Trwa ładowanie...

Alergolog - pylenie roślin, badania diagnostyczne, leczenie farmakologiczne, jad owadów, metody leczenia

Avatar placeholder
30.03.2021 17:12
Alergolog - pylenie roślin, badania diagnostyczne, leczenie farmakologiczne, jad owadów, metody leczenia
Alergolog - pylenie roślin, badania diagnostyczne, leczenie farmakologiczne, jad owadów, metody leczenia (123RF)

Alergii nie powinniśmy bagatelizować. Jej zaniedbanie może skutecznie uprzykrzyć życie. Należy udać się do alergologa, który poradzi nam jak radzić sobie z objawami alergii. Alergolog może zalecić wykonanie testów alergicznych, które wykażą jakich alergenów powinniśmy unikać. Jeżeli obserwujemy u siebie katar, zatkanie nosa, zmęczenie, trudności w zasypianiu, może to sugerować chorobę alergiczną, ale dla postawienia diagnozy ważne są powtarzalność objawów oraz związek z konkretnym alergenem czy wieloma alergenami.

spis treści

1. Pylenie roślin

O co zapytać alergologa? Np. o kalnedarz pylenia roślin. Wiedza o tym kiedy pylą trawy, drzewa czy chwasty może pomóc nam złagodzić objawy. Ważna jest znajomość kalendarza pylenia roślin, który dostępny jest m.in. na stronie internetowej www.alergen.info, a także innych, te informacje podawane są na bieżąco na określony dzień w prognozach pogody. Alergolog może posiadać ulotki z informacją o pyleniu.

Ważnym pytaniem, które powinniśmy zadać alergologowi jest to w jaki sposób zidentyfikować czynnik wywołujący alergię?

2. Badania diagnostyczne alergii

Zobacz film: "Jak leczyć alergię?"

Oprócz obserwacji kalendarza pylenia roślin można wykonać badania potwierdzające obecność konkretnych białek w naszej krwi, odpowiedzialnych za wywoływanie reakcji alergicznej na określony czynnik. Alergolog powinien poinformować nas, jakie badanie będziemy mieć wykonane.

Dostępne testy alergiczne z krwi określają obecność swoistych białek skierowanych przeciwko rozmaitym alergenom. Mogą to być alergeny wziewne, inaczej inhalacyjne, alergeny pokarmowe oraz wiele innych, jak przeciwko lateksowi, penicylinie, jadowi osy czy tasiemcowi. Oprócz badań z krwi dostępne są do wykonania badania skóry.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [12 zdjęć]

Z pewnością większość z nas jest świadoma powszechnie występujących alergii na pyłki, zarodniki pleśni

zobacz galerię

Najczęściej wykonuje się tzw. testy skórne, nakładając na nakłutą skórę roztwór alergenu i obserwując brak lub obecność odczynu skórnego. Oprócz tego możliwe są do wykonania testy płatkowe w trakcie diagnostyki alergicznego zapalenia skóry.

Aby badania były wiarygodne, należy przed ich wykonaniem odstawić przyjmowane leki przeciwalergiczne oraz niektóre pozostałe. Dowiedzmy się więc, na jaki czas należy przerwać stosowanie naszych leków.

3. Leczenie farmakologiczne alergii

Po potwierdzeniu alergii ważne jest, aby rozpoznany alergen jak najrzadziej pojawiał się w naszym otoczeniu. Zapytajmy: jak można się go pozbyć, jak ochronić siebie od kontaktu z określonymi pyłkami? Dopytajmy się alergologa o konkretne instrukcje postępowania, jakość i częstotliwość sprzątania, możliwość ochrony przed alergenami obecnymi w środowisku pozadomowym.

Zapytajmy alergologa jakie leki są wskazane, jaki jest dokładny opis schematu ich przyjmowania? Czy nie będą wchodziły w interakcje z dotychczas przyjmowanymi lekami? Niektóre leki możemy przyjmować doraźnie, w razie wystąpienia uciążliwych dla nas objawów. Zapytajmy więc o możliwość ich brania.

Niektóre substancje mają podobną budowę cząsteczkową, jak np. brzoza i jabłko. U osób uczulonych na brzozę zjedzenie jabłka może spowodować objawy alergiczne. Dlatego pytajmy alergologa o alergie krzyżowe oraz o to czy powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy?

5 najdziwiniejszych alergii
5 najdziwiniejszych alergii [6 zdjęć]

Jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie i

zobacz galerię

Wiadomo, że u osoby, która choruje na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa czy alergiczne zapalenie spojówek, istnieje ryzyko, że w przyszłości rozwinie się astma. Uznaje się jednak, że leczenie tych chorób prowadzące do ustąpienia objawów jest jednocześnie metodą zapobiegania rozwojowi groźniejszej choroby układu oddechowego – astmy.

4. Alergia na jad owadów

Ważne jest także zapytanie: czy nasze objawy alergiczne są poważne, mogą nieść zagrożenie? Czy alergia jest niebezpieczna zdrowia i życia? To ważne pytanie należy zadać alergologowi, aby móc przygotować się na objawy naszej choroby i właściwie na nie zareagować. Szczególnie ważne jest to w przypadku uprzednich reakcji alergicznych po ukąszeniu owada.

Jest to jedna z niebezpieczniejszych reakcji alergicznych, mogąca prowadzić nawet do śmierci. Współpraca i rozmowa z alergologiem, wykupienie odpowiednich leków i instruktaż ich używania pozwalają jednak na szybką reakcję z naszej strony w razie ponownego użądlenia przez owada. Wykupmy więc leki przepisane przez alergologa i dopytajmy się, kiedy i w jaki sposób należy je podać sobie czy dziecku.

Zobacz także:

5. Metody leczenia alergii

Istotne jest ponadto, że niektóre rodzaje alergii: uczulenie na jad owadów i alergia układu oddechowego, taka jak alergiczny nieżyt nosa i astma, dają się skutecznie leczyć metodą odczulania. Warunkiem jest jednak potwierdzenie uczulenia na konkretny alergen. Dlatego dowiedzmy się, czy w naszym przypadku metoda immunoterapii byłaby potrzebna i jak się ją stosuje.

W przypadku chorób alergicznych szczególnie ważne jest, aby nie tylko realizować zalecenia alergologa, lecz także jednocześnie być świadomym swojej choroby, sposobów zachowania i ograniczeń z nią związanych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze