alzheimera. Nie ma na nią jak dotąd lekarstwa, jednak – jak stwierdzili badacze z Kalifornii – można jej uniknąć, prowadząc odpowiedni tryb życia. Choć już rozpoczętego procesu degeneracji ośrodkowego układu nerwowego nie potrafimy powstrzymać, to jednak zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań – liczbę zachorowań teoretycznie da się zmniejszyć nawet o połowę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Zreorganizuj życie codzienne

Starszy mężczyzna
Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji,

zobacz galerię

Naukowcy z San Francisco, na podstawie analizy trybu życia i wyników badań wielu tysięcy osób z całego świata, doszli do wniosku, że ograniczenie szkodliwych nawyków bardzo zmniejsza ryzyko zachorowań. Prowadząca badania dr Deborah Barnes, na międzynarodowej konferencji w Paryżu wyjaśniła, że zwłaszcza zwiększenie aktywności fizycznej i pozbycie się nałogu tytoniowego, a także zapobieganie depresji– są istotne w profilaktyce choroby Alzheimera.

Z analizy wynika, że za aż 51% przypadków na świecie i 54% zachorowań w USA odpowiada zaledwie kilka czynników, na które wszyscy mamy wpływ. Są to, w kolejności od najistotniejszego:

 • niski poziom wykształcenia – zwiększa ryzyko o 19%,
 • palenie tytoniu – 14%,
 • brak aktywności fizycznej – 13%,
 • depresja – 10%,
 • nadciśnienie tętnicze – 5%,
 • cukrzyca – 2,4%,
 • otyłość w średnim wieku – 2%.

Jeśli więc chcemy chronić nasz układ nerwowy, powinniśmy skupić się przede wszystkim na prowadzeniu zdrowszego trybu życia. Pojawiające się z wiekiem choroby przewlekłe również możemy w dużym stopniu kontrolować, dzięki czemu nie będą one mieć tak bardzo negatywnego wpływu na naszą kondycję – unikniemy typowych powikłań, które są wymieniane jako czynniki ryzyka choroby Alzheimera.

2. Ogranicz szkodliwe nawyki

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w „The Lancet Neurology”, nawet stosunkowo niewielka poprawa trybu życia ma duży wpływ na to, czy wystąpi u nas choroba Alzheimera. Już 25% redukcja siedmiu wspólnych czynników ryzyka – zwłaszcza niskiego wykształcenia, otyłości i palenia – może zapobiec nawet 3 milionom przypadków choroby na całym świecie i pół milionom zachorowań w samych Stanach Zjednoczonych.

Za klucz do utrzymania dobrej kondycji intelektualnej uważane jest prawidłowe krążenie, zwłaszcza w naczyniach mózgowych. Na nie zaś mają wpływ zarówno utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i profilaktyka chorób serca, jak i kontrolowanie wagi oraz aktywność fizyczna.

3. Naucz się panować nad emocjami

Naukowcy prowadzący badania wskazali, że na chorobę Alzheimera zdecydowanie rzadziej zapadają osoby, które potrafią radzić sobie ze stresem i emocjami. Zdolność do utrzymania stosunkowo niskiego poziomu stresu, lęku, depresji i traumy, nawet w obliczu stresujących sytuacji, jest ściśle powiązana z długim zachowaniem sprawności intelektualnej.

Badacze wskazali jednak, że wymienione czynniki nie są prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną pojawienia się objawów degeneracji układu nerwowego. Są natomiast tak silnie skorelowane z ich wystąpieniem, że błędem byłoby ignorowanie tej zależności. Jak na razie bowiem unikanie czynników ryzyka jest naszą główną bronią, jeśli chodzi o zapobieganie wystąpieniu choroby Alzheimera.

Ewelina Czarczyńska

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza